Czy światło latarni może zwiększać ryzyko rozwoju cukrzycy? Sztuczne oświetlenie zaburza metabolizm glukozy i podwyższa poziom cukru

Agata Siemiaszko
Nie da się całkowicie uniknąć narażenia na światło latarni ulicznych, jednak warto przynajmniej zasłaniać okna w sypialni, aby zmniejszyć ekspozycję na sztuczne oświetlenie nocą.
Nie da się całkowicie uniknąć narażenia na światło latarni ulicznych, jednak warto przynajmniej zasłaniać okna w sypialni, aby zmniejszyć ekspozycję na sztuczne oświetlenie nocą. FotoDuets/GettyImages.com
Cukrzyca typu 2 to jedna z najczęstszych chorób metabolicznych, która dotyczy coraz młodszych osób. Schorzenie najczęściej powstaje w wyniku nieodpowiedniego stylu życia, w którym dominuje praca siedząca, spożywanie dużej ilości węglowodanów, a także unikanie aktywności fizycznej. Jednak jak się okazało, poza tymi czynnikami, również stałe narażenie na światło latarni nocnych może zwiększać ryzyko rozwoju cukrzycy nawet o 28 proc. Poznaj szczegóły najnowszej analizy.

Spis treści

Ciągła ekspozycja na światło latarni ulicznych zwiększa ryzyko cukrzycy

Cukrzyca osiągnęła już charakter epidemii, a obecnie na całym świecie choruje na nią blisko 422 mln osób, z czego 95 proc. stanowią osoby z cukrzycą typu 2 – informuje Światowa Organizacja Zdrowia. Natomiast w Polsce na cukrzycę obecnie choruje już ponad 3 mln osób, a z każdym rokiem liczba ta drastycznie wzrasta.

W przeciwieństwie do cukrzycy typu 1, ta z typem 2 podlega wielu modyfikacjom, a zmiana stylu życia może znacząco zmniejszyć ryzyko jej rozwoju. W profilaktyce zaburzeń glukozy ważna jest zatem zbilansowana dieta z niskim indeksem glikemicznym, utrzymanie prawidłowej masy ciała, a także uprawianie umiarkowanej aktywności fizycznej.

Dowiedz się więcej: Czy przy cukrzycy można jeść słodycze? Poznaj zdrowsze zamienniki popularnych słodkich przekąsek

Ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 jest zatem zależne od wielu czynników. By sprawdzić wpływ nocnej ekspozycji na światło latarni ulicznych na ryzyko zaburzeń metabolizmu glukozy, naukowcy przeanalizowali dane od ponad 98 tys. osób dorosłych, uczestniczących w chińskim badaniu nadzoru chorób niezakaźnych.

Naukowcy każdemu uczestnikowi badania przypisali średni poziom ekspozycji na sztuczne światło pochodzące z latarni ulicznych, a następnie podzielili ich na 5 różnych grup w zależności od poziomu ekspozycji. Analiza danych wykazała, że wysokie narażenie na sztuczne światło nocą wiązało się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju cukrzycy typu 2.

– Największy wpływ ekspozycji światła ulicznego na rozwój cukrzycy obserwuje się u osób żyjących w nowoczesnych miastach, w których ekspozycja na światło LAN [artificial light at night, przyp. red.] w pomieszczeniach i na zewnątrz jest powszechna – skomentował dr Yu Xu, główny autor badania.

Jak sztuczne oświetlenie nocą wpływ na metabolizm glukozy?

Zewnętrzna sztuczna sieć światła występuje już blisko na 99 proc. powierzchni Europy zamieszkałej przez ludzi. Dodatkowo stanowi ona element zanieczyszczenia światłem, czyli łącznej sumy natężenia światła widzialnego w nocy – świateł parkingowych, reflektorów pojazdów, świateł na zewnątrz domów itp.

W licznych badaniach wykazano, że narażenie na zanieczyszczenie światłem może zakłócać naturalny ekosystem, w tym zaburzać prawidłową migrację ptaków, wzrost roślin, a nawet uniemożliwiać polowanie dzikim zwierzętom. Dodatkowo zaobserwowano, że sztuczne oświetlenie w nocy wywołuje u ludzi:

  • problemy ze snem,
  • zaburzenia nastroju,
  • napady lęku,
  • zaburzenia koncentracji,
  • zwiększenie ryzyka nadwagi, otyłości, a nawet niektórych nowotworów.

Jak pokazały wyniki najnowszych badań, osoby z grupy o najwyższej ekspozycji na sztuczne oświetlenie w nocy wykazywały o 28 proc. wyższe ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 w porównaniu z grupą o najniższym narażeniu. Dodatkowo zaobserwowano, że BMI osób z najwyższej grupy narażenia na ekspozycję LAN było znacznie wyższe, a osoby z najniższym narażeniem na światło znacznie częściej podejmowały aktywność fizyczną.

Dowiedz się więcej: Czy spanie przy zapalonym świetle jest zdrowe?

– Jeśli chodzi o cukrzycę, to często myślimy o tym, co dana osoba może zmienić w swoim stylu życia. Pacjenci nie mogą modyfikować swojego wieku, historii rodziny ani pochodzenia etnicznego, ale mogą pracować nad obniżeniem masy ciała, zwiększeniem poziomu aktywności fizycznej i zmianą wyborów żywieniowych. Na poziomie zdrowia publicznego programy i inicjatywy są często ukierunkowane na zajęcie się tymi modyfikowalnymi czynnikami ryzyka chorób metabolicznych – podsumował główny autor badania.

Ponadto naukowcy podkreślają, że istnieje potrzeba dalszych badań, które pozwoliłyby lepiej zrozumieć uzyskane zależności. Dodatkowo warto również sprawdzić, czy zmniejszenie ekspozycji na światło latarni ulicznych może poprawić metabolizm glukozy i obniżyć ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2.

Jak obniżyć poziom glukozy we krwi i zmniejszyć ryzyko cukrzycy typu 2?

Cukrzyca typu 2 to choroba, która często rozwija się u osób z nadwagą i otyłością, a także tych, którzy unikają aktywności fizycznej. Wystarczy nawet niewielka modyfikacja, aby zmniejszyć ryzyko zaburzeń przemiany glukozy. Jak w naturalny sposób obniżyć poziom cukru we krwi? Poniżej przedstawiamy kilka rad:

  • by zmniejszyć ekspozycję na sztuczne światło w nocy, zasłaniaj rolety, żaluzje lub zasłony w sypialni,
  • unikaj nadwagi i otyłości,
  • stosuj zbilansowaną dietę z niskim indeksem glikemicznym,
  • unikaj częstego spożywania produktów obfitujących w cukier np. słodyczy, pieczywa cukierniczego lub słodkich kremów do smarowania pieczywa,
  • wprowadź do jadłospisu herbatki ziołowe, które w naturalny sposób regulują poziom cukru we krwi; pomoże: mniszek lekarski, moringa, rutwica lekarska, morwa biała, kozieradka, pokrzywa zwyczajna, szałwia lekarska, gurmar,
  • uprawiaj umiarkowaną aktywność fizyczną – wystarczy 30 minut dziennie spaceru, jazdy na rowerze, jazdy na rolkach lub joggingu, aby poprawić metabolizm glukozy,
  • unikaj palenia papierosów – wykazano, że osoby nałogowo palące częściej chorują na cukrzycę typu 2,
  • pij więcej herbaty – jak wykazano w badaniach, picie 4 filiżanek dziennie herbaty czarnej, zielonej lub oolong może zmniejszyć o 17 proc. ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2.
  • unikaj stresu – w licznych badaniach zaobserwowano, że przewlekłe narażenie na stres może powodować zaburzenia przemiany glukozy i zwiększać ryzyko rozwoju stanu przedcukrzycowego i cukrzycy typu 2.

Źródła: Can streetlights increase diabetes risk? Medical News Today

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny przyznana

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia