Spis treści
Dlaczego warto jeść pieprz?
Czarny pieprz to jedna z najdłużej znanych przypraw na świecie, kiedyś znany był jako „czarne złoto”. Pochodzi z lasów tropikalnych znajdujących się w południowo-zachodnich Indiach, wokół regionów Kerala, Goa i Karnataka. Jak podaje WebMed obecnie około 39 procent całej produkcji czarnego pieprzu pochodzi z Wietnamu. Indonezja produkuje około 15 procent, a Indie i Brazylia po około 10 procent.
Pieprz razem z solą na stałe gości na naszych stołach, lecz w przeciwieństwie do niej, nie jest tak często brany pod lupę przez naukowców. Ci, którzy zainteresowali się jego właściwościami, odkryli, że nie tylko zaostrza smak potraw i jest przydatny przy ich marynowaniu, ale ma szeroki wpływ zarówno na pokarmy, do których jest dodany, jak i na nasze organizmy.
Zajrzyj do naszej galerii i poznaj 5 faktów na temat pieprzu, które przekonają cię do wprowadzenia, go na stałe do swojej diety
Przeczytaj także: Woda z pieprzem na zdrowie! Pomaga w walce z zaparciami, wspiera odchudzanie i nawilżenie skóry
Aktywny związek w czarnym pieprzu nazywa się piperyną i odpowiada za jej ostry smak oraz pomaga obniżyć ryzyko chorób przewlekłych, takich jak:
- miażdżyca,
- choroby układu krążenia,
- schorzenia neurologiczne.
Zawiera on również inne przeciwutleniacze, a także flawonoidy, olejek eteryczny i inne związki fenolowe, które pomagają chronić komórki i wspierają prawidłową pracę układu pokarmowego. Zobacz, dlaczego jeszcze warto używać pieprzu:
Kto nie powinien używać pieprzu?
Choć pieprz jest niewątpliwe zdrową przyprawą, jego nadużywanie może prowadzić do podrażnienia układu pokarmowego i problemów trawiennych. Jak ilość pieprzu jest bezpieczna do spożycia? To kwestia indywidualna, którą każdy musi ustalić sam, jednak szacuje się, że nie powinna ona przekraczać 1 łyżeczki dziennie.
Pieprz jest zazwyczaj dobrze tolerowany, ale pacjenci przyjmujące leki na receptę powinni skonsultować się z lekarzem w celu sprawdzenia, czy piperyna nie wpływa na sposób, w jaki organizm wchłania substancje czynne. Osoby z cierpiące na przewlekłe choroby jelit oraz refluks żołądkowo-przełykowy, nadkwasotę oraz niewydolności nerek i niewydolności wątroby, powinny ograniczyć spożycie tej przyprawy.
Źródła: