Spis treści
Kim jest optometrysta i jak wygląda wizyta?
Optometrysta to specjalista ochrony zdrowia, który sprawdza kondycję układu wzrokowego oraz zajmuje się rozpoznaniem i korekcją wad wzroku. Jest to zawód medyczny, a jego przedstawiciele posiadają wykształcenie wyższe, a więc tytuł magistra lub ukończone studia podyplomowe.
Specjalista w zakresie optometrii może wykonać badanie wzroku i po wykryciu wady dobrać odpowiednie okulary korekcyjne lub szkła kontaktowe. Optometrysta przyjmuje w przychodniach, szpitalach i gabinetach prywatnych, ale najczęściej można go spotkać w salonie optycznym. Dzięki temu na jednej wizycie możemy zbadać wzrok i od razu zakupić okulary lub soczewki korekcyjne.
Sprawdź też: Ćwiczenia oczu na lepszy wzrok
Wizyta u optometrysty zwykle trwa ok. 30 minut, najlepiej się na nią wcześniej umówić. Specjalista przeprowadzi wywiad, a następnie zbada wzrok za pomocą sprzętu optycznego. Medyk może wykryć wady takie jak:
- nadwzroczność,
- krótkowzroczność,
- prezbiopia (starowzroczność),
- astygmatyzm,
- zaburzenia widzenia obuocznego (zez, heteroforia),
- zaburzenia akomodacji.
Jak zadbać o wzrok od najmłodszych lat? Poznaj cenne rady eksperta
Wady wzroku mogą dotyczyć nawet 300 mln ludzi na całym świecie, a 14 proc. z nich jest już niewidoma – informuje WHO. Wśród najczęstszych schorzeń narządu wzroku wymienia się: krótkowzroczność, daleko...
Jaka jest różnica między optometrystą a okulistą?
Okulista to lekarz specjalizujący się w zakresie chorób związanych z narządem wzroku. Tylko okulista może rozpoznać chorobę oczu oraz zalecić odpowiednie leki i wypisać na nie receptę. Okulista operuje także narząd wzroku lecząc w ten sposób np. jaskrę, zaćmę czy schorzenia siatkówki.
– Kiedy zaczynam gorzej widzieć, a oczy coraz częściej pieką i łzawią powinienem udać się do optometrysty. Również w sytuacji, gdy potrzebuję dobrać nowe okulary czy dopasować odpowiednie soczewki kontaktowe. Do okulisty musimy iść bezzwłocznie, gdy doszło do urazu lub zmian w okolicach oczu. Również w sytuacjach kiedy ból oczu jest bardzo intensywny albo nasza widoczność jest zaburzona pomimo noszonych soczewek czy okularów – wyjaśnia Piotr Toczołowski, optometrysta z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.
Bez względu na to czy wybierzesz lekarza okulistę czy optometrystę nie zapominaj o regularnych wizytach u specjalisty. Badaj wzrok co 2 lata, a jeśli masz wadę wzroku co roku. Pozwoli to zapobiec pogłębianiu się wad wzroku, daje też szansę na właściwe zdiagnozowanie i leczenie poważniejszych chorób oczu na wczesnym etapie.
Czego nie lubią nasze oczy? Te nawyki niszczą wzrok. Nie popełniaj tych błędów
Oczy to bardzo ważny i na co dzień niedoceniany narząd. Dopóki działają prawidłowo nie zwracamy na nie uwagi. Dopiero, gdy zaczynamy słabiej widzieć, mamy zapalenie spojówek lub pojawia się przesuszen...