Spis treści
Czy kawa powoduje nieświeży oddech?
To ci się nie spodoba, ale kawa może powodować nieświeży oddech i prowadzić do powstawania ubytków w zębach. Dentysta dr Alex Foo z Aria Dental ostrzega osoby pijące kawę, że ten popularny napój może mieć negatywny wpływ na zdrowie jamy ustnej – w tym plamić zęby i uszkadzać szkliwo, doprowadzając do próchnicy.
– Jej właściwości moczopędne mogą przyczyniać się do suchości w ustach i zmniejszonej produkcji śliny, zwiększając ryzyko próchnicy zębów – mówi portalowi Express dr Foo. – Ślina odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia jamy ustnej, neutralizując kwasy i zmywając cząsteczki jedzenia oraz szkodliwe bakterie.
Suchość w ustach może zwiększać ryzyko próchnicy zębów i nieświeżego oddechu. Jeszcze gorzej może się to skończyć, jeżeli lubisz pić kawę wolno. Taki sposób picia jest bardziej ryzykowny przez przedłużoną ekspozycję na garbniki.
– Garbniki są odpowiedzialne za ciemny kolor kawy i mogą przylegać do szkliwa, prowadząc do przebarwień i plam na zębach – wyjaśnia dr Foo.
Czy kawa powoduje próchnicę?
Kawa to napój o odczynie kwaśnym. Jej pH wynosi od 5,9 do 5. Dlatego też im dłużej pozostaje w kontakcie z zębami, tym więcej czasu ma na erozję szkliwa zębów. Jeżeli dodatkowo słodzisz swoją kawę, to popijanie takiego napoju naraża zęby na przedłużoną ekspozycję na cukier.
– Daje to więcej czasu bakteriom w jamie ustnej na odżywianie się cukrem i wytwarzanie kwasów, które mogą uszkodzić szkliwo – ostrzega dentysta.
Jak możesz temu zaradzić? Pij kawę szybciej (zachowując ostrożność!) lub używaj słomki, aby ograniczyć bezpośredni kontakt kawy z zębami. Po wypiciu kawy możesz też przepłukać usta wodą, aby zneutralizować kwasowość i zmyć związki barwiące. Pamiętaj, że kluczowe jest regularne szczotkowanie zębów i ogólne praktykowanie dobrej higieny jamy ustnej, w tym nitkowanie, czyszczenie języka i kontrole dentystyczne.
Co pić, żeby mieć świeży oddech?
Nieświeży oddech to nic przyjemnego. Może odebrać pewność siebie i zakłócać komunikację. Kawa może powodować cuchnący zapach z ust, ale są też napoje, które zniwelują brzydki aromat.
Co warto pić, żeby mieć świeży oddech?
Woda – picie wody przez cały dzień pomoże pobudzić produkcję śliny, która odgrywa bardzo ważną rolę w utrzymaniu świeżego oddechu. Dbaj codziennie o odpowiednie nawodnienie organizmu i wypijaj odpowiednią ilość wody.
Zielona herbata – zielona herbata to skuteczny domowy środek na nieświeży oddech. Ma ona właściwości dezynfekujące i dezodoryzujące, które mogą tymczasowo odświeżyć oddech.
Sok ananasowy – choć nie ma (jeszcze) na to naukowych dowodów, to wiele osób uważa, że sok ananasowy to najszybszy i najskuteczniejszy sposób na nieświeży oddech. Pamiętaj, żeby po wypiciu szklanki soku ananasowego wypłukać usta z cukrów, które są w nim zawarte.
Picie kawy może powodować nieświeży oddech i przyczynić się do powstawania próchnicy.
Źródła:
Dentist warns popular drink linked to dry mouth, bad breath, cavities and weakened enamel Express
Role of saliva in oral dryness, oral feel and oral malodour International Dental Journal
Effect of green tea on volatile sulfur compounds in mouth air Journal of Nutritional Science and Vitaminology