Spis treści
Czym jest ananas i ile kalorii ma woda ananasowa?
Ananas jadalny (Ananas comosus) to egzotyczny owoc pochodzący z Ameryki Południowej. Należy on do z rodziny bromeliowatych (Bromeliaceae) i dziko rośnie w Brazylii. Na plantacjach w Chinach, na Hawajach, Filipinach, Brazylii i Meksyku uprawiany jest w szklarniach, dlatego owocuje i dostępny jest przez cały rok. Ciekawostką jest, że w Polsce na pocz. XVIII szklarnie z ananasami założył w Warszawie brat króla Stanisława Augusta, Kazimierz Poniatowski.
Co się stanie, gdy codziennie będziesz pić wodę z ananasem? Poznaj cenne korzyści wody ananasowej.
Ananas w 85 proc. składa się z wody. Jest to owoc niskokaloryczny – 100 g to tylko 55 kcal, nie zawiera tłuszczu oraz ma niską zawartość cukrów, dzięki czemu może być świetnym zamiennikiem gazowanych i słodzonych napojów. Dodatek ananasa urozmaici również smak czystej wody. Jeśli nie lubisz więc pić samej wody, a chcesz utrzymać odpowiedni stan nawodnienia organizmu, szczególnie latem lub podczas treningów, dodaj do wody ananasa.
Korzyści z picia wody z ananasem
Ananas zawiera także niewielkie ilości białka, jest za to cennym źródłem witaminy C, potasu, beta-karotenu i błonnika. Ananas zawiera także sód, wapń, fosfor, magnez, żelazo, cynk, miedź, mangan, jod, a także witaminę A, E oraz z grupy B.
Sprawdź też: Owoc na kaszel i problemy oddechowe to... ananas
Jednak swoje właściwości ananas zawdzięcza obecności enzymu o nazwie bromelaina. Bromelaina działa przeciwzapalnie, przeciwzakrzepowo i przeciwbólowo, rozkłada także białka. Dzięki temu ananas wspomaga trawienie i przyspiesza przemianę materii oraz ułatwia odchudzanie. Jednak picie wody z ananasem przynosi dużo więcej korzyści dla zdrowia, urody i samopoczucia.
Jak zrobić wodę z ananasem? Wypróbuj prosty przepis
Woda ananasowa to prosty i szybki w wykonaniu napój, który doskonale nawodni oraz doda smaku wodzie, jeśli nie lubisz pić jej samej lub chcesz urozmaicić jej smak. Wybierz ananasa, który jest dojrzały i słodki. Poznasz go po tym, że ma słodki zapach, jest dość twardy, ale nie za bardzo, a jego spiczaste liście na górnej części łatwo da się oderwać, gdy je pociągniesz. Aby przygotować wodę ananasową potrzebujesz następujących składników:
- pół ananasa,
- 1 l wody,
- 4 listki świeżej mięty.
Zobacz też: Lepszy niż piña colada. Tropikalny koktajl na odchudzanie syci na długo. Wypij zamiast posiłku
Jak zrobić wodę z ananasem i kiedy ją pić?
- Ananasa obierz i pokrój w niewielkie kostki.
- Wrzuć do słoika, zalej wodą i dodaj miętę.
- Gotowy napój szczelnie zamknij pokrywką i wstaw do lodówki na ok. 8-10 godzin.
- Po tym czasie pij 1 szklankę rano na czczo, zaraz po przebudzeniu, a następne w ciągu dnia.
- Natomiast kawałki ananasa zjedz zamiast innej przekąski.
Kto nie powinien pić wody z ananasem?
Woda ananasowa ma delikatny smak i wiele właściwości zdrowotnych, dlatego napój ten będzie dobrze tolerowany przez większość osób. Jednak ze względu na kwaśny smak zbyt duża ilość wody ananasowej może u niektórych osób spowodować zgagę lub problemy trawienne. Dlatego należy zachować umiar, a jeśli określona powyżej dawka wody z ananasem wywołuje takie objawy, to zredukować jej ilość lub zrezygnować z jej picia.
Czytaj także: Ten egzotyczny napój odchudza i odmładza. Swoje cenne właściwości zawdzięcza wyjątkowemu składnikowi
Bromelaina zawarta w wodzie ananasowej może także wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, takimi jak leki rozrzedzające krew lub antybiotyki. Jeśli więc je zażywasz, przed spożyciem wody z ananasem skonsultuj się ze swoim lekarzem. Bromelina jest również alergenem, dlatego spożywania ananasa nie zaleca się alergikom. Natomiast niedojrzały ananas może podrażniać gardło i wywoływać biegunki.
Pij wodę z ananasem codziennie, a te korzyści zauważysz już po kilku dniach!