Ciągle masz ochotę na słone produkty? To nie tylko zachcianka, ale objaw poważnej choroby! Możesz mieć niedoczynność kory nadnerczy

Monika Góralska
Jeśli odczuwasz niepohamowaną chęć na coś słonego, a przy tym szybko się męczysz, masz nudności i bóle brzucha możesz chorować na niedoczynność kory nadnerczy.
Jeśli odczuwasz niepohamowaną chęć na coś słonego, a przy tym szybko się męczysz, masz nudności i bóle brzucha możesz chorować na niedoczynność kory nadnerczy. dolgachov/123rf.com
Ochota na słone przekąski, ogórki kiszone czy sos sojowy wydaje się jedynie niewinną zachcianką. Jednak ciągła chęć podjadania czegoś słonego może być objawem poważnej i groźnej choroby jaką jest niedoczynność kory nadnerczy. Schorzenie rozwija się bezboleśnie i nie daje specyficznych objawów.

Spis treści

Niepohamowana chęć sięgnięcia po chipsy, słone orzeszki czy sushi okraszone dużą ilością sosu sojowego zdarza się każdemu. Jeśli jednak odczuwasz potrzebę zjedzenia czegoś słonego zbyt często możesz mieć niedobór sodu we krwi, co jest głównym objawem niedoczynności kory nadnerczy. Choroba ta rozwija się przez długi czas nie dając wyraźnych objawów i skutkuje poważnym, a często także nieodwracalnym uszkodzeniem narządu.

Sprawdź: Dosalasz dania? Zwiększasz swoje zagrożenie cukrzycą

Czym są nadnercza i jakie funkcje pełnią?

Nadnercza to małe narządy tzw. gruczoły wydzielania wewnętrznego, które znajdują się nad nerkami i produkują hormony:

  • kortyzol (glikokortykosteroid) – zwany również „hormonem stresu” bierze udział w odpowiedzi na stres psychiczny i fizyczny, a także reguluje ciśnienie tętnicze, stężenie glukozy we krwi oraz ilość i rozmieszczenie tkanki tłuszczowej,
  • aldosteron – mineralokortykosteroid, który również reguluje ciśnienie, a także poziom sodu i potasu we krwi,
  • dehydroepiandrosteron (DHEA) – główny androgen, czyli męski hormon płciowy, wpływający na rozwój owłosienia pachowego i łonowego u młodzieży w okresie dojrzewania, u dorosłych prawdopodobnie ma wpływ na poprawę nastroju.

Zobacz także:

Skąd ochota na słone przy niedoczynności kory nadnerczy?

Niedoczynność kory nadnerczy polega na zmniejszonym wydzielaniu przez nadnercza lub przysadkę mózgową (która kontroluje wydzielanie hormonów przez nadnercza) wymienionych hormonów, co zaburza prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Ze względu na to, że hormony wytwarzane przez nadnercza odpowiadają za regulowanie poziomu sodu we krwi ich niedobór prowadzi do obniżenia ilości tego składnika. W konsekwencji organizm „zgłasza” zapotrzebowanie na sód, co objawia się w postaci silnej chęci zjedzenia czegoś słonego.

Niedoczynność kory nadnerczy dzieli się na dwa rodzaje zależne od przyczyny tego schorzenia:

  • pierwotna niedoczynność (choroba Addisona) – wynika głównie z uszkodzenia nadnerczy, a jej główną przyczyną jest autoimmunologiczne zapalenie kory nadnerczy, a także gruźlica,
  • wtórna niedoczynność – powstaje na skutek nieprawidłowej funkcji przysadki w wyniku długotrwałego przyjmowania glikokortykosteroidów lub urazów czy guzów w okolicy przysadki mózgowej.

Niedoczynność kory nadnerczy występuje dość rzadko, bo u ok. 5 osób na 10 tys. W większości przypadków występuje natomiast wtórna niedoczynność kory nadnerczy.

Nieleczone schorzenie w ciężkich przypadkach może doprowadzić do wystąpienia tzw. przełomu nadnerczowego, który poprzedza ból brzucha i osłabienie mięśni. Następnie dochodzi do spadku ciśnienia tętniczego oraz wystąpienia gorączki, a nawet utraty przytomności. Gdy dojdzie do przełomu nadnerczowego choremu należy jak najszybciej podać hydrokortyzon, czyli odpowiednik kortyzolu w postaci leku.

Jak rozpoznać objawy niedoczynności kory nadnerczy?

Oprócz silnej ochoty na słone potrawy do głównych objawów niedoczynności kory nadnerczy należy także:

  • szybkie męczenie się i osłabienie,
  • obniżenie masy ciała,
  • nudności i wymioty,
  • brak apetytu,
  • ból brzucha,
  • hipoglikemia (niskie stężenie glukozy we krwi),
  • obniżony poziom sodu lub/i podwyższona ilość potasu we krwi,
  • ciemne zabarwienie (choroba Addisona) lub bladość skóry (wtórna niedoczynność kory nadnerczy),
  • niskie ciśnienie tętnicze.

Diagnostyka i leczenie niedoczynność kory nadnerczy

W celu zdiagnozowania choroby należy wykonać badania poziomu hormonów kortyzolu i ACTH we krwi pobieranej koniecznie rano, ponieważ u osób zdrowych stężenie kortyzolu najwyższe jest właśnie w godzinach porannych. Przyczynę niedoczynności kory nadnerczy pozwalają ustalić badania obrazowe takie jak rezonans magnetyczny przysadki, USG czy tomografia komputerowa nadnerczy.

Leczenie polega głównie na uzupełnieniu niedoboru hormonów, podaje się więc glikokortykosteroidy, mineralokortykosteroidy lub androgeny. W przypadku wtórnej niedoczynności kory nadnerczy spowodowanej przyjmowaniem dużych ilości glikokortykosteroidów, po kilku miesiącach od ich odstawienia funkcje nadnerczy powinny wrócić do normy. Jednak w większości przypadków choroby nie da się całkowicie wyleczyć i do końca życia należy przyjmować leki oraz być pod stałą kontrolą lekarza endokrynologa.

Zmniejszyć ryzyko zachorowania na niedoczynność kory nadnerczy pomoże rzucenie palenia, które również zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów dających przerzuty do nadnerczy lub przysadki. Warto również wykonywać profilaktyczne szczepienia, w tym przeciwko gruźlicy, ponieważ choroba ta prowadzi do uszkodzenia nadnerczy i przyczynia się do wystąpienia niedoczynności tego narządu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Słuszna idea. Defibrylator przyda się w przypadku nagłych powikłań po szczepionkach.._______www.now37.com
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia