
Jakie są powikłania cukrzycy? Tym grozi nieprawidłowo leczona cukrzyca
Cukrzyca to choroba, która może wywoływać szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Ciągła hiperglikemia zagraża zdrowiu, a nawet życiu pacjenta. Sprawdź, jakie są główne powikłania cukrzycy.

Retinopatia cukrzycowa, czyli uszkodzenie wzroku
Retinopatia cukrzycowa jest częstym powikłaniem nieprawidłowo leczonej cukrzycy. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że ta dolegliwość może dotyczyć nawet 60 proc. pacjentów z cukrzycą typu 2. Hiperglikemia zwiększa przepływ krwi do oka i powoduje pogrubienie błony gałki ocznej, co skutkuje pogorszeniem się przepływu płynów do siatkówki. Konsekwencją tego jest pojawienie się nowych naczyń krwionośnych, które często ulegają pękaniu. Powtarzające się pękanie naczynek w obrębie gałki ocznej wywołuje zaburzenie widzenia, a w najgorszych przypadkach może prowadzić nawet do ślepoty.

Neuropatia cukrzycowa, czyli zaburzenie czucia
Nieprawidłowo leczona cukrzyca i ciągła hiperglikemia powodują uszkodzenie struktury włókien nerwowych oraz zaburzają ich prawidłową funkcję przewodzenia impulsów nerwowych. Początkowo neuropatia nie daje charakterystycznych objawów, a pierwsze zauważalne dolegliwości pojawiają się przy zaawansowanym stadium choroby. W przebiegu neuropatii cukrzycowej można zaobserwować mrowienie i drżenie rąk, zaburzenia czucia, a wraz z postępem choroby pojawiają się zaniki mięśniowe, a nawet bezobjawowy zawał serca.

Cukrzycowe uszkodzenie nerek (nefropatia cukrzycowa), czyli zaburzenia pracy nerek
Powikłanie to występuje u 20-30 proc. chorych na cukrzycę i jest bardzo niebezpieczne. Przyczyną rozwoju uszkodzenia nerek jest hiperglikemia, która wpływa bezpośrednio na zmiany w strukturze nerek. Objawami cukrzycowego uszkodzenia nerek są zaburzenia oddawania moczu, ogólne osłabienie organizmu, szybsze męczenie się, obrzęki, wzrost ciśnienia tętniczego krwi, a także bladość skóry.