Chcesz lepiej widzieć? Ćwicz oczy! To pomaga na zmęczenie wzroku i sprawia, że dłużej jest dobry. Te ćwiczenia są polecane w każdym wieku

Anna Rokicka-Żuk
Wideo
od 16 lat
Nasze oczy są coraz bardziej przeciążone, a winne są wszelkie urządzenia elektroniczne. To skutkuje pogorszeniem wzroku i sprzyja dalszym problemom. Narząd wzroku można jednak ćwiczyć, relaksując i wzmacniając jego mięśnie. Oprócz poprawy widzenia zyskasz lepszy wygląd skóry wokół oczu!

Spis treści

Czy ćwiczenia oczu pomagają na wzrok?

Ćwiczenia oczu pomagają w utrzymaniu może pomóc w utrzymaniu zdrowych i silnych mięśni oczu, a także poprawić ogólną sprawność wzroku. Odpowiedni trening rozluźnia napięte mięśnie narządu wzroku, zmniejszając ból oczu, a także je wzmacnia. Poprawia widzenie m.in. przy krótkowzroczności, daje oczom odpocząć.

Młoda kobieta przykrywa oczy dłońmi
Przerwy w wysiłku wzrokowym pomagają zachować dobre widzenie na dłużej stockking/freepik.com

– Gimnastyka wzroku może pomóc w poprawie zdolności akomodacji, koordynacji oczu oraz ogólnej sprawności wzrokowej – wyjaśnia mgr Piotr Toczołowski, optometrysta z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok. – Mało kto pamięta o tym, że wzrok również należy trenować zwłaszcza jeżeli dużo czytamy czy pracujemy przed komputerem.

Czytaj też: Ból i pieczenie oczu lub słabszy wzrok? To mogą być blizny na oczach

Zacznijmy jednak od podstaw. Gdy pracujesz oczami, mrugaj. Podczas gdy w normalnych warunkach mrugamy ok. 15 razy na minutę, praca z urządzeniami cyfrowymi sprawia, że liczba mrugnięć spada do 5-7 razy na minutę, a wraz z nią maleje nawilżenie oka.

Czytaj też: Słabiej widzisz i masz zmęczone oczy? Codziennie pij te napoje na poprawę wzroku. Sprawdź, jaki sok jest najlepszy na oczy

Jest też zasada, o której mogło słyszeć wiele osób, jednak niewiele stosuje ją na co dzień. To główny sposób ochrony oczu przed przeciążeniem, od którego warto zacząć wszystkie starania o lepsze widzenie.

– W sytuacjach, kiedy przez dłuższy czas skupiamy wzrok, powinniśmy pozwolić oczom odpocząć – wyjaśnia lek. Tomasz Tomczyk lekarz z kliniki Oko-Test z placówkami w Olkuszu i Nowym Targu. – Dobrą praktyką jest wprowadzenie zasady 20-20-20. Co to oznacza? Przykładowo pracując przed komputerem czy czytając przez 20 minut, róbmy 20 sekund przerwy polegającej na spoglądaniu w dal na odległość 20 stóp, czyli mniej więcej 6 metrów. W ten sposób dbamy o rozluźnienie akomodacji oczu, dzięki czemu nie starzeją się one tak szybko.

Jest jednak więcej prostych i skutecznych ćwiczeń wzroku, które można wykonywać przy dolegliwościach związanych z jego nadmiernym wysilaniem, a także profilaktycznie.

Jakie ćwiczenia wzroku wykonywać?

Ćwiczenia wzroku warto wykonywać regularnie, najlepiej codziennie lub kilka razy w tygodniu, wykonując po kolei podane czynności. Jak jednak wyjaśnia Piotr Toczołowski, przed rozpoczęciem jakiegokolwiek programu ćwiczeń oczu zaleca się konsultację z okulistą, a dotyczy to szczególnie osób, które mają jakiekolwiek problemy ze swoim wzrokiem.

Ruch oczu w różnych kierunkach

  1. Usiądź wygodnie i skup się na punkcie przed sobą.
  2. Poruszaj oczami w górę, w dół, w lewo i w prawo,
  3. Następnie poruszaj oczami w różnych kierunkach według figur takich, jak kwadrat, trójkąt, ósemka. Powtarzaj te ruchy przez kilka minut.

Ćwiczenie z kciukiem

  1. Wyciągnij rękę przed siebie, podnieś kciuk i skup wzrok na nim.
  2. Następnie przesuwaj powoli kciuk w różnych kierunkach, śledząc go wzrokiem.
  3. Możesz powtarzać to ćwiczenie dla każdego palca u rąk.

Czytaj też: Czego nie lubią oczy? Te nawyki niszczą wzrok

Skupianie wzroku na odległość

  1. Wyjdź na zewnątrz i skup wzrok na obiektach znajdujących się w różnych odległościach od ciebie (np. drzewa, domy, samochody).
  2. Zmieniaj odległość, na którą skupiasz wzrok, i utrzymuj ostrość widzenia przez kilka sekund.

Trening z optycznymi kartami do ćwiczeń
Możesz sięgnąć po specjalne karty do ćwiczeń wzroku. Zawierają one różne wzory i obrazy, które pomagają w poprawie zdolności akomodacji i koordynacji oczu. Korzystając z nich, można wykonywać zadania takie, jak śledzenie linii, rozwiązywanie układanek optycznych lub odnajdywanie ukrytych obrazów.

Co daje masaż oczu?

Masaż oczu jest polecanym elementem ich treningu, który pozwala zmniejszyć napięcie mięśni, a dzięki zmniejsza zmęczenie oczu i przynosi ulgę przy przeciążeniu. Poprawia ponadto ukrwienie w tej okolicy i zmniejsza obrzęki spowodowane zastojem limfy. Mniejszy skurcz mięśnia oznacza też mniej zmarszczek typu kurze łapki.

Jak radzi lekarz z kliniki Oko-Test, warto samodzielnie rozmasowywać delikatnie i rozluźniać zwłaszcza mięsień okrężny oka. To ten, który biegnie dookoła górnej i dolnej powieki, łącząc się w bocznym i przyśrodkowym kącie oka (czyli w obu jego kącikach).

Ekspert zaleca także, by przy napięciu rozmasowywać skronie lub robić ciepłe okłady w postaci specjalnych masek na oczy, które są dostępne m.in. w salonach optycznych. Można nawet przykładać ciepłą rękę do skroni.

Warto też wykonywać również masaż powiek, który warto poprowadzić także w linii rzęs. Wszelkie takie czynności wokół oczu powinny być wykonywane czystymi rękami.

– Delikatnie zamknij oczy i opuść dłonie na zamknięte powieki. Wykonaj delikatne okrężne ruchy palcami na powiekach, masując je przez kilka minut. To ćwiczenie może pomóc złagodzić napięcie mięśni oka i poprawić krążenie krwi – wyjaśnia ekspert Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia