Cukrzyca może powodować liczne powikłania. Ciągle utrzymujący się wysoki cukier we krwi zwiększa ryzyko infekcji, zawału serca i udaru mózgu

Agata Siemiaszko
Cukrzyca to choroba, która może wywoływać szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Ciągła hiperglikemia zagraża zdrowiu, a nawet życiu pacjenta. Sprawdź, jakie są główne powikłania cukrzycy.
Cukrzyca to choroba, która może wywoływać szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Ciągła hiperglikemia zagraża zdrowiu, a nawet życiu pacjenta. Sprawdź, jakie są główne powikłania cukrzycy. wutwhan/123RF
W Polsce na cukrzycę obecnie chorują prawie 3 miliony osób, z czego 90 proc. przypadków dotyczy cukrzycy typu 2 – podaje Ministerstwo Zdrowia. Szacuje się, że do 2035 r. liczba pacjentów z cukrzycą na świecie przekroczy 590 mln! To pokazuje, jak powszechnym problemem są zaburzenia metabolizmu glukozy. Niestety, nieprawidłowo leczona cukrzyca i ciągła hiperglikemia zwiększają ryzyko rozwoju wielu innych schorzeń, w tym zawału serca i udaru mózgu. Sprawdź, jakie są główne powikłania cukrzycy.

Spis treści

Jakie są powikłania cukrzycy? Tym grozi ciągła hiperglikemia

Nieprawidłowo leczona cukrzyca i ciągła hiperglikemia stanowią bezpośrednie zagrożenie zdrowia, a nawet życia. Szczególnie narażone na powikłania cukrzycy są osoby z chorobami współistniejącymi, w tym z nadciśnieniem tętniczym krwi i niewydolnością serca. Podpowiadamy, jakie powikłania może powodować niewyrównana cukrzyca.

Jakie są głowne powikłania cukrzycy?

Polecamy też:

Czym jest hiperglikemia i jakie są jej objawy?

Hiperglikemia to stan, w którym poziom glukozy we krwi jest powyżej normy, czyli przekracza 180 mg/dl. Objawy przecukrzenia bywają niespecyficzne, dlatego łatwo pomylić je z przemęczeniem lub odwodnieniem.

Dowiedz się więcej: Słodycze w diecie cukrzyka. Po jakie słodkie przekąsi można sięgać przy tej chorobie?

Jakie objawy mogą świadczyć o hiperglikemii? Wśród głównych dolegliwości przecukrzenia wymienia się:

  • wielomocz,
  • nawracające zakażenia układu moczowo-płciowego,
  • mocz o zapachu acetonu,
  • wzmożone pragnienie,
  • uczucie suchości w ustach,
  • osłabienie,
  • zawroty głowy,
  • zmęczenie,
  • senność,
  • spadek masy ciała,
  • utrudnione gojenie się ran.

Hiperglikemia w przebiegu cukrzycy początkowo może nie dawać żadnych objawów, a pierwsze zauważalne dolegliwości często świadczą już o zaawansowanym stadium choroby. Dlatego bardzo ważne jest przeprowadzanie corocznych badań kontrolnych, szczególnie stężenia glukozy w krwi i moczu.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia