Wodobrzusze – woda w brzuchu czy coś więcej? Objawy wystąpienia, przyczyny i sposoby leczenia

Marek Zaborowski
Wodobrzusze rzadko współwystępuje z takimi objawami jak ból brzucha lub stany gorączkowe.
Wodobrzusze rzadko współwystępuje z takimi objawami jak ból brzucha lub stany gorączkowe. 123rf.com/thamkc
Wodobrzusze to specyficzna dolegliwość. Występuje, gdy w obrębie jamy otrzewnej gromadzi się nadmiar płynów. Wymienić można różne przyczyny jego wystąpienia. Co ważne – wodobrzusze samo nie jest sklasyfikowane jako jednostka chorobowa, ale najczęściej jest symptomem wystąpienia innej dolegliwości. Zapraszamy do lektury, z której dowiesz się – kiedy i z jakich przyczyn powstaje wodobrzusze, jakich chorób może być symptomem oraz jak wygląda leczenie.

Wodobrzusze – objawy

Jama otrzewna jest naturalnie wypełniona płynami surowiczymi, w których składzie znajdziemy przede wszystkim białka, potas, glukozę oraz sód. Ich przeciętna objętość wynosi około 150 mililitrów. Gdy granica ta zostanie przekroczona – jama ulega łatwo zauważalnemu wydęciu, objawiającemu się także w zmienionym kształcie brzucha. Staje się on wówczas nienaturalnie wypukły, może powodować dyskomfort w trakcie przemieszczania się lub przyjmowania niektórych pozycji. Często dochodzi także do zwiększenia masy ciała.

Wydętemu brzuchowi mogą także towarzyszyć inne objawy związane z tą częścią ciała – zgaga, odruchy wymiotne, problemy trawienne, a także obrzęki w obrębie kończyn dolnych lub narządów rozrodczych.

Diagnozy nadmiaru płynów surowiczych dokonuje się, badając tak zwany objaw chełbotania. Jest to nieinwazyjne badanie, polegająca na umieszczeniu dłoni w określonych częściach brzucha i lekkiemu uciskaniu/uderzaniu jego powierzchni za pomocą palców. Jeśli w ten sposób powstaje rozchodząca się w tkankach brzucha fala, oznacza to, że jest wypełniony nadmierną ilością płynu.

Warto podkreślić, że wodobrzusze rzadko współwystępuje z takimi objawami jak ból brzucha lub stany gorączkowe. Gdy dochodzi do ich powstania, świadczą najprawdopodobniej o bakteryjnym stanie zapalnym otrzewnej.

Warto przeczytać również:

Wodobrzusze – rodzaje i stopnie

Wodobrzusze może występować w różnym stopniu nasilenia. Zależy to przede wszystkim od ilości płynu obecnego w jamie otrzewnej oraz przyczyn wystąpienia tego objawu. Szczególnie niebezpieczny jest szybki przyrost objętości brzucha.

  • Pierwszy stopień – najłagodniejszy – jest trudny do wykrycia bez użycia specjalistycznej aparatury. W jego trakcie ilość płynu surowiczego zostaje przekroczona w niewielkim stopniu. Z tego powodu – diagnoza jest możliwa jedynie za pomocą specjalistycznego badania USG lub tomografii komputerowej.
  • Stopień drugi – umiarkowany – jest łatwy do zauważenia gołym okiem. Dochodzi wówczas do przekroczenia objętości 500 mililitrów płynu surowiczego. W takiej sytuacji brzuch ulega wyraźnemu wydęciu zarówno po bokach, jak i z przodu. Występuje także wspomniany objaw chełbotania, a w trakcie opukiwania pacjenta powstający dźwięk jest lekko zaburzony. Pacjenci wyraźnie odczuwają nadmiar płynu przemieszczającego się w ich brzuchu.
  • Zaawansowane wodobrzusze to najcięższy stopień tej dolegliwości. W jego trakcie brzuch jest wyraźnie i nieprzyjemnie napięty; dochodzi także do zaburzenia wyglądu pępka – zostaje on wygładzony lub wydęty na zewnątrz (powstaje tak zwana przepuklina pępkowa). Skóra na brzuchu jest przy tym bardzo napięta oraz nienaturalnie cienka – wyraźnie widoczne są naczynia krwionośne.

Przeczytaj koniecznie na temat:

Wodobrzusze – przyczyny

Do najczęściej występujących przyczyn wodobrzusza należą:

  • zastoinowa niewydolność krążenia,
  • choroby wątroby (współwystępujące z nadciśnieniem w obrębie układu zwrotnego),
  • marskość wątroby oraz zakrzepica żyły doprowadzającej krew do wątroby (żyły wrotnej).

Do rzadszych przyczyn wystąpienia wodobrzusza należą:

  • stany zapalne,
  • mechanicznie zaburzony odpływ limf (na przykład spowodowany niedrożnością naczyń chłonnych),
  • niewydolność pracy nerek,
  • oparzenia dużej powierzchni ciała,
  • nowotwory złośliwe jamy brzusznej lub jamy miednicowej,
  • obrzęk niedożywieniowy.

Wodobrzusze – leczenie i terapia

Leczenie wodobrzusza może mieć różny przebieg, w zależności od przyczyny jego wystąpienia. Najczęściej leczenie ma na celu wyeliminowania choroby wywołującej ten objaw.

W przypadku, gdy wodobrzusze nie poddaje się leczeniu przy użyciu środków moczopędnych, podejmuje się działania doraźne – takie jak nakłucie jamy brzusznej. W jego wyniku dochodzi do usunięcia nadmiaru płynu. Z uwagi na potrzebę ograniczenia ilości zatrzymywanych w jamie otrzewnej płynów, zaleca się stosowanie diety ubogiej w sód.

W wyjątkowych przypadkach przeprowadza się zabieg chirurgiczny polegający na założeniu przezszyjnego wewnątrzwątrobowego zespolenia zwrotno-układowego lub zespolenia otrzewno-żylnego.

Sposób na płaski brzuch

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia