Spis treści
Czerwona jarzębina nie tylko na korale. Jakie ma właściwości?
Jarzębina, a dokładnie jarząb pospolity lub zwyczajny (Sorbus aucuparia L.) to krzew lub drzewo z rodziny różowatych (Rosaceae). Ma ona drobne, kuliste początkowo pomarańczowe, potem czerwone owoce, które z wyglądu przypominają malutkie jabłuszka.
Jak informuje znany fitoterapeuta dr Henryk Różański owoce jarzębiny bogate są w flawonoidy (kwercetyna, kaempferol), fitosterole, związki fenolowe, lignany. Zawierają też alkohole cukrowe (sorbitol), sorbozę, metylopentozany, karotenoidy (alfa- i beta-karoten, kryptoksantyna), cukry (sacharoza, glukoza), garbniki, pektyny, a także kwasy organiczne: chinowy, chlorogenowy, izochlorogenowy, neochlorogenowy, kawowy i cynamonowy.
Czytaj też: Wyglądają na zgniłe, ale dopiero wtedy można je zjeść. Te małe jabłuszka są zdrowe i smaczne
W owocach jarzębiny znajdziemy dużą dawkę witaminy C oraz witamin z grupy B, A, K, P i PP, a także mikroelementy takie jak potas, magnez, sód i miedź. Pamiętaj, że owoce jarzębiny nie nadają się do jedzenia na surowo. Można z nich robić przetwory, marmolady, dżemy, nalewkę, sok, syrop lub herbatkę.
Herbatka z jarzębiny na trawienie, przeziębienie i zdrowe serce. Poznaj prosty przepis
Jarzębinę do przetworów i herbatki najlepiej jest zbierać po pierwszych przymrozkach, ale już teraz można się cieszyć jej zdrowotnymi właściwościami. Wystarczy przemrozić umyte i osuszone owoce w zamrażarce przez ok. 24 godziny. Zawierają one wtedy mniej witaminy C, ale mają słodszy i lepszy smak. Następnie należy je wysuszyć w uchylonym piekarniku rozgrzanym do temp. 50-80 st. C.
Owoce jarzębiny odpowiednio przygotowane do sporządzania herbat i odwarów można też kupić w wielu drogeriach czy sklepach ze zdrową żywnością.
Składniki:
1 łyżeczka rozdrobnionych i wysuszonych owoców jarzębiny,
250 ml wrzącej wody.
Jak zrobić herbatę z jarzębiny?
Jarzębinę zalej wrzątkiem.
Pozostaw do zaparzenia na 10-15 minut.
Możesz dodać miód oraz sok z cytryny lub malin.
Pij 1-2 razy dziennie. Herbatką można też przemywać twarz lub stosować do okładów na oczy.
Na co jest herbata z jarzębiny? Ułatwi zrobienie kupy, pomoże w leczeniu dny moczanowej
Owoce jarzębiny działają moczopędnie, dzięki czemu oczyszczają organizm z toksyn. Czyszczą także krew ze złogów, wspomagają pracę serca i zmniejszają ryzyko wystąpienia miażdżycy oraz uszczelniają naczynia krwionośne. Herbatka z jarzębiny zwiększa wydalanie kwasu moczowego, sprawdzi się więc w leczeniu i profilaktyce dny moczanowej, reumatyzmu i kamicy moczowej. Niweluje także obrzęki, ponieważ ułatwia odprowadzanie nadmiaru wody z organizmu.
Napar wspomaga także trawienie, przyspiesza przemianę materii, rozluźnia stolec, dzięki czemu ułatwia robienie kupy i wspomaga odchudzanie. W dużych dawkach działa przeczyszczająco.
Ze względu na wysoką zawartość witaminy C herbatka działa też przeciwzapalnie, antybakteryjnie i antyoksydacyjnie, wspiera odporność organizmu, zwalcza bakterie i wirusy, wspomaga więc leczenie przeziębienia, grypy, kataru i kaszlu, łagodzi też ból gardła. W większym stężeniu można nią płukać gardło w czasie infekcji.
Napar lub odwar z owoców jarzębiny można także stosować do pielęgnacji twarzy, szczególnie do cery suchej, z przebarwieniami i plamami. Rozjaśnia, nawadnia i uelastycznia skórę. Sprawdzi się także do okładów na oczy, ponieważ zmniejsza worki i cienie pod oczami.