Spis treści
Jak działają jagody, czyli właściwości borówki czernicy
Jagoda, a tak właściwie borówka czernica lub borówka czarna (Vaccinium myrtillus) zwana też czarną jagodą, borówką leśną albo czernicą to mały owoc, który skrywa bogactwo witamin i składników mineralnych. Malutkie, czarne kuleczki są bowiem źródłem witaminy C, A, PP oraz witamin z grupy B. Zawierają także mangan, selen i miedź, przy tym są niskokaloryczne (45 kcal/100g) i zawierają bardzo małe ilości cukrów. Jednak swoje cenne właściwości jagody zawdzięczają zawartości przeciwutleniających antocyjanów, które nadają im również charakterystyczny niebieskofioletowy kolor.
Owoce jagody działają ściągająco, moczopędnie, przeciwbiegunkowo i przeciwzapalnie. Obniżają poziom cholesterolu i triglicerydów we krwi. Jagody poprawiają również krążenie krwi w naczyniach włosowatych oka, dzięki czemu znane są z poprawy ostrości wzroku.
Czas na jagody! Świeże działają inaczej niż suszone. Zobacz, na co pomagają!
Jagody leśne to powszechna nazwa borówki czernicy, zwanej też czarną jagodą. Ten polski owoc nie tylko wspaniale smakuje, ale ma też właściwości lecznicze. Świeże owoce mają przy tym inne działanie ni...
Jagody i syrop jagodowy na biegunkę
Jagody za sprawą zawartych w nich garbników i pektyn przyczyniają się do poprawy trawienia, uszczelniają ściany jelit, dzięki czemu hamują biegunki. Działają również przeciwzapalnie i bakteriobójczo, co sprawia, że zwalczają pasożyty, które wywołały zatrucie. Polecane są w leczeniu biegunek szczególnie u dzieci, jako produkt zapierający i regulujący wypróżnienia. Mogą również być pomocne przy zwalczaniu owsików i glisty ludzkiej.
Liście malin na przeziębienie i w ciąży. Czy herbata z liści malin ułatwi poród?
Nie tylko owoce malin i jeżyn są cennym składnikiem odżywczym, ale również ich liście. Wprawdzie liście malin czy jeżyn nie są tak smaczne jak słodkie i soczyste owoce i nie da się ich zjeść ze smakie...
Syrop z jagód na przeziębienie i kaszel
Owoce borówki czernicy działają również antyseptycznie, przeciwgorączkowo, antybakteryjnie i przeciwzapalnie, co jest pomocne w przypadku infekcji. Przyspieszają więc leczenie przeziębienia czy grypy, ułatwiają odkrztuszanie zalegającej wydzieliny, dzięki czemu łagodzą kaszel. Zwalczają stan zapalny, obniżają gorączkę i łagodzą infekcje górnych dróg oddechowych.
Przyspieszają również gojenie się ran oraz regenerują śluzówkę przewodu pokarmowego podrażnioną przyjmowaniem leków. Jagody działają również moczopędnie, dzięki czemu ułatwiają pozbywanie się przez organizm toksyn i chorobotwórczych patogenów.
Domowy syrop oczyści płuca i złagodzi objawy astmy. Smakuje jak deser
Banany łatwo dostępne są o każdej porze roku i lubiane za swój słodki smak. Dodatkowo mają wiele cennych prozdrowotnych właściwości, a w połączeniu z miodem mogą być lekiem na kaszel i deserem równocz...
Domowy syrop z jagód na kaszel i biegunkę
Do przygotowania syropu z jagód potrzebne będą tylko 3 składniki:
- 0,5 kg jagód leśnych,
- 0,5 kg cukru,
- 1 szklanka wody.
Jak przygotować jagodowy syrop?
- Wlej wodę do garnka, dodaj owoce i cukier, możesz użyć cukru brązowego.
- Całość zagotuj, a następnie rozgnieć owoce, aby wydobyć z nich więcej soku. Możesz to zrobić również przed zagotowaniem. Gotuj przez 20 minut.
- Następnie zdejmij z ognia i przecedź przez sito.
- Gotowy syrop pij po ostudzeniu. Przechowuj do 2 tygodni w lodówce.
- Możesz również zlać gorący syrop jagodowy do słoików, zamknąć i przekręcić pokrywką do dołu. Pod wpływem ciepła syrop się pasteryzuje i będzie można z niego skorzystać również zimą. Syrop w szczelnie zamkniętych słoikach będzie nadawał się do spożycia nawet przez 2-3 lata.