Słabszy wzrok jesienią? Nie musisz od razu wymieniać soczewek. Tych 5 czynników osłabia wzrok. Jak poprawić ostrość widzenia?

Monika Góralska
Wideo
od 16 lat
Słabszy wzrok, pieczenie oczu, a nawet ból głowy. Tak jesień wpływa na wzrok. Coraz krótsze, zimne i wietrzne dni oraz ograniczona ilość naturalnego światła źle wpływają na kondycję oczu. Tych 5 czynników osłabia jakość widzenia. Zobacz, co możesz z tym zrobić i jak poprawić wzrok.

Spis treści

Słabszy wzrok i suche oczy? Tak jesień wpływa na wzrok

Zauważyłeś w ostatnim czasie, że nagle pogorszył ci się wzrok, masz słabszą ostrość widzenia i podrażnione oczy? Zanim pójdziesz do okulisty po okulary lub nowe szkła sprawdź, co może być tego przyczyną. Na osłabienie wzroku wpływają także warunki zewnętrzne związane z aktualną porą roku.

Jesienią możesz zauważyć pogorszenie się ostrości wzroku, a także zmęczenie oczu, podrażnienie i wysuszenie.
Jesienią możesz zauważyć pogorszenie się ostrości wzroku, a także zmęczenie oczu, podrażnienie i wysuszenie. gpointstudio/freepik.com

Jesienią nasze oczy nie mają lekko. Są szczególnie narażone na zmęczenie i podrażnienie. Mniejsza ilość światła dziennego, suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach oraz chłodne, wietrzne dni mogą negatywnie wpływać na wzrok. Dlatego warto podjąć odpowiednie kroki, aby zapobiegać problemom związanym z jesienną aurą, a także zadbać o zdrowie oczu. Jak jesień wpływa na wzrok?

Mniej słońca w jesienne dni pogarsza wzrok

Coraz krótsze jesienne dni sprawiają, że więcej czasu przebywamy w sztucznym oświetleniu. Brak naturalnego światła i długotrwałe korzystanie z ekranów komputerów, telefonów czy telewizorów zmusza nasze oczy do większego wysiłku. Przez to są zmęczone, a ty możesz odczuwać nieprzyjemne objawy takie jak pieczenie oczu, suchość, a także bóle głowy i karku.

Suche powietrze w pomieszczeniach wysusza też oczy

W chłodne dni korzystamy z ogrzewania, co sprawia, że powietrze w pomieszczeniach się wysusza. Suche powietrze wysusza także nasze oczy i może prowadzić nawet do wystąpienia tzw. zespół suchego oka, czyli uczucia piasku pod powiekami, pieczenia i podrażnienia oczu. Nasze oczy w takich warunkach produkują mniej łez, co pogarsza ich nawilżenie i komfort widzenia.

Wiatr i chłód podrażniają oczy

Zimny, jesienny wiatr może powodować wysuszenie powierzchni oka oraz podrażnienie spojówek. Oczy mogą też nadmiernie łzawić, ponieważ próbują się nawilżyć. Stają się też bardziej podatne na infekcje, a także bardziej wrażliwe na zanieczyszczenia, które mogą być unoszone w powietrzu, jak pyły czy drobne cząsteczki.

Sztuczne światło i za mało patrzenia w dal negatywnie wpływają na wzrok

Jesienią, gdy jest zimno, szaro i często także deszczowo, częściej przebywamy w zamkniętych pomieszczeniach. Więcej czasu spędzamy też przed ekranami telefonów czy telewizorów oraz czytając książki. Nasz wzrok jest skupiony na przedmiotach, które są blisko. Rzadkie patrzenie w dal prowadzi do zaburzeń akomodacji oka, a więc dostosowywania się wzroku do widzenia w różnych warunkach i na przedmioty w różnych odległościach. Taka sytuacja może doprowadzić do rozwoju krótkowzroczności, szczególnie u dzieci i młodzieży.

Jesienne infekcje źle działają także na oczy

Jesień to okres wzmożonych zachorowań na infekcje bakteryjne i wirusowe, które mogą dotykać też narządu wzroku. W wyniku zmniejszonej odporności organizmu często rozwija się w tym czasie zapalenie spojówek. W wyniku choroby występują takie objawy jak zaczerwienienie, obrzęk, świąd i światłowstręt.

Jak poprawić wzrok i dbać o oczy jesienią? Poznaj rady eksperta

Osłabienie wzroku może być więc skutkiem jesiennej zmiany codziennych nawyków:

– Aby chronić oczy przed niekorzystnymi warunkami jesiennymi, warto stosować się do kilku prostych zasad – wyjaśnia Piotr Toczołowski, specjalista optometrii klinicznej z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.

Ekspert podpowiada więc jak dbać o wzrok jesienią:

  • Przede wszystkim należy stosować nawilżenie powietrza w pomieszczeniach. Używanie nawilżaczy powietrza może pomóc utrzymać odpowiednią wilgotność, co korzystnie wpłynie na komfort naszych oczu.

  • Regularne przerwy od ekranów. Ważne jest, aby co 20 minut oderwać wzrok od ekranu na co najmniej 20 sekund i spojrzeć w dal.

  • Ochrona oczu przed wiatrem i chłodem. Noszenie okularów przeciwsłonecznych może ochronić oczy przed wiatrem oraz drobnymi zanieczyszczeniami.

  • Stosowanie kropli nawilżających może pomóc w walce z suchością oczu, zwłaszcza podczas pracy w suchych, ogrzewanych pomieszczeniach.

  • Wzbogacenie diety o produkty bogate w witaminy A, C, E oraz kwasy omega-3 pomoże utrzymać zdrowe oczy i dobre widzenie.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia