Spis treści
Dlaczego śmierdzi z buzi po spaniu? Ten problem dotyczy wielu osób
Nieświeży oddech o poranku dotyka większość ludzi w pewnym momencie życia. Może na to wpływać wiele czynników – to, co zjedliśmy na kolację, nieprawidłowa higiena jamy ustnej, choroba czy palenie tytoniu. Termin medyczny, określający nieświeży oddech, to halitoza. Oznacza to przewlekły nieświeży oddech, który nie ustępuje.
Powody nieprzyjemnego zapachu ust po spaniu to m.in.:
- Zła higiena jamy ustnej – jeżeli nie szczotkujesz lub nie nitkujesz zębów wystarczająco dobrze, cząsteczki jedzenia mogą utknąć w szczelinach na powierzchni języka, między zębami lub wzdłuż linii dziąseł. Bakterie, które znajdują się w jamie ustnej i rozkładają te cząsteczki jedzenia, uwalniają nieświeży oddech o poranku. Śmierdzący oddech z rana może być też objawem choroby przyzębia.
- Suchość w ustach – kiedy śpisz, produkcja śliny, która jest odpowiedzialna za usuwanie bakterii, znacznie spada. Suchość w ustach mogą powodować też niektóre leki, jeszcze bardziej pogarszając poranny oddech.
- Jedzenie – za zapach z ust o poranku odpowiada też to, co jesz. Szczególnie we znaki mogą dać się produkty, które mają silny zapach, takie jak czosnek, cebula czy kawa.
- Palenie tytoniu – palenie tytoniu wiąże się zarówno z porannym oddechem, jak i ogólnie cuchnącym oddechem. Paląc, możesz wysuszać jamę ustną i zwiększać podatność na choroby dziąseł. Do tego zapach dymu tytoniowego i nieświeży oddech jest niemal gwarantowany.
- Choroba refluksowa przełyku – osoby z refluksem żołądkowo-jelitowym (GERD) mogą doświadczać nieświeżego oddechu. Dzieje się tak przez cofanie się kwasu żołądkowego do przełyku, kiedy śpią.
Co zrobić, żeby rano nie śmierdziało z ust? Sposoby na nieświeży oddech o poranku
Z nieprzyjemnym zapachem z ust o poranku w wielu przypadkach można radzić sobie domowymi sposobami. Bardzo ważna jest odpowiednia higiena jamy ustnej i kilka zmian w stylu życia.
Sposoby na nieświeży oddech po przebudzeniu:
- Higiena jamy ustnej – to najlepsze i długoterminowe rozwiązanie w walce z nieświeżym oddechem o poranku i nie tylko. Szczotkuj zęby, używaj nici dentystycznej i czyść język. Myj zęby przed pójściem spać i zaraz po przebudzeniu, zanim cokolwiek wypijesz i zjesz.
- Rzucenie palenia – jeśli palisz tytoń – rzuć. Sprawdź domowe sposoby na rzucenie palenia.
- Żucie gumy bez cukru – guma do żucia może być pomocna, szczególnie jeśli nieświeży oddech wraca także w ciągu dnia. Guma bez cukru nie dostarcza bakteriom w jamie ustnej cukru do rozwoju. Może również pomóc stymulować przepływ śliny i jednocześnie odświeżyć oddech.
- Dbanie o sprzęt stomatologiczny i ortodontyczny – jeśli nosisz protezę zębową, retainer lub inny sprzęt ortodontyczny czy stomatologiczny, dbaj o niego i czyść go codziennie. Pamiętaj też o szczotkowaniu zębów zaraz po przebudzeniu.
- Picie wody – dzięki temu zadbasz o odpowiednie nawodnienie, zapobiegając tym samym suchości w ustach i wynikającemu z niej nieświeżemu oddechowi.
Poza wymienionymi sposobami warto regularnie umawiać się na higienizację zębów z skalingiem, aby usunąć płytkę nazębną i kamień nazębny z zębów i dziąseł.
Jeżeli doświadczasz nieświeżego oddechu w wyniku choroby refluksowej przełyku, lekarz może przepisać ci leki zmniejszające wydzielanie kwasu, które można przyjmować w nocy przed snem. Pomocne może być też spanie w bardziej wyprostowanej pozycji, aby zmniejszyć ilość kwasu w przełyku.
Źródła:
- Bad breath Mayo Clinic
- Bad Breath American Dental Association