Piecze, swędzi, łuszczy się. Zimą skóra nie ma lekko. Ekspertka podpowiada jakie zabiegi wykonywane zimą mogą poprawić kondycję skóry

Monika Góralska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Zimą skóra narażona jest na wysuszenie, podrażnienia i spadek jędrności. Z drugiej jednak strony zima to dobry czas na wykonanie wielu zabiegów, które ją zregenerują i poprawią jej kondycję przed wiosną, bo tylko wtedy można uniknąć nadmiernego wpływu promieniowania słonecznego. Jakie zabiegi wykonywane zimą mogą poprawić kondycję skóry dojrzałej i suchej? Jak zadbać o wysuszoną skórę dłoni czy zapobiec pękaniu ust? Na te pytania odpowiada dr Katarzyna Bornikowska z Kliniki Estell, specjalista endokrynolog i certyfikowany lekarz medycyny estetycznej.

O pielęgnacji skóry zimą, zabiegach, jakie można wykonać o tej porze roku, a które są nieodpowiednie np. latem oraz przywrócenie cerze blasku i jędrności również bez sięgania po specjalistyczne zbiegi medycyny estetycznej rozmawiałam z dr Katarzyna Bornikowska z Kliniki Estell, specjalistką endokrynolog i certyfikowanym lekarzem medycyny estetycznej.

Ekspertka podpowiada jak zadbać o jędrną i nawilżoną skórę zimą. Te zabiegi najlepiej robić właśnie o tej porze roku.
Ekspertka podpowiada jak zadbać o jędrną i nawilżoną skórę zimą. Te zabiegi najlepiej robić właśnie o tej porze roku.
freepik.com

Czy istnieją zabiegi poprawiające kondycję skóry, które najlepiej jest wykonywać właśnie zimą? Dlaczego jest to najlepsza pora na wykonywanie tych zabiegów?

Dr Katarzyna Bornikowska, Klinika Estell: Tak, istnieją zabiegi kosmetyczne i dermatologiczne, które są szczególnie polecane do wykonywania zimą. Główne powody, dla których zima jest najlepszą porą na niektóre zabiegi, to mniejsze narażenie na promieniowanie UV i niższe temperatury, które sprzyjają regeneracji skóry. Oto przykłady takich zabiegów:

  • Laserowe zabiegi odmładzające i usuwające przebarwienia po zabiegach laserowych skóra jest bardziej wrażliwa na słońce, co może prowadzić do powstania nowych przebarwień. Zimą łatwiej ograniczyć ekspozycję na promienie UV. Korzyści z przeprowadzenia takiego zabiegu tousuwanie naczynek, redukcja przebarwień, wygładzanie zmarszczek, poprawa jędrności skóry.

  • Peelingi chemiczne – promieniowanie słoneczne jest jednym z głównych czynników zwiększających ryzyko przebarwień po peelingach chemicznych. Zimą, gdy słońce świeci słabiej i jesteśmy mniej narażeni na promieniowanie UV, łatwiej jest uniknąć efektów ubocznych i zapewnić skórze lepszą regenerację. Usuwają martwe komórki naskórka, redukują przebarwienia, drobne zmarszczki i blizny potrądzikowe, poprawiają teksturę skóry.

  • Mezoterapia igłowa – skóra potrzebuje czasu na regenerację po nakłuwaniu, a chłodniejsze miesiące sprzyjają gojeniu bez ryzyka nadmiernej ekspozycji na słońce. Korzyści to nawilżenie, poprawa jędrności i elastyczności skóry, stymulacja produkcji kolagenu.

Niższe temperatury zimą łagodzą stany zapalne i sprzyjają gojeniu po tych zabiegach. Skóra ma też czas na regenerację i produkcję nowego kolagenu i elastyny, dzięki czemu wygląda świeżo i zdrowo w cieplejszych miesiącach.

Robisz zabieg toksyną botulinową? Ekspert podpowiada, na co zwrócić uwagę

Robisz zabieg toksyną botulinową? Ekspert podpowiada, na co zwrócić uwagę

Medycyna estetyczna ma do zaproponowania wiele zabiegów odmładzających. Jedną z nich jest popularny botoks. To właśnie dzięki niemu możesz skutecznie pozbyć się zmarszczek mimicznych i zapobiec powsta...

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek

Jakie zabiegi wykonywane zimą mogą poprawić kondycję skóry dojrzałej i suchej?

Zimą skóra dojrzała i sucha wymaga szczególnej troski, ponieważ niskie temperatury oraz ogrzewane pomieszczenia dodatkowo osłabiają jej barierę ochronną i nasilają uczucie suchości. Wybór odpowiednich zabiegów może nie tylko poprawić jej nawilżenie i elastyczność, ale także zredukować widoczne oznaki starzenia. Oto polecane zabiegi dla skóry dojrzałej i suchej w zimie:

  • Mezoterapia igłowa i mikroigłowa – zabieg polega na wprowadzaniu w głębsze warstwy skóry koktajli odżywczych zawierających kwas hialuronowy, witaminy, minerały i antyoksydanty. Dzięki takim zabiegom uzyskujemy intensywne nawilżenie, poprawę elastyczności skóry, redukcję drobnych zmarszczek oraz odżywienie skóry, których nie dadzą nam żadne kremy. Zimą skóra ma czas na regenerację bez narażenia na promieniowanie UV, które mogłoby wywołać podrażnienia.

  • Zabiegi z kwasem hialuronowym – polegają nawstrzyknięciu usieciowanego lub nieusieciowanego kwasu hialuronowego w głąb skóry w celu intensywnego nawilżenia, wypełnienia zmarszczek lub przywróceniu ubytków objętości związanych z procesem starzenia. Zapewniają one głębokie nawilżenie, poprawę napięcia skóry i redukcję zmarszczek. Kwas hialuronowy wspomaga skórę w regeneracji i ochronie przed utratą wilgoci w okresie suchym.

  • Peelingi chemiczne (np. z kwasem mlekowym, migdałowym lub ferulowym) – złuszczanie powierzchniowych warstw naskórka przy użyciu kwasów ma działanie nawilżające i stymulujące regenerację skóry. Usunięcie martwego naskórka sprawia, że nasza skóra staje się jaśniejsza, poprawia się jej struktura i pobudzona zostaje produkcja kolagenu. Ograniczona ekspozycja na słońce minimalizuje ryzyko powstawania przebarwień po zabiegu.

  • Radiofrekwencja mikrogłowa – staje się bardzo popularna w okresie zimowym ale nie tylko, ponieważ możemy wykonywać ją przez cały rok. Zabieg polega na połączeniu mikroigieł i fal radiowych, które stymulują produkcję kolagenu w głębszych warstwach skóry. Dzięki temu uzyskujemy lifting bez skalpela, poprawę jędrności i elastyczności skóry, oraz redukujemy zmarszczki.

  • Zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego (tzw. "wampirzy lifting") i biostymulatorów tkankowych polega na wstrzyknięcie osocza pozyskanego z własnej krwi pacjenta czy różnych substancji biostymulatorów (np. hydroksyapatytu wapnia, kwasu polimlekowego) ma na celu pobudzenie naturalnych procesów regeneracji skóry. Wykorzystujemy w nim właściwości między innymi płytek krwi, które uwalniają wiele czynników wzrostu między innymi czynnik wzrostu fibroblastów, pobudzając skórę do regeneracji i produkcji kolagenu i elastyny. To na co chciałabym zwrócić uwagę, to fakt,  że nie wykonuję tych zabiegów u osób z chorobami autoimmunizacyjnymi. Korzyści z tych zabiegów to stymulacja procesów odnowy skóry, redukcja zmarszczek, poprawa napięcia i elastyczności, przywrócenie blasku.

Zima to doskonały czas na skoncentrowaną pielęgnację skóry dojrzałej i suchej, która nie tylko poprawi jej kondycję, ale także przygotuje ją na wyzwania wiosenno-letnie. Regularne stosowanie intensywnych nawilżających kremów oraz ochrona skóry przed mrozem i suchym powietrzem dodatkowo wzmocnią efekty zabiegów.

Pielęgnacja skóry zimą może wydawać się problematyczna. Zobacz, jak zadbać o twarz

Pielęgnacja skóry zimą może wydawać się problematyczna. Zobacz, jak zadbać o twarz

Jak zadbać o skórę zimą? W tym szczególnym okresie roku cera narażona jest na niekorzystne działanie mrozu, silnego wiatru, a z drugiej strony oddziaływanie ciepłego powietrza emitowanego przez kalory...

Martyna Jaros
Martyna Jaros

Czy trzeba sięgać po medycynę estetyczną, aby wygładzić zmarszczki i dodać blasku dojrzałej cerze? Jakie naturalne sposoby na jej ujędrnienie można wykorzystać zimą?

Nie trzeba od razu sięgać po medycynę estetyczną, aby poprawić wygląd dojrzałej cery i dodać jej blasku. Natomiast jeśli chcemy uzyskać redukcję zmarszczek mimicznych czoła czy między brwiami (tzw. lwia zmarszczka) czy kurzych łapek (zmarszczek przy zewnętrznym kąciku oka) należy zastosować jeden z najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych w medycynie estetycznej zabiegów z użyciem toksyny botulinowej, który nie tylko redukuje wspomniane zmarszczki mimiczne, ale dodaje blasku całej twarzy.

Istnieje kilka naturalnych sposobów na niewielkie zminimalizowanie zmarszczek i ujędrnienie skóry, które można z powodzeniem stosować, zwłaszcza zimą, gdy cera jest narażona na trudne warunki atmosferyczne:

  • nawilżenie – używaj gęstszych kremów nawilżających na bazie ceramidów, które tworzą barierę ochronną i zapobiegają utracie wilgoci,

  • ochrona przed mrozem – kremy ochronne z lanoliną lub woskiem pszczelim zabezpieczą skórę przed przesuszeniem i podrażnieniami,

  • ochrona przeciwsłoneczna – nawet zimą stosuj kremy z filtrem SPF, aby chronić skórę przed promieniowaniem UV, które przyspiesza starzenie.

To co bardzo istotne to zdrowa dieta bogata w:

  • antyoksydanty – spożywaj produkty bogate w witaminy C i E, takie jak owoce cytrusowe, orzechy, jagody czy szpinak, aby neutralizować wolne rodniki,

  • kwasy tłuszczowe omega-3 – sięgaj po tłuste ryby, siemię lniane lub orzechy włoskie, które wspierają elastyczność skóry,

  • wodę – pij odpowiednią ilość wody, a także sięgaj po ziołowe herbaty, aby nawilżyć skórę od środka.

Ważny jest także regularny i zdrowy sen dobrej jakości, który jest kluczowy dla zdrowia metabolicznego i wyglądu naszej skóry. Podsumowując, naturalna pielęgnacja, odpowiednia dieta oraz zabiegi z zakresu medycyny regeneracyjnej wykonywane przez specjalistów oraz przy użyciu najwyższej jakości preparatów mogą zdziałać cuda dla dojrzałej cery, dodając jej blasku i ujędrnienia.

Czy zima to faktycznie najlepszy czas na stosowanie kosmetyków z kwasami na twarz? Jak je stosować, aby nie podrażniały lub wysuszały skóry?

Tak, zima jest uznawana za najlepszy czas na stosowanie kosmetyków z kwasami (np. kwasów AHA, BHA czy PHA) ze względu na mniejsze nasłonecznienie. Promieniowanie UV może bowiem podrażniać skórę i powodować przebarwienia w trakcie kuracji kwasami, dlatego zimą ryzyko jest znacznie mniejsze. Aby jednak uniknąć podrażnień czy przesuszenia, warto stosować kwasy w sposób świadomy i ostrożny.

Tak ochronisz cerę przed zimnem. Na mróz i wiatr stosuj odpowiedni krem

Tak ochronisz cerę przed zimnem. Na mróz i wiatr stosuj odpowiedni krem

Mróz i wiatr sprawiają, że łatwo o odmrożenia. Nawet bez nich cera cierpi, łatwo staje się się sucha, podrażniona, zaczerwieniona, popękana. Odpowiednia pielęgnacja skóry, a przede wszystkim zmiana ko...

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk

Zimą często mamy problem z nadmiernym wysuszaniem skóry dłoni? Jak ją zregenerować?

Zimą skóra dłoni jest szczególnie narażona na wysuszanie i podrażnienia z powodu zimnego powietrza, wiatru oraz suchego powietrza w ogrzewanych pomieszczeniach. Oto kilka skutecznych sposobów na regenerację i ochronę skóry dłoni zimą: mezoterapia z kwasem hialuronowym w znaczący sposób poprawiająca nawilżenie skóry dłoni oraz biostumulatory z użyciem hydroksyapatytu wapnia, który nie tylko przywraca utraconą z wiekiem objętość skóry na dłoniach, ale także poprawia napięcie skóry dłoni.  Ważne jest także regularne nawilżanie i regeneracja, zalecamy kremy do rąk bogate w:

  • masło shea – głęboko odżywia i regeneruje,

  • gliceryna – nawilża i tworzy ochronny film na skórze,

  • alantoina lub pantenol – łagodzą podrażnienia,

  • ceramidy i kwas hialuronowy – odbudowują barierę hydrolipidową.

Jak dbać o skórę w zimie? Dermatolog mówi, czego szukać w składzie kosmetyków

Jak dbać o skórę w zimie? Dermatolog mówi, czego szukać w składzie kosmetyków

Zima to trudny czas dla naszej skóry. Najczęściej cierpi ta na twarzy, choć także dłonie często padają ofiarą mrozu. Jak zadbać o skórę zimą i co robić, aby ją zregenerować? Na te pytania odpowiada na...

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak

Usta również cierpią z powodu wysuszenia i pękania od zimna, mrozu i suchego, ogrzewanego powietrza w pomieszczeniach w czasie zimy? Jak je przed tym zabezpieczyć i zregenerować?

Zimą usta rzeczywiście często cierpią z powodu wysuszenia, pękania i pieczenia, ponieważ ich skóra jest bardzo cienka i pozbawiona gruczołów łojowych, które mogłyby je naturalnie chronić. Oto sprawdzone sposoby na zabezpieczenie i regenerację ust w trudnych warunkach zimowych:

  • balsamy ochronne z naturalnymi składnikami – wybieraj pomadki ochronne na bazie masła shea, oleju kokosowego, wosku pszczelego lub lanoliny, które tworzą barierę ochronną przed zimnem i wiatrem,

  • produkty z filtrem SPF – nawet zimą usta są narażone na promieniowanie UV,

  • unikaj oblizywania ust – ślina odparowuje z powierzchni ust, powodując jeszcze większe wysuszenie i podrażnienia,

  • zawsze miej balsam do ust pod ręką – aplikuj go regularnie w ciągu dnia, szczególnie przed wyjściem na zewnątrz.

Warto także zadbać o nawilżenie czerwieni wargowej od środka, której nie zregeneruje nam żaden krem czy balsam. Możemy zastosować kwas hialuronowy, który poprawi nawilżenie ust, nie wpływając na zmianę kształtu ust czy ich wielkość. Możemy rozważyć także zastosowanie lasera wolumetrycznego, który pobudzi czerwień wargową do regeneracji, bez istotnej zmiany objętości ust.

Należy także pamiętać, że czerwień wargowa zmniejsza swoją jędrność i nawilżenie wraz z wiekiem co związane jest z postępującym spadkiem stężenie estrogenów, więc warto zadbać o tę okolicę twarzy.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

T
To Ja
"Piecze, swędzi, łuszczy się. Zimą skóra nie ma lekko."

To prawda, dlatego wale konia i sie spuszczam.

Bo zeks jest jak swedzenie,

trza sie podrapać

nie?
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia