Spis treści
Nowe zniżki dla honorowych krwiodawców
Honorowemu dawcy krwi, który w stanie zagrożenia epidemicznego, czyli do 30 czerwca br., oddał co najmniej 3 donacje krwi lub jej składników, w tym osocze po chorobie COVID-19, przysługuje ulga w wysokości 33 proc. na przejazdy w komunikacji krajowej środkami publicznego transportu zbiorowego.
Czytaj: Pacjenci czekają na leki z osocza! Można oddawać je częściej niż pełną krew
Ministerstwo Zdrowia przekazało, że ulga ta przysługuje w transporcie kolejowym w pierwszej i drugiej klasie pociągów osobowych i pospiesznych oraz w transporcie autobusowym w komunikacji zwykłej i przyspieszonej, a także w transporcie kolejowym w drugiej klasie pociągów innych niż osobowe i pospieszne. Odbywa się na podstawie biletów jednorazowych.
Resort wskazał, że oddanie wymaganej liczby donacji potwierdza się przez okazanie zaświadczenia, które wydaje regionalne centrum, Wojskowe Centrum lub Centrum MSWiA. Uprawnienie przysługuje przez sześć miesięcy od dnia wystawienia zaświadczenia.
Uprawnienia Krwiodawców. Jakie przywileje mają osoby oddające krew?
Jak podaje Narodowe Centrum Krwi, krwiodawcom przysługują:
- tytuł „Honorowego Dawcy Krwi”,
- zwolnienie od pracy w dniu, w którym oddaje krew, i na czas okresowego badania lekarskiego dawców krwi na zasadach określonych w odrębnych przepisach, zwrot utraconego zarobku na zasadach wynikających z przepisów prawa pracy,
- zwrot kosztów przejazdu do Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa na zasadach określonych w przepisach w sprawie diet i innych należności z tytułu podróży służbowych na obszarze kraju, koszt przejazdu ponosi Centrum,
- posiłek regeneracyjny po oddaniu krwi lub jej składników o wartości kalorycznej 4.500 kalorii,
- dawcom rzadkich grup i dawcom, którzy przed pobraniem zostali poddani zabiegowi uodpornienia lub innym zabiegom w celu uzyskania osocza lub surowic diagnostycznych, przysługuje oprócz wymienionych uprawnień ekwiwalent pieniężny za pobraną krew i związane z tym zabiegi,
- możliwość odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa w danym roku podatkowym.
Ponadto każdej kobiecie, która oddała co najmniej 5 litrów krwi i każdemu mężczyźnie, który oddał co najmniej 6 litrów krwi oraz każdemu, kto oddał odpowiadającą tej objętości ilość innych składników krwi przysługuje tytuł i odznaka „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi”.
Zobacz także: Za oddanie krwi można dostać pieniądze? Fakty i mity na temat krwiodawstwa
Zasłużony Honorowy Dawca Krwi może korzystać poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach, a także do otrzymywać bezpłatnie leki objęte wykazami do wysokości limitu ceny. (PAP)
Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl
ktl/ joz/
Uzupełnij domową apteczkę
Źródło: