Tak kobiety najczęściej uszkadzają oczy. Optometrystka ostrzega. Nigdy tego nie rób

Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
Kobieta robiąca makijaż w samochodzie – filmowa scena i pokaz multitaskingu na najwyższym poziomie. Prowadzenie pojazdu połączone z malowaniem się u jednych może wzbudzać podziw, u innych strach i przerażenie. Jak prawidłowo malować się w aucie? Podpowiada znana optometrystka – koniecznie skorzystaj z jej rady!

Spis treści

Jak zrobić makijaż w samochodzie? Ekspertka ma złotą radę

Chyba wszyscy widzieliśmy kogoś robiącego makijaż podczas jazdy samochodem, na światłach lub w autobusie czy tramwaju. Poranny pośpiech lub ogrom obowiązków niejednokrotnie mogą uniemożliwić pomalowanie się w domowym zaciszu. Szybkie pomalowanie rzęs, zrobienie kresek eyelinerem i pomalowanie ust szminką, stojąc w korku, wydaje się niewinne, prawda?

Dojrzała kobieta robi makijaż w samochodzie
– Czy można zrobić sobie „kuku” eyelinerem? Okazuje się, że jak najbardziej – mówi optometrystka Justyna Nater. Westend61/Getty Images

To, co wydaje się nieszkodliwe, może mieć poważne konsekwencje. Mówi o tym optometrystka Justyna Nater.

– Czy można zrobić sobie „kuku” eyelinerem? Okazuje się, że jak najbardziej. Pacjentka podczas malowania się w samochodzie (nie jako kierowca, ale jako pasażer), „dziabnęła” sobie końcówką eyelinera w oko podczas hamowania. Na szczęście nic poważniejszego poza takim ostrym wylewem się nie wydarzyło.

Zobacz, jak wygląda oko po nieudanym makijażu robionym w samochodzie:

Optometrystka radzi, by w samochodzie (i każdym innym środku transportu) pod żadnym pozorem się nie malować.

– Zdecydowanie odradzam malowanie oczu w jadącym samochodzie / autobusie / innym poruszającym się pojeździe. Podczas silnego hamowania można sobie właśnie wbić czy to eyeliner, czy szczoteczkę od tuszu do rzęs w oko (lub obok)… - przestrzega Justyna Nater.

Zobacz też: Powikłania od soczewek kontaktowych. Grożą ci, gdy nosisz je w zły sposób

Tak może się skończyć malowanie się w samochodzie. Uraz oka przez makijaż

Choć malowanie się w czasie jazdy można uznać za wielką umiejętność, to jest to bardzo ryzykowne dla zdrowia, a szczególnie oczu. Końcówka szczoteczki tuszu do rzęs czy eyelinera może spowodować nieprzyjemny uraz oka.

Sprawdź też: Ćwiczenia oczu na lepszy wzrok

Uszkodzenie naczyń krwionośnych oka może doprowadzić do wylewu krwi między spojówką a twardówką. Określa się to jako wylew podspojówkowy. Choć wygląda niepokojąco, to wylew krwi pod spojówkę zazwyczaj nie jest groźny i nie zawsze wymaga wizyty u okulisty. Samoistnie ustępuje w ok. dwa tygodnie. Przydatne mogą być wtedy krople do oczu, które zmniejszą dyskomfort, jaki możemy wtedy odczuwać Jeżeli jednak schorzeniu towarzyszą takie dolegliwości jak zaburzenia widzenia i ból, należy udać się po pomoc do gabinetu okulistycznego.

Najczęstsze przyczyny wylewu podspojówkowego to:

  • urazy oka (np. spowodowane końcówką od tuszu do rzęs) 
  • przyjmowane leki,
  • nagły wzrost ciśnienia w naczyniach (np. podczas kaszlu lub kichania),
  • źle dobrane soczewki kontaktowe.

Dlaczego wykonywanie makijażu podczas jazdy jest niebezpieczne?

Prowadzenie pojazdu to duża odpowiedzialność – wobec siebie i innych uczestników ruchu drogowego. Poza komfortem i wygodą wiąże się też z różnymi niebezpieczeństwami. Wszystkich nas obowiązuje zasada ograniczonego zaufania – nawet w stosunku do nas samych. Przykładem tego może być prowadzenie samochodu i malowanie się.

Czujni kierowcy reagują w ciągu 1,5 sekundy. Rozproszeni (np. tuszem do rzęs lub szminką) w ok. 3 sekundy. W takim przypadku czas reakcji na zatrzymanie się, zwolnienie lub skręcenie jest mniejszy aż o połowę, zawłaszcza przy jeździe z dużą prędkością. Na szali jest zdrowie i życie zarówno kierowcy, jak i pieszych czy rowerzystów.

Wiele osób używa lusterka wstecznego do nakładania makijażu, zmniejszając tym samym widoczność drogi. Osoba kierująca takim samochodem jest mniej świadoma potencjalnych zagrożeń z tyłu pojazdu.

Malowanie się podczas jazdy rozprasza uwagę. Łatwo wtedy nie zauważyć zmieniających się świateł lub pojazdu uprzywilejowanego, który próbuje przeciąć ruch. To stwarza zagrożenie dla innych ludzi i może prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji (stłuczka, zderzenie, wypadek itd.).

Nieuwaga za kierownicą przez makijaż przy otwartych oknach może też sprawić, że staniesz się łatwym celem dla złodziei. Lepiej nie pozwól się okraść z ulubionej torebki czy telefonu!

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia