Co 6. osobę na świecie boli dziś głowa!
Badacze z Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii dokonali przeglądu 357 publikacji z okresu od 1961 r. do końca 2020 r., aby oszacować częstotliwość występowania bólów głowy na świecie. Większość dostępnych danych dotyczyła osób dorosłych między 20. a 65. rokiem życia, choć niektóre obejmowały także młodzież i dzieci w wieku do 5 lat oraz osoby starsze powyżej 65. roku życia.
Autor badania, prof. Lars Jacob Stovner wraz ze zespołem szacują na podstawie przeprowadzonych badań, że:
52 proc. światowej populacji doświadczyło bólu głowy w ciągu danego roku, przy czym 14 proc. zgłosiło migrenę, 26 proc. skarżyło się na napięciowy ból głowy, a 4,6 proc. odczuwało ból głowy przez 15 lub więcej dni w miesiącu.
Zobacz również: Kawa z cytryną – czy naprawdę wspomaga odchudzanie? Zobacz, jak zrobić espresso romano i poznaj jego właściwości zdrowotne
Ponadto autorzy raportu odkryli, że każdego dnia ból głowy odczuwa aż 15,8 proc. światowej populacji, a prawie połowa tych osób zgłasza migrenę (7 proc.).
Dowiedz się więcej:
Z powodu bólów głowy częściej cierpią kobiety
Ze zgromadzonych danych opublikowanych w czasopiśmie medycznym Journal of Headache and Pain wynika także, że wszystkie rodzaje bólu głowy występowały częściej u kobiet niż u mężczyzn. Najbardziej wyraźnie różnice widoczne są w przypadku migreny, która dotyka 17 proc. u kobiet i tylko 8,6 proc. u mężczyzn. Natomiast bóle głowy trwające przez 15 lub więcej dni w miesiącu dokuczają ok. 6 proc. u kobiet oraz 2,9 proc. u mężczyzn.
Naukowcy odkryli, że częstotliwość występowania bólu głowy na całym świecie wciąż pozostaje wysoka, a nawet wydaje się rosnąć.
W porównaniu z naszym poprzednim raportem i globalnymi szacunkami uzyskane teraz dane sugerują, że częstotliwość występowania bólów głowy i migreny może rosnąć. Biorąc jednak pod uwagę, że moglibyśmy wyjaśnić najwyżej 30 proc. tej zmienności wyników, przedwczesne jest stwierdzenie, że problem jest częstszy – wyjaśnił prof. Lars Jacob Stovner.
Większość publikacji, które uwzględniono w badaniu, pochodziła z krajów o wysokich dochodach i dobrym systemie opieki zdrowotnej, dlatego wyniki raportu mogą nie odzwierciedlać sytuacji każdego kraju. Różnice w otrzymanych liczbach mogą także zależeć od sposobu przeprowadzenia badań.
Zobacz także: