Tani, skuteczny i niebezpieczny trend w pielęgnacji stóp. Ekspertka ostrzega przed konsekwencjami. Szczególnie zagrożone są osoby z cukrzycą

Gabriela Fedyk
Nie każda skóra dobrze reaguje na skarpetki złuszczające.
Nie każda skóra dobrze reaguje na skarpetki złuszczające. Constantin Levcenco/Getty Images
Niemowlakom zazdrościmy nielimitowanych godzin snu i… gładziutkich stópek! Kto nie chce mieć miękkich stóp, bez zgrubiałej i zrogowaciałej skóry? Na rynku znajdziesz wiele produktów, które obiecują taki efekt. Podolog przestrzega jednak przed jednym z nich, bo konsekwencje używania go mogą być poważne.

Spis treści

Czy skarpetki złuszczające są skuteczne? Podolog przestrzega

Skarpetki złuszczające kilka lat temu stały się produktem, który „musiałaś wypróbować”. Pamiętam, jak moja przyjaciółka zachwalała je i była zachwycona efektem. A efekt był spektakularny za niewielkie pieniądze. Czego chcieć więcej?

Rzeczywistość nie jest jednak tak różowa, jak byśmy tego chciały. Obietnica gładkich stóp przy minimalnym wysiłku po zastosowaniu skarpetek złuszczających może się skończyć podrażnieniami, infekcją, sepsą, a w ekstremalnych przypadkach nawet amputacją.

Nie każda skóra dobrze reaguje na skarpetki złuszczające.
Nie każda skóra dobrze reaguje na skarpetki złuszczające. Constantin Levcenco/Getty Images

Australijska podolog, Nicki Dang, publikuje na swoim Instagramie i TikToku treści związane ze zdrowiem stóp jako thepodlifts. Ekspertka przestrzega przed stosowaniem skarpet i masek złuszczających, wyjaśniając, że w rzeczywistości mogą powodować poważne szkody.

– Złą rzeczą w przypadku złuszczania stóp jest to, że chociaż usuwa ono cały martwy naskórek, nie odróżnia zdrowej skóry od martwej – ostrzega w filmie na TikToku Nicki Dang.

Może to prowadzić do szeregu problemów zdrowotnych, od łagodnych podrażnień po poważne schorzenia. Najbardziej narażone są osoby z chorobami podstawowymi. Szczególnie ostrożne muszą być osoby z cukrzycą lub chorujące na choroby autoimmunologiczne.

Dlaczego skarpetki złuszczające są złe?

Stosowanie skarpetek złuszczających to niewielka inwestycja pieniędzy i czasu, która może zamienić domowe spa w koszmar. Swoją historią podzieliła się nasza Czytelniczka.

– Kilka lat temu, jak skarpetki złuszczające pojawiły się na rynku, po kilku minutach od założenia moje stopy stały się czerwone, spuchnięte i swędzące stopy. Ta czerwień i obrzęk były prawie do kolan i finalnie tam doszły. Trafiłam na pogotowie. Dostałam zastrzyk i maść. Na szczęście nie było poparzeń.

Historia naszej Czytelniczki miała szczęśliwe zakończenie, ale nie zawsze tak jest. Czym grozi stosowanie skarpetek złuszczających?

– Może to być niebezpieczne, ponieważ może spowodować powstanie owrzodzenia lub rany stopy – przestrzega thepodlifts.

Otwarte rany są nie tylko bolesne, ale także mogą spowodować infekcję, a w skrajnych przypadkach skończyć się sepsą, a nawet amputacją, o czym wspominam wyżej.

– Mam cztery choroby autoimmunologiczne i chorobę trzustki. Peelingi do stóp powodują u mnie oparzenia od drugiego do trzeciego stopnia – napisała jedna z komentujących osób.

Dlaczego skarpetki złuszczające są szkodliwe?

– Kwasy, którymi nasączone są skarpetki złuszczających, mają duże stężenia. To właśnie jest główna przyczyna powikłań po ich zastosowaniu. Używanie tego typu preparatów wymaga wprawy, wiedzy, ale też ścisłego stosowania się do zaleceń. Nie każda skóra dobrze reaguje na kwasy złuszczające – a sami, w domowych warunkach nie jesteśmy w stanie tego ocenić – czytamy na stronie internetowej Instytutu Podologii.

Kiedy nie stosować skarpetek złuszczających? Te osoby powinny z nich zrezygnować

Podolog Nicki Dang przestrzega przed stosowaniem skarpetek złuszczających szczególnie cukrzyków. Jest to spowodowane wysokim poziomem glukozy, który może wpływać na zdolność organizmu do gojenia się ran, co może doprowadzić do komplikacji.

Alergicy i osoby wrażliwe na niektóre substancje mogą doświadczyć różnych problemów, takich jak podrażnienia, reakcje alergiczne, swędzenie czy poważne wysypki. Alkohol, który jest w składzie skarpetek złuszczających, może też wysuszać skórę.

Ostrożność powinny zachować też osoby w ciąży. Niektóre substancje chemiczne zawarte w skarpetkach do stóp mogą potencjalnie wpływać na zdrowie ich i płodu.

Inne przeciwwskazania do stosowania skarpet złuszczających to:

  • miażdżyca,

  • nadwrażliwość lub alergia na salicylany,

  • niedokrwienie kończyn dolnych,

  • łuszczyca,

  • rany na stopach,

  • otarcia,

  • odciski,

  • modzele,

  • brodawki wirusowe,

  • inne zmiany chorobowe.

Używanie skarpetek złuszczających może prowadzić do problemów zdrowotnych, od łagodnych podrażnień po poważne schorzenia, które mogą zagrażać życiu. Pamiętaj, żeby zachować ostrożność, a w razie przeciwwskazań nie stosować ich.

Źródła:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia