Usunie przebarwienia i zmarszczki, poprawi trawienie i krążenie. Wypróbuj też na bóle stawów i pasożyty. Nastaw już dziś nalewkę z nasturcji

Monika Góralska
Wideo
od 16 lat
Nasturcja to piękne, ozdobne, soczyście pomarańczowe kwiaty. Jednak mogą nie tylko cieszyć oko, ale też wspomóc twoje zdrowie. Kwiaty nasturcji są jadalne, można nimi ozdobić tort lub sałatkę, a także zrobić leczniczą nalewkę z nasturcji na trawienie, przeziębienie, pasożyty czy bóle stawów.

Spis treści

Nasturcja jest jadalna. Jak działa?

Nasturcja (Tropaeolum) to roślina z rodziny nasturcjowatych (Tropaeolaceae), do której należy ponad 80 gatunków pochodzących z Ameryki Południowej i Ameryki Środkowej. W Polsce najbardziej popularna jest nasturcja większa (Tropaeolum majus). Uprawia się ją jako gatunek ozdobny na balkonach i w ogrodach.

Kwiaty, liście, owoce i całe ziele nasturcji (oprócz korzeni) są jadalne. Mają dość ostry, pieprzny smak przypominający rzeżuchę.
Kwiaty, liście, owoce i całe ziele nasturcji (oprócz korzeni) są jadalne. Mają dość ostry, pieprzny smak przypominający rzeżuchę. Madeleine Steinbach/gettyimages.com

Warto jednak wiedzieć, że nasturcja jest rośliną jadalną. Wszystkie jej części (oprócz korzeni) można spożywać jednak szczególnym zainteresowaniem cieszą się piękne, soczyście pomarańczowe kwiaty i charakterystyczne liście. Służą one jako ozdoba ciast, tortów, babeczek i innych wypieków, dodaje się je do sałatek, mięs, wędlin i serów.

Kwiaty nasturcji zawierają 130 mg witaminy C w 100 g. Są też bogatym źródłem beta-karotenu i luteiny. Jak informuje dr Henryk Różański nasturcja zawiera także glukozynolaty, czyli organiczne związki siarki, w tym w formie olejku gorczycznego oraz glikozydów siarkowych, jak również fitoncydy, czyli substancje hamujące rozwój bakterii, wirusów, grzybów i pierwotniaków. Natomiast glukotropeolina i benzyloizotiocyjaniany nasturcji odkażają drogi moczowe i jelita. Mają też właściwości przeciwpasożytnicze.

Na co pomaga nalewka z nasturcji?

Nalewka z nasturcji przede wszystkim wspiera układ trawienny. Przyśpiesza przemianę materii, reguluje wypróżnienia, odkaża drogi moczowe i jelita. Działa moczopędnie i żółciopędnie, wspomaga odchudzanie. Wspiera też wytwarzanie żółci i zapobiega kamicy żółciowej.

Nalewkę można także stosować zewnętrznie. Nacieranie nią skóry pobudza krążenie krwi i limfy, uszczelnia naczynia krwionośne i zapobiega obrzękom. Wpływa to także na poprawę odporności organizmu. Nasturcja działa przeciwzapalnie, przyspiesza gojenie ran, osusza je i oczyszcza z ropy.

Rozcieńczoną wodą nalewkę można używać jak tonik do przemywania skóry łojotokowej, trądzikowej i z niedoskonałościami. Wspiera leczenie trądziku, ponieważ zmniejsza przetłuszczanie się cery oraz wysusza wypryski, krostki i grudki.

Zawarty w nasturcji karoten i witamina C sprawiają, że stosowanie nalewki poprawia koloryt i elastyczność skóry, niweluje przebarwienia, wygładza i zmniejsza widoczność zmarszczek. Witamina C działa silnie antyoksydacyjnie, dzięki czemu likwiduje wolne rodniki i nadaje skórze młody wygląd.

Jak zrobić nalewkę z nasturcji? Poznaj prosty przepis

Do wykonania nalewki z nasturcji możesz użyć całej rośliny (bez korzeni) lub samych kwiatów. Trunek sporządza się ze świeżego ziela nasturcji, a do jego wykonania potrzebne są tylko 2 składniki:

  • 5 dużych garści świeżych kwiatów lub całego ziela nasturcji,

  • 1 l wódki 40 proc.

Jak przygotować nalewkę z nasturcji?

  1. Świeże kwiaty lub całe ziele nasturcji umyj i osusz.

  2. Pokrój drobno lub zmiel i przełóż do szklanego wyparzonego wcześniej słoika.

  3. Nasturcję zalej alkoholem. Zakręć słoik i postaw w ciemnym, ciepłym miejscu na minimum 2 dni. Możesz zostawić nalewkę do zmacerowania nawet na 14 dni, ale pamiętaj, że wtedy końcowy trunek będzie bardziej pikantny.

  4. Po tym czasie nalewkę przecedź i przelej do czystych butelek.

  5. Zażywaj 3 razy dziennie po 5 ml (1 łyżeczka).

  6. Stosuj też zewnętrznie do wcierania w bolące stawy i mięśnie, zmiany skórne, obrzęki czy grzybice.

Nalewka z nasturcji nadaje się do spożycia przez rok od przygotowania.

Nalewki nie można stosować w większych niż zalecane dawkach, ponieważ może wywołać rozstrój żołądka lub uszkodzenie nerek. Nie powinni jej też zażywać osoby chorujące na wrzody żołądka lub stany zapalne jelit.

Źródło: Tropaeolum majus – nasturcja jako przyprawa i lek Medycyna dawna i współczesna

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia