Spis treści
Co to jest kwas hialuronowy?
Kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem tkanki łącznej – występuje w skórze, stawach i oczach, a także w tkance nerwowej i naczyniach krwionośnych. Przeciętna zawartość tego składnika w ciele to 15 g, przy czym aż 1/3 jego cząsteczek ulega codziennej wymianie – stare ulegają rozpadowi, a na ich miejsce wytwarzane są nowe. W skórze znajduje się przy tym aż połowa całkowitej ilości kwasu hialuronowego.
Niestety, wraz z wiekiem produkcja kwasu hialuronowego w organizmie spada, przez co tkanki nie ulegają pełnej regeneracji i starzeją się. Sytuację pogarsza niezdrowy tryb życia, który pozbawia ciało ważnych składników, a także nasila stres oksydacyjny w organizmie i degenerację tkanek.
W takiej sytuacji pomocne może być podanie kwasu hialuronowego, a dokładniej – hialuronianu sodu jako składnika kosmetycznego lub medycznego. Stosuje się go w formie zastrzyków, m.in. w wypełniaczach ust oraz bruzd i zmarszczek na twarzy, a także w leczeniu chorób stawów, gdyż stanowi składnik zawartej tam mazi i chrząstki. Kwas hialuronowy stanowi ponadto niezwykle skuteczny składnik nawilżających kropli do oczu, czyli tzw. sztucznych łez.
Działanie kwasu hialuronowego i hialuronianu sodu
Kwas hialuronowy (ang. hyaluronic acid, HA) zbudowany jest z łańcuchów zawierających cząsteczki glukozaminy i glukozy – jest polisacharydem. Silnie przyciąga i wiąże wodę – z powodu takiego działania jest nazywany humektantem. Zawarty w skórze, utrzymuje więc jej dobre nawilżenie i jędrność, dlatego jest jednym z najbardziej pożądanych składników kosmetycznych.
To cię zainteresuje: Masz cerę wrażliwą? Zobacz, z jakich zabiegów kosmetologicznych powinnaś skorzystać. Zadbaj o siebie przed świętami
W produktach pielęgnacyjnych i upiększających kwas hialuronowy i hialuronian sodu występuje w dwóch odmianach. Niskocząsteczkowy HA, czyli o mniejszych rozmiarach, z łatwością wnika w głębsze warstwy skóry i pomaga utrzymać w niej cenną wodę – w ten sposób zmniejsza jej utratę przez naskórek nawet o połowę. Natomiast wysokocząsteczkowy HA pozostaje na powierzchni skóry i wiążąc wodę, wzmacnia jej ochronną warstwę, która zapewnia zabezpieczenie przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Bierze też udział w procesach gojenia.
Produkcję kwasu hialuronowego można wzmóc do pewnego stopnia dzięki diecie bogatej w magnez i antyoksydanty, w tym fitoestrogeny z produktów takich jak nasiona roślin strączkowych, siemię lniane czy sezam.
Pewnych ilości kwasu dostarczą od wewnątrz także wywary z kości i chrząstek, a zwłaszcza zawierające go suplementy diety, które dają efekty po 2-8 tygodniach. Znaczącą poprawę kondycji skóry i wyglądu ust można jednak uzyskać poprzez stosowanie tego kwasu od zewnątrz.
Kwas hialuronowy na twarz i usta – jak działa?
Kwas hialuronowy to związek bezpieczny – jest kompatybilny ze składnikami skóry, a dzięki temu nietoksyczny i niewywołujący alergii. Jest więc chętnie stosowany przez producentów kosmetyków, zwłaszcza, że zapewnia istotne i widoczne efekty.
Hialuronian sodu zmiękcza i wygładza skórę, sprawiając, że staje się ona bardziej napięta, przestaje się łuszczyć, a linie (zmarszczki) stają się płytsze i mniej widoczne.
Stąd jest niezastąpionym składnikiem kremów do twarzy, a także toników i mleczek. Wybierając kosmetyk pielęgnacyjny taki jak krem, warto jednak znaleźć taki, który zawiera co najmniej 0,1 proc. hialuronianu sodu i nakładać go na skórę dwa razy dziennie.
Zobacz: Rozjaśnij cienie pod oczami w 15 minut. Naturalne i tanie kosmetyki masz pod ręką
Hialuronian sodu można też znaleźć na liście składników w pokładach do makijażu, cieniach do powiek, szminkach i błyszczykach. To także nieodłączny związek aktywny w serum nawilżającym. Występuje ponadto w składzie balsamów do ciała, gdzie stosuje się go w stężeniu do 2 proc., a także kosmetykach do włosów, gdzie poprawia ich kondycję.
Kwas hialuronowy w kosmetykach działa tak skutecznie, że w wielu przypadkach może zastąpić wstrzykiwanie wypełniaczy. Warto poszukać kremu, serum czy boostera do ust, który zawiera zarówno nisko-, jak i wysokocząsteczkowy HA, a najlepiej też składniki wspomagające ich działanie w skórze, jak np. peptydy, kolagen, witaminy i aktywne wyciągi roślinne. Regularne stosowanie dobrego kosmetyku do ust może zapewnić widoczne efekty już po czterech tygodniach.
Zobacz: Kwas poliglutaminowy działa jeszcze skuteczniej niż hialuronowy.
Warto przy tym zainwestować w droższe produkty (od 100 do nawet 300 zł), które zawierają większe ilości cennych związków. To i tak znacznie mniej niż zabieg wstrzykiwania kwasu w gabinecie medycyny estetycznej, za który trzeba zapłacić 500-1500 zł, a cena zależy od zużytej liczby jego mililitrów.
Wygląd ust poprawi również specjalny powiększający błyszczyk lub pomadka, a także skoncentrowane serum, balsam albo maska do ust. Sprawi, że usta będą lepiej nawilżone, pełniejsze i bardziej elastyczne. Pomoże też zredukować widoczność otaczających je drobnych zmarszczek.
Warto przy tym wiedzieć, że stosowany w kosmetykach kwas hialuronowy nie jest uzyskiwany jak dawniej, z tkanek zwierzęcych, np. grzebieni kogutów, tylko w procesach biotechnologicznych. Do jego produkcji wykorzystuje się zmodyfikowane paciorkowce – bakterie Streptococcus equi subsp. zooepidemicus.
Wybierz pielęgnację na miarę swoich potrzeb!
Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?