Spis treści
Dbanie o stopy w domu
Właściwa pielęgnacja stóp to ważna część dbania o stan zdrowia. Ból stóp może zniechęcić do wykonywania wielu czynności i uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie. Gotowanie, ćwiczenie czy zwykłe poruszanie się po domu może okazać się bardzo męczące, kiedy doskwiera nam ból stóp. Niezależnie od tego, czy chodzimy, czy stoimy, stopy są naszą podstawą, o której niestety często zapominamy. Dbamy o twarz i dłonie, ale zapominamy o stopach. Przypominamy sobie o nich dopiero wtedy, kiedy dokucza nam ból
Na szczęście są domowe sposoby, które przyniosą ulgę i zniwelują te dolegliwości. Dla najlepszych efektów zalecamy stosować kilka metod jednocześnie. Jeśli po kilku dniach ból nie ustępuje, należy zgłosić się do podologa lub lekarza, który skieruje nas do ortopedy.
7 domowych sposobów na ból stóp
Bolące stopy mogą zrujnować nawet najpiękniejszy dzień. Jest kilka tanich, a nawet darmowych metod na ból stóp, które możemy wykonać w domu. Wypróbuj kilka z nich, aby ukoić swoje zmęczone stopy. Pamiętaj, że może upłynąć trochę czasu, zanim poczujesz ulgę. Jeżeli ból jest silny i nie ustępuje, a także istnieje podejrzenie poważniejszego schorzenia, nie zwlekaj i skontaktuj się z lekarzem.
Zobacz domowe sposoby na obolałe stopy:
Nieodpowiednie obuwie powodem bólu stóp
Ból stóp często jest spowodowany nieodpowiednim obuwiem. Noszenie zużytych butów, niewłaściwe obuwie lub nieprawidłowy rozmiar mogą wpływać na zdrowie stóp. Warto rozważyć zakup nowych, dobrze dopasowanych butów, w których łuki stóp będą prawidłowo ułożone i nie będą powodować bólu stóp.
Pamiętaj:
- Buty na obcasach i klapki mogą uszkodzić stopy. Nie są to buty zalecane przez podologów i ortopedów.
- Stopy mogą zmienić rozmiar w ciągu życia, nawet w dorosłym wieku – warto mieć to na uwadze przy wyborze obuwia.
- Nawet najlepsze buty się zużywają. Jeżeli odczuwasz ból po noszeniu swoich ukochanych pantofli lub adidasów, być może czas na zmianę na nowe.
Kiedy należy udać się do lekarza z bolącymi stopami?
Ból stóp może być oznaką poważniejszego schodzenia, z którym powinniśmy udać się do lekarza. Może to być skaleczenie lub nieleczony stan zapalny.
Skontaktuj się z lekarzem, jeśli:
- masz obrzęk lub silny ból w stopach,
- czujesz mrowienie lub drętwienie na spodzie stopy,
- masz objawy grypopodobne połączone z bólem stopy,
- nie możesz wspierać się na stopie,
- masz otwartą ranę w stopie, która może być zakażona,
- istnieje podejrzenie, że masz złamaną kość w stopie,
- od kilku dni masz obrzęk stopy,
- ból stopy nie ustępuje po kilku tygodniach próbowania domowych sposobów.
Jeżeli chorujesz na cukrzycę lub doświadczasz jakichkolwiek nieprawidłowości ze swoimi stopami, niezwłocznie skontaktuj się ze swoim lekarzem.