Spis treści
Pył znad Sahary znów nad Polską. Jak go rozpoznasz?
Po raz kolejny pył znad Sahary dotarł wraz z ciepłymi masami powietrza do Polski. Obserwowaliśmy to zjawisko kilkukrotnie w ubiegłym roku. Piasek z Sahary był widoczny jako osad na maskach samochodów czy na ulicach. Obecnie ma on nie być aż tak intensywny.

– Wraz z pierwszym ociepleniem związanym z napływem masy zwrotnikowej do Polski dotrze też pył znad Sahary. Tak jak rok temu w marcu i kwietniu, na niebie będzie można obserwować lekkie zmętnienia związane z transportem pyłu przez wiatr w górnej i średniej troposferze – zapowiada na Facebooku profil Sieć Obserwatorów Burz.
Wiatr wiejący z Afryki, przy sprzyjających warunkach, potrafi przenieść cząsteczki piasku powstałe w czasie burz piaskowych na ogromne odległości. Zjawisko to, znane jako kalima, sprawia, że gorące masy powietrza znad Afryki przynoszą wysokie temperatury oraz suche powietrze. Obecnie ponownie do Europy docierają gorące masy z północnej Afryki, niosące ze sobą nie tylko ciepłe powietrze, lecz także piasek.
W okresie, gdy cząsteczki pustynnego piasku kumulują się w powietrzu, niebo staje się zamglone i może przybierać żółtawy odcień. W niektórych rejonach Polski może mieć bardziej pomarańczowy kolor, szczególnie podczas zachodu słońca.
Czy saharyjski pył jest niebezpieczny dla zdrowia?
Poziom cząsteczek pyłu w powietrzu będzie stosunkowo niski i osoby zdrowe nie powinny poczuć negatywnych skutków. Niemniej jednak wdychanie pyłu z pustyni może być szczególnie groźne dla alergików, a także osób z chorobami płuc. U takich osób mogą wystąpić lub się nasilić objawy alergii sezonowej, takie jak:
podrażnienie błon śluzowych nosa, gardła i krtani,
przykra chrypka,
łzawienie oczu,
zapalenie spojówek,
katar,
zapalenie zatok.
Przemieszczające się masy powietrza znad Afryki mogą również przynieść ze sobą pyłki roślin, co może prowadzić do zaostrzenia astmy oskrzelowej. Osoby borykający się z atopowym zapaleniem skóry oraz innymi typami wyprysku alergicznego mogą także zauważyć, że ich objawy, takie jak świąd, suchość i łuszczenie się skóry, się zaostrzają. Osoby z chorobami płuc oraz problemami z górnymi drogami oddechowymi powinny również zachować ostrożność.
