Spis treści
- Słabszy wzrok i suche oczy? Tak jesień wpływa na wzrok
- Mniej słońca w jesienne dni pogarsza wzrok
- Suche powietrze w pomieszczeniach wysusza też oczy
- Wiatr i chłód podrażniają oczy
- Sztuczne światło i za mało patrzenia w dal negatywnie wpływają na wzrok
- Jesienne infekcje źle działają także na oczy
- Jak poprawić wzrok i dbać o oczy jesienią? Poznaj rady eksperta
Słabszy wzrok i suche oczy? Tak jesień wpływa na wzrok
Zauważyłeś w ostatnim czasie, że nagle pogorszył ci się wzrok, masz słabszą ostrość widzenia i podrażnione oczy? Zanim pójdziesz do okulisty po okulary lub nowe szkła sprawdź, co może być tego przyczyną. Na osłabienie wzroku wpływają także warunki zewnętrzne związane z aktualną porą roku.
Jesienią nasze oczy nie mają lekko. Są szczególnie narażone na zmęczenie i podrażnienie. Mniejsza ilość światła dziennego, suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach oraz chłodne, wietrzne dni mogą negatywnie wpływać na wzrok. Dlatego warto podjąć odpowiednie kroki, aby zapobiegać problemom związanym z jesienną aurą, a także zadbać o zdrowie oczu. Jak jesień wpływa na wzrok?
Mniej słońca w jesienne dni pogarsza wzrok
Coraz krótsze jesienne dni sprawiają, że więcej czasu przebywamy w sztucznym oświetleniu. Brak naturalnego światła i długotrwałe korzystanie z ekranów komputerów, telefonów czy telewizorów zmusza nasze oczy do większego wysiłku. Przez to są zmęczone, a ty możesz odczuwać nieprzyjemne objawy takie jak pieczenie oczu, suchość, a także bóle głowy i karku.
Sprawdź także: Nowe możliwości leczenia pacjentów z jaskrą. Pierwsze wszczepienie nowoczesnego implantu jaskrowego w Katowicach
Suche powietrze w pomieszczeniach wysusza też oczy
W chłodne dni korzystamy z ogrzewania, co sprawia, że powietrze w pomieszczeniach się wysusza. Suche powietrze wysusza także nasze oczy i może prowadzić nawet do wystąpienia tzw. zespół suchego oka, czyli uczucia piasku pod powiekami, pieczenia i podrażnienia oczu. Nasze oczy w takich warunkach produkują mniej łez, co pogarsza ich nawilżenie i komfort widzenia.
Wiatr i chłód podrażniają oczy
Zimny, jesienny wiatr może powodować wysuszenie powierzchni oka oraz podrażnienie spojówek. Oczy mogą też nadmiernie łzawić, ponieważ próbują się nawilżyć. Stają się też bardziej podatne na infekcje, a także bardziej wrażliwe na zanieczyszczenia, które mogą być unoszone w powietrzu, jak pyły czy drobne cząsteczki.
Sztuczne światło i za mało patrzenia w dal negatywnie wpływają na wzrok
Jesienią, gdy jest zimno, szaro i często także deszczowo, częściej przebywamy w zamkniętych pomieszczeniach. Więcej czasu spędzamy też przed ekranami telefonów czy telewizorów oraz czytając książki. Nasz wzrok jest skupiony na przedmiotach, które są blisko. Rzadkie patrzenie w dal prowadzi do zaburzeń akomodacji oka, a więc dostosowywania się wzroku do widzenia w różnych warunkach i na przedmioty w różnych odległościach. Taka sytuacja może doprowadzić do rozwoju krótkowzroczności, szczególnie u dzieci i młodzieży.
Jesienne infekcje źle działają także na oczy
Jesień to okres wzmożonych zachorowań na infekcje bakteryjne i wirusowe, które mogą dotykać też narządu wzroku. W wyniku zmniejszonej odporności organizmu często rozwija się w tym czasie zapalenie spojówek. W wyniku choroby występują takie objawy jak zaczerwienienie, obrzęk, świąd i światłowstręt.
Jak poprawić wzrok i dbać o oczy jesienią? Poznaj rady eksperta
Osłabienie wzroku może być więc skutkiem jesiennej zmiany codziennych nawyków:
– Aby chronić oczy przed niekorzystnymi warunkami jesiennymi, warto stosować się do kilku prostych zasad – wyjaśnia Piotr Toczołowski, specjalista optometrii klinicznej z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.
Ekspert podpowiada więc jak dbać o wzrok jesienią:
Przede wszystkim należy stosować nawilżenie powietrza w pomieszczeniach. Używanie nawilżaczy powietrza może pomóc utrzymać odpowiednią wilgotność, co korzystnie wpłynie na komfort naszych oczu.
Regularne przerwy od ekranów. Ważne jest, aby co 20 minut oderwać wzrok od ekranu na co najmniej 20 sekund i spojrzeć w dal.
Ochrona oczu przed wiatrem i chłodem. Noszenie okularów przeciwsłonecznych może ochronić oczy przed wiatrem oraz drobnymi zanieczyszczeniami.
Stosowanie kropli nawilżających może pomóc w walce z suchością oczu, zwłaszcza podczas pracy w suchych, ogrzewanych pomieszczeniach.
Wzbogacenie diety o produkty bogate w witaminy A, C, E oraz kwasy omega-3 pomoże utrzymać zdrowe oczy i dobre widzenie.