Tradycyjna mikstura słowiańska z XII w. na bazie miodu i cynamonu. Zbiteń wzmacnia odporność i wspiera odrobaczanie organizmu

Zbiteń to rozgrzewająca mikstura na bazie miodu i przypraw korzennych. Niektórzy dla wzmocnienia właściwości zdrowotnych dodają do niej syrop z rokitnika lub pigwy.
Zbiteń to rozgrzewająca mikstura na bazie miodu i przypraw korzennych. Niektórzy dla wzmocnienia właściwości zdrowotnych dodają do niej syrop z rokitnika lub pigwy. EKramar/gettyimages
Zbiteń znany jest w kulturze wschodniosłowiańskiej od wieków. Niewiele osób wie, że ten gotowany miód z przyprawami jest poprzednikiem najpopularniejszego obecnie w tym rejonie ciepłego napoju – herbaty. Zdaniem specjalistów medycyny naturalnej jest dobrym sposobem na oczyszczenie płuc oraz usunięcie toksyn i pasożytów z organizmu. Zobacz, jak działa zbiteń oraz wypróbuj nasz przepis na ten rozgrzewający napój.

Spis treści

Jak działa zbiteń, czyli tradycyjny napój przeciw pasożytom?

Zbiteń to wschodniosłowiański rozgrzewający napój na bazie gotowanego miodu i przypraw korzennych.

Powszechnie wiadomo, że miód najlepiej spożywać w postaci surowej, ponieważ po podgrzaniu do 43-50 stopni traci większość swoich dobroczynnych właściwości. Przygotowując zbiteń, należy doprowadzić go do wrzenia, dlatego właściwości zdrowotne tego miodowego napoju nie są do końca znane, ponieważ nie mają potwierdzenia w badaniach naukowych.

Wiadomo również, że choć gotowany miód traci właściwości śluzotwórcze, to dostarcza energii i ciepła. Propagatorzy picia tego napoju uważają, że spożywanie go może przynieść korzyści zdrowotne, szczególnie w przypadku kataru, chrypy, schorzeń oskrzeli oraz zapalenia zatok.

Zbiteń polecany jest przez Nadieżdę Siemionową, znaną rosyjską naturoterapeutkę, specjalizującą się w leczeniu chorób pasożytniczych, która zalecając swoim pacjentom picie miodowego napoju sugeruje, że może on przynosić korzyści w przypadku:

  • chorób pasożytniczych,
  • przeziębienia,
  • grypy,
  • przemęczenia,
  • infekcji,
  • stanów zapalnych.

Ze względu na brak potwierdzenia w badaniach naukowych wpływu zbitenia na organizm człowieka, warto traktować go jako alternatywę herbaty lub innych rozgrzewających napojów.

Przepis na zbiteń – rozgrzewający korzenny napój

Przygotowanie tego aromatycznego napoju jest niezwykle szybkie i nie wymaga specjalnych umiejętności. Miksturę można pić kilka razy dziennie przez okres nasilenia objawów przeziębienia. Podany przepis zawiera ilość składników, która pozwala na przygotowanie 4 porcji napoju.

Składniki:

  • 200 g miodu,
  • pół łyżeczki goździków,
  • laska cynamonu (lub 2 łyżeczki mielonej przyprawy),
  • pół łyżeczki imbiru (świeżego lub suszonego),
  • pół łyżeczki gałki muszkatołowej,
  • 1 l wody,
  • 3 liście laurowe.

Przygotowanie:

  • Miód włóż do garnka, zalej litrem wrzącej wody i mieszaj do czasu rozpuszczenia miodu.
  • Postaw garnek na małym płomieniu i gotuj przez 20 minut do momentu uzyskania syropu miodowego.
  • Następnie dodaj przyprawy i gotuj przez kolejne 5-8 minut.
  • Gotowy napój przecedź przez sitko.
  • Przed każdym spożyciem podgrzej napój, jednak nie doprowadzaj do wrzenia.

Kto może stosować zbiteń i jakie są przeciwwskazania?

Według propagatorów picia tego miodowego napoju nie ma przeciwwskazań do jego stosowania. Jest to naturalna metoda leczenia, więc nie powinna wywoływać skutków ubocznych.

Jednak w przypadku nadwrażliwości na jakikolwiek składnik mikstury nie powinno się jej spożywać. Dodatkowo dzieci poniżej 1. roku życia nie powinny jeść miodu, ponieważ jest on silnie alergizujący oraz stwarza ryzyko zakażenia bakterią Clostridium botulinum, która może u niemowląt wywołać groźną chorobą, nazywana botulizmem dziecięcym.

Osoby z problemami przewodu pokarmowego, takimi jak wrzody żołądka i dwunastnicy również nie powinny sięgać po zbiteń, ponieważ przyprawy korzenne mogą dodatkowo drażnić błonę śluzową żołądka i wywoływać nieprzyjemny ból.

Warto dodać, że w przypadku stwierdzenia obecności pasożytów w organizmie należy udać się do lekarza, który skieruje na dalsze leczenie. Podejmowanie samodzielnych prób wyleczenia może znacznie pogorszyć stan zdrowia oraz wydłużyć czas rozpoznania choroby.

Dodaj firmę Autopromocja

Zdrowie całej rodziny pod kontrolą

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia