Spis treści
Nasturcja jest jadalna. Jak działa?
Nasturcja (Tropaeolum) to roślina z rodziny nasturcjowatych (Tropaeolaceae), do której należy ponad 80 gatunków pochodzących z Ameryki Południowej i Ameryki Środkowej. W Polsce najbardziej popularna jest nasturcja większa (Tropaeolum majus). Uprawia się ją jako gatunek ozdobny na balkonach i w ogrodach.
Warto jednak wiedzieć, że nasturcja jest rośliną jadalną. Wszystkie jej części (oprócz korzeni) można spożywać jednak szczególnym zainteresowaniem cieszą się piękne, soczyście pomarańczowe kwiaty i charakterystyczne liście. Służą one jako ozdoba ciast, tortów, babeczek i innych wypieków, dodaje się je do sałatek, mięs, wędlin i serów.
Zobacz też: Zwalcza bakterie i pasożyty, ułatwia robienie kupy i oczyszcza. Wypróbuj przepis na herbatkę z nasturcji
Kwiaty nasturcji zawierają 130 mg witaminy C w 100 g. Są też bogatym źródłem beta-karotenu i luteiny. Jak informuje dr Henryk Różański nasturcja zawiera także glukozynolaty, czyli organiczne związki siarki, w tym w formie olejku gorczycznego oraz glikozydów siarkowych, jak również fitoncydy, czyli substancje hamujące rozwój bakterii, wirusów, grzybów i pierwotniaków. Natomiast glukotropeolina i benzyloizotiocyjaniany nasturcji odkażają drogi moczowe i jelita. Mają też właściwości przeciwpasożytnicze.
Na co pomaga nalewka z nasturcji?
Nalewka z nasturcji przede wszystkim wspiera układ trawienny. Przyśpiesza przemianę materii, reguluje wypróżnienia, odkaża drogi moczowe i jelita. Działa moczopędnie i żółciopędnie, wspomaga odchudzanie. Wspiera też wytwarzanie żółci i zapobiega kamicy żółciowej.
Nalewkę można także stosować zewnętrznie. Nacieranie nią skóry pobudza krążenie krwi i limfy, uszczelnia naczynia krwionośne i zapobiega obrzękom. Wpływa to także na poprawę odporności organizmu. Nasturcja działa przeciwzapalnie, przyspiesza gojenie ran, osusza je i oczyszcza z ropy.
Rozcieńczoną wodą nalewkę można używać jak tonik do przemywania skóry łojotokowej, trądzikowej i z niedoskonałościami. Wspiera leczenie trądziku, ponieważ zmniejsza przetłuszczanie się cery oraz wysusza wypryski, krostki i grudki.
Zawarty w nasturcji karoten i witamina C sprawiają, że stosowanie nalewki poprawia koloryt i elastyczność skóry, niweluje przebarwienia, wygładza i zmniejsza widoczność zmarszczek. Witamina C działa silnie antyoksydacyjnie, dzięki czemu likwiduje wolne rodniki i nadaje skórze młody wygląd.
Jak zrobić nalewkę z nasturcji? Poznaj prosty przepis
Do wykonania nalewki z nasturcji możesz użyć całej rośliny (bez korzeni) lub samych kwiatów. Trunek sporządza się ze świeżego ziela nasturcji, a do jego wykonania potrzebne są tylko 2 składniki:
5 dużych garści świeżych kwiatów lub całego ziela nasturcji,
1 l wódki 40 proc.
Jak przygotować nalewkę z nasturcji?
Świeże kwiaty lub całe ziele nasturcji umyj i osusz.
Pokrój drobno lub zmiel i przełóż do szklanego wyparzonego wcześniej słoika.
Nasturcję zalej alkoholem. Zakręć słoik i postaw w ciemnym, ciepłym miejscu na minimum 2 dni. Możesz zostawić nalewkę do zmacerowania nawet na 14 dni, ale pamiętaj, że wtedy końcowy trunek będzie bardziej pikantny.
Po tym czasie nalewkę przecedź i przelej do czystych butelek.
Zażywaj 3 razy dziennie po 5 ml (1 łyżeczka).
Stosuj też zewnętrznie do wcierania w bolące stawy i mięśnie, zmiany skórne, obrzęki czy grzybice.
Nalewka z nasturcji nadaje się do spożycia przez rok od przygotowania.
Nalewki nie można stosować w większych niż zalecane dawkach, ponieważ może wywołać rozstrój żołądka lub uszkodzenie nerek. Nie powinni jej też zażywać osoby chorujące na wrzody żołądka lub stany zapalne jelit.
Źródło: Tropaeolum majus – nasturcja jako przyprawa i lek Medycyna dawna i współczesna