Wyglądają na zgniłe, ale dopiero wtedy można je zjeść. Te małe jabłuszka są zdrowe i smaczne. Wypróbuj właściwości starożytnej rośliny

Monika Góralska
Wideo
od 7 lat
Przypominają małe jabłuszka. Dojrzewają dopiero późną jesienią i świetnie sprawdzą się przy przeziębieniu czy niestrawności, wspomogą także odchudzanie. Nieszpułka to zapomniana starożytna roślina, której owoce są jadalne i smaczne dopiero wtedy, gdy wyglądają na zgniłe. Poznaj jej właściwości. Co można zrobić z owoców nieszpułki?

Spis treści

Nieszpułka – te małe jabłuszka są jadalne i bardzo smaczne

Nieszpułka zwyczajna lub nieszpułka jadalna (Mespilus germanica lub Crataegus germanica) to długowieczny krzew lub niskie drzewo dorastające do 7 m wysokości. Naturalnie rośnie w górskich, skalistych lasach od Krymu przez Kaukaz po Iran. Należy ona do rodziny różowatych tak jak pigwa i jabłka.

Te małe jabłuszka można spotkać w parku czy na trawniku, ale nie tylko zdobią. Można je też jeść. Jednak nie prosto z drzewa, bo wtedy nie są smaczne.
Te małe jabłuszka można spotkać w parku czy na trawniku, ale nie tylko zdobią. Można je też jeść. Jednak nie prosto z drzewa, bo wtedy nie są smaczne. YorVen/gettyimages.com

Owoce nieszpułki z wyglądu przypominają malutkie jabłuszka lub duże owoce dzikiej róży. Dojrzewają bardzo późno, bo dopiero pod koniec października lub na początku listopada. Dojrzałe owoce są brązowe, gładkie lub lekko omszone i mają średnicę do 4 cm. Są one jadalne, ale na surowo są twarde i niesmaczne, bo mają kwaśny smak. Najlepiej zbierać je po pierwszych przymrozkach. Można je też zebrać wcześniej, ale wtedy trzeba je przemrozić w zamrażarce. Wówczas skrobia w nich zawarta zostaje przekształcona w cukier i nabierają one słodkiego smaku podobnego do połączenia jabłka i śliwki.

Nieszpułka uprawiana była już 3 tys. lat temu na terenach dzisiejszego Iranu, a później w starożytnej Grecji i Rzymie. Jednak potem została zapomniana. Obecnie w Polsce można ją spotkać w parkach, gdzie jest sadzona jako roślina ozdobna. Warto jednak wykorzystać jej owoce i przygotować z nich oryginalne potrawy. Drzewko jest mrozoodporne i nie ma specjalnych wymagań co do uprawy. Można je więc zasadzić w swoim ogrodzie, żeby cieszyć się tymi oryginalnymi owocami.

Nieszpułka na przeziębienie i trawienie. Poznaj jej właściwości

Owoce, liście, kora, nasiona i drewno nieszpułki mogą być stosowane w celach leczniczych. Owoce zawierają cukry, kwasy organiczne, kwasy tłuszczowe, karotenoidy, aminokwasy i białka, sporą dawkę witaminy C i E, a także żelazo, magnez, potas, cynk. Owoce nieszpułki bogate są też w bioaktywne związki fenolowe, takie jak flawonoidy i kwasy fenolowe.

Dzięki temu nieszpułka wykazuje działanie:

  • przeciwutleniające,

  • przeciwcukrzycowe,

  • przeciwdrobnoustrojowe,

  • antybakteryjne,

  • cytotoksyczne.

Ze względu na wysoką zawartość witaminy C przetwory z nieszpułki warto stosować w czasie przeziębienia czy grypy, ponieważ wspomagają odporność i ułatwiają zwalczanie drobnoustrojów.

Owoce nieszpułki zawierają też antyoksydanty, które zwalczają wolne rodniki i tym samym opóźniają procesy starzenia. Dzięki temu jedząc te rzadko spotykane owoce zadbasz o urodę i młodość.

Natomiast zawartość pektyn sprawia, że owoce te korzystnie wpływają na przewód pokarmowy i procesy trawienne. Przyspieszają przemianę materii i wspomagają trawienie. Dlatego warto dżem czy galaretkę z nieszpułki dodawać do tłustych mięs i pieczeni.

Jedzenie nieszpułki ułatwia także odchudzanie, ponieważ owoce zapewniają uczucie sytości na dłużej, hamują odczucie głodu i przyspieszają trawienie. Dzięki temu ułatwiają robienie kupy i oczyszczają organizm.

Co można zrobić z owoców nieszpułki?

Dojrzałe i przemrożone owoce nieszpułki nadają się do przetworów takich jak dżemy, galaretki, puddingi, soki, nalewki, wina, można je też upiec z goździkami i masłem lub wykorzystać jako dodatek do mięs (pieczeni, kaczki, kurczaka, itp.).

Owoce zbieraj od końca października do listopada najlepiej po pierwszych przymrozkach. Przemrożone owoce nieszpułki połóż w ciepłym miejscu na ok. tydzień, aby zmiękły i nabrały słodkiego smaku oraz kremowej konsystencji. Po tym czasie mogą wyglądać na zgniłe i zepsute, ale niech cię to nie zniechęci – tak ma być. Można je jeść na surowo. Ich miąższ smakuje jak przecier jabłkowy z nutami cytrusowymi, daktylowymi i morelowymi.

Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom i późnemu dojrzewaniu owoce nieszpułki mogą być cennym składnikiem diety. Można korzystać z nich wtedy, kiedy inne sezonowe owoce i warzywa są już niedostępne. Warto więc posadzić w swoim ogrodzie łatwą w uprawie nieszpułkę i cieszyć się jej oryginalnymi owocami oraz przetworami, których nie kupisz w sklepie osiedlowym, supermarkecie czy nawet na targu.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia