Spis treści
Przyczyny alergii po transfuzji krwi
Transfuzje krwi są niezbędne w wielu sytuacjach medycznych, takich jak poważne urazy, operacje czy leczenie niektórych chorób krwi, do których należy m.in. anemia sierpowata.
Jednak transfuzje mogą prowadzić do poważnych skutków ubocznych, wśród których reakcje alergiczne są szczególnie powszechne, zwłaszcza u dzieci. Alergeny odpowiedzialne za te reakcje nie zawsze są jednak znane.
Na potencjalny związek między reakcjami uczulenia na transfuzję a alergiami pokarmowymi uwagę zwrócił zespół dr Ryu Yanagisawa ze Szpitala Uniwersyteckiego Shinshu w Japonii. Ich wcześniejsze badania sugerowały, że pacjenci pediatryczni z alergiami pokarmowymi byli bardziej podatni na alergię potransfuzyją, znaną jako allergic transfusion reaction (ATR).
Dieta dawcy krwi a ryzyko reakcji alergicznych u biorcy
By sprawdzić związek między dietą dawcy krwi a ryzykiem wystąpienia reakcji alergicznej u biorcy, od maja 2022 r. do grudnia 2023 r. naukowcy przeprowadzili serię badań, w których uczestniczyło ponad 100 pacjentów pediatrycznych z alergią na jaja, pszenicę lub mleko. Pobierali także krew od zdrowych dawców przed i po spożyciu tych produktów.
Naukowcy przeprowadzili testy aktywacji bazofilów (BAT), które oceniają aktywację białych krwinek, silnie zaangażowanych w reakcje alergiczne.
U pacjentów z alergią na jaja aktywacja białych krwinek w testach BAT były znacznie wyższe, gdy krew została poddana działaniu surowicy dawców, którzy spożyli jaja. Co więcej, surowica uzyskana z próbek krwi pobranych cztery godziny po spożyciu jaj skutkowała znacznie wyższymi poziomami BAT niż te pobrane dwie godziny po spożyciu jaj. Wyniki dla mleka i pszenicy były bardziej zróżnicowane, a poziomy BAT wzrosły dopiero po ekspozycji na surowicę jednego z dwóch dawców.
Potencjalne skutki odkrycia dla przetaczania krwi
Naukowcy zdecydowali się przeprowadzić testy BAT z surowicą krwi od szesnastu dodatkowych dawców. Zaobserwowano pewne różnice między dawcami, ale zazwyczaj próbki krwi uzyskane po spożyciu jaja aktywowały bazofile w przypadku alergii na jaja z wysokim poziomem IgE swoistych dla białka jaja. Podobnie podwyższony poziom BAT u pacjentów z alergią na mleko i pszenicę był powiązany ze specyficznymi dla alergenu poziomami IgE.
Badania wskazują, że alergia po transfuzji może być wywołana obecnością alergenów we krwi dawcy, wynikającą z jego diety przed oddaniem krwi.
– W przyszłości można będzie z góry przewidzieć, kto najprawdopodobniej cierpi na alergię potransfuzyjną (ATR). Mając wystarczająco dużo czasu, można by opracować środki zapobiegawcze i przeciwdziałające ATR, co doprowadziłoby do bezpieczniejszych transfuzji krwi – podsumował główny autor badania.
Źródło: