Z czym Polacy chodzą do podologa? Problemy ze stopami są tak powszechne, że pomoc znalazłaby tam co druga dorosła osoba

Anna Rokicka-Żuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Należą do najbardziej obciążonych części ciała – nie ma więc co się dziwić, że stopy tak często mają problemy. Ich diagnozą i leczeniem zajmuje się podolog. To całkiem sporo różnych przypadłości. Zmaga się z nimi cała rzesza osób.

Spis treści

Potrzebny lekarz od stóp? Wystarczy podolog

Problemy ze stopami ma nawet połowa Polaków, jednak ich leczenie nie wymaga wizyt lekarskich. W rzeczywistości nie ma takiej specjalizacji w krajowej medycynie, jednak dostępni są eksperci zdrowia stóp, czyli podolodzy. Z ich pomocy można skorzystać w profesjonalnych gabinetach, które zyskują na popularności.

Lekarz od odcisków na stopach, infekcji i problemów z paznokciami stóp to podolog. Zajmuje się także leczeniem urazów paznokci skóry stóp
Lekarz od odcisków na stopach, infekcji i problemów z paznokciami stóp to podolog. Zajmuje się także leczeniem urazów paznokci skóry stóp Volodymyr Kalyniuk/Getty Images

Podolog pomaga w powszechnych chorobach dermatologicznych ze stopami oraz paznokciami stóp. Robi pedicure leczniczy, a także może zajmować się problemami ortopedycznymi. W ramach takich wizyt może ocenić budowę stopy i napięcie jej mięśni, ale także przewodnictwo nerwowe i stan naczyń krwionośnych.

W gabinetach często stosuje się nowoczesne metody, m.in. takie jak lasery (CO2, EVRL, Lunula), jak i skuteczne zabiegi tradycyjne takie, jak jonoforeza, wymrażanie ciekłym azotem czy elektrokoagulacja.

W czym pomoże podolog?

Podolog pomoże przy chorobach skóry i paznokci u stóp, takich jak dermatozy, zakażenia czy uszkodzenia mechaniczne. Jest ich całkiem sporo. Z jakimi problemami najczęściej Polacy zgłaszają się do podologa?

– Przychodzi cały przekrój osób, od niemowlaczków z wzrastającymi paznokciami, po osoby w bardzo zaawansowanym wieku, już po dziewięćdziesiątce na przykład. Zakres jest bardzo szeroki i zabiegi są pielęgnacyjne, poprzez wrastające paznokcie, pękające pięty, odciążenia, ortezy silikonowe. Ogólnie taki pedicure specjalistyczny – mówi Edyta Gelo, podolog i kosmetyczka, właścicielka salonu Studio Nefra w Lubartowie, który prowadzi od 2014 roku.

Do najczęstszych problemów dermatologicznych, z jakimi zmagają się Polacy, należą:

  • odciski,

  • modzele,

  • pęcherze,

  • pękające pięty,

  • wrastające paznokcie,

  • nadpotliwość stóp,

  • odwarstwienie płytki paznokciowej – onycholiza,

  • ubytki naskórka stóp, tzw. keratoliza dziobata,

  • urazy mechaniczne, jak np. krwiak podpaznokciowy, ubytki płytki paznokciowej,

  • stopa cukrzycowa,

  • grzybica stóp i paznokci stóp,

  • brodawki wirusowe (zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV).

Czy podolog to lekarz? Czy jest na NFZ?

Podolog nie jest lekarzem, taki specjalista nie udziela też świadczeń refundowanych przez NFZ. Status prawny tego zawodu w Polsce jest wciąż nieuregulowany. Z konsultacji i zabiegów można więc korzystać tylko prywatnie.

Choć podolog zajmuje się chorobami stóp w sposób kompleksowy, ale od strony kosmetologicznej, jest jeszcze inny specjalista – podiatra. Zajmuje się całościowo zdrowiem stóp, jednak bardziej w aspekcie medycznym.

W niektórych problemach ze stopami pomóc może jednak tylko lekarz ortopeda. To medyk ze specjalizacją z zakresu ortopedii i chirurgii urazowej, bądź chirurgii dziecięcej.

Do leczonych przez niego dolegliwości należą m.in. ból stopy i pięty, haluksy, zapalenie ścięgien, np. rozcięgna podeszwowego, koślawe stopy, palce młotkowate czy pięta Haglunda.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia