Spis treści
Śmierć w wyniku płynnego BBL
Pierwszy przypadek śmierci z powodu płynnego BBL w Wielkiej Brytanii potwierdziła agencja Save Face, która zrzesza specjalistów medycyny estetycznej. Prowadząca własny gabinet 33-letnia kosmetolog Alice Delsie Preete Webb zmarła w szpitalu po tym, jak w poniedziałek 23 września poczuła się źle po zabiegu. Jak się podaje, był to brazylijski lifting pośladków wykonany za pomocą wypełniaczy kosmetycznych.
Tego typu procedury kosztują na Wyspach 2-2,5 tys. funtów i można wykonać je w zaledwie godzinę. Dopóki sprawa nie zostanie wyjaśniona przez policję, można przypuszczać, że przyczyną problemów był brak przygotowania medycznego osoby wykonującej zabieg.
Co to jest za zabieg BBL?
Brazilian Butt Lift to zabieg liftingu pośladów, który wykonuje się w celu ich powiększenia, uniesienia i/lub zaokrąglenia. W klasycznej postaci to inwazyjny zabieg połączony z liposukcją. Polega na odessaniu tłuszczu i wstrzyknięciu go w okolice pośladów, by odpowiednio je wymodelować.
Płynny BBL to ostrzykiwanie pośladków za pomocą kwasu hialuronowego i wypełniaczy kosmetycznych stosowanych także do powiększania ust i spłycania zmarszczek. Podawane ilości są jednak znacznie większe, co obok nieodpowiedniego podania stwarza ryzyko zagrażających życiu powikłań.
Save Face już w 2023 roku rozpoczął kampanię przeciwko zabiegowi i doradza rządowi, by zakazać wykonywania tej procedury w Wielkiej Brytanii. Teraz zapewne stanie się to szybciej.
Jakie są powikłania i śmiertelność BBL?
W związku z tragicznym wydarzeniem organizacja Save Face wydała oświadczenie na swojej stronie, w którym przestrzega przed wykonywaniem procedury płynnego BBL.
Organizacja prowadzi zatwierdzony rządowo rejestr akredytowanych specjalistów i klinik zajmujących się niechirurgicznymi zabiegami kosmetycznymi, które przeszły 116-punktowy proces oceny. Obecnie zrzesza osiemset podmiotów. Aż 99 proc. z ponad 2 tysięcy zarejestrowanych specjalistów medycyny estetycznej poinformowało, że nie oferuje płynnego BBL ze względu na znaczne ryzyko zabiegu.
Do powikłań należą m.in. infekcje, ropnie wymagające hospitalizacji i posocznica. Wypełniacze często trzeba usuwać chirurgicznie.
– Wsparliśmy ponad 500 kobiet, które doznały powikłań w wyniku tych zabiegów, a wiele z nich prawie umarło. W ponad 50 procent zgłoszonych do nas przypadków doszło do rozwoju sepsy, a 39 proc. wymagało operacji korekcyjnej. Wszystkie zgłoszone nam procedury zostały przeprowadzone przez osoby niebędące pracownikami służby zdrowia, które wykonują niezwykle niebezpieczne procedury w niesterylnym środowisku. Radzę każdemu, kto zastanawia się nad którymś z tych zabiegów, aby za wszelką cenę ich unikał. Ryzyko znacznie przewyższa wszelkie związane z tym korzyści – napisano w oświadczeniu Save Face.
Tymczasem jeszcze w 2023 r. podawano, że roczna liczba wzrosła dziesięciokrotnie – od poniżej pięciu w 2021 r. do pięćdziesięciu.
Jak wynika z danych organizacji, aż 98 proc. miejsc wykonujące płynny BBL zostało znalezionych w mediach społecznościowych takich, jak TikTok, Instagram i Facebook.
To nie jest pierwszy przypadek śmierci Brytyjki z powodu BBL. Wcześniejszy miał miejsce w 2019 roku w Turcji podczas klasycznego zabiegu BBL. Melissa Kerr zmarła w prywatnej klinice w Istambule gdy do jej płuc dostał się skrzep krwi powstały po liposukcji i wstrzyknięciu tłuszczu w pośladki. Śmiertelność dla obu typów rodzajów wynosi 1 na 4 tys. zabiegów.
Nieudane zabiegi na brazylijskie pośladki
Nieudane zabiegi płynnego BBL są coraz częstsze. Wiele przypadków wiąże się z turystyką kosmetyczną do krajów takich jak Turcja, gdzie popularne są także przeszczepy włosów czy tzw. odbudowy protetyczne zębów – tzw. tureckie zęby.
Nieudane zabiegi liquid BBL wynikają m.in. z wstrzykiwania wypełniaczy „na ślepo”, często winne są niewłaściwe warunki i brak kwalifikacji wykonujących je osób.
Wypełniacze mogą migrować z miejsca iniekcji w inne rejony, zniekształcając sylwetkę. Skutkiem zabiegu może być nekroza skóry i tkanki tłuszczowej, gdy powstające ogniska martwicze powodują dziury w ciele.
Gdy natomiast wypełniacze zostaną przypadkowo wstrzyknięte do krwiobiegu, powstaje blokada z zakrzepu hamująca dopływ krwi do narządów, może dojść do rozwoju zatorowości płucnej lub żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Obok sepsy to stany bezpośredniego zagrożenia życia.
Za zabiegu lepiej więc zrezygnować, zwłaszcza, że istnieją naturalne metody ujędrniania i podnoszenia pośladów z korzyścią dla zdrowia, w tym kręgosłupa. To ćwiczenia na pośladki i uda, które pozwalają na prawidłowe wymodelowanie tych okolic.
Źródła: