Nie nitkujesz zębów? To błąd. Poznaj 5 korzyści dla naszego zdrowia, które wynikają z regularnego używania nici dentystycznych

Gabriela Fedyk
Nitkowanie zębów często jest pomijane lub traktowane jako opcjonalny zabieg higieny jamy ustnej
Nitkowanie zębów często jest pomijane lub traktowane jako opcjonalny zabieg higieny jamy ustnej Ridofranz/Getty Images
Regularne nitkowanie to czynność, o której często zapominamy. Higiena jamy ustnej jest bardzo ważna, ale najczęściej poprzestajemy na myciu zębów. Niestety szczoteczka do zębów nie jest w stanie dotrzeć do wszystkich miejsc. Pomijając nitkowanie zębów przyczyniamy się do gromadzenia się płytki nazębnej między zębami i wzdłuż linii dziąseł, co z czasem może doprowadzić do próchnicy i chorób dziąseł. Poznaj 5 powodów, dla których powinniśmy nitkować zęby.

Spis treści

Resztki szpinaku zalegające między zębami to ani nic przyjemnego, ani estetycznego. Jest jeszcze gorzej, jeżeli o tym nie wiemy i nikt nam nie powie, że na „jedynce” mamy duży, zielony kawałek, który jest widoczny za każdym razem, kiedy coś mówimy albo się uśmiechamy. Nie są to jedyne powody, dla których powinniśmy systematycznie sięgać po nić dentystyczną i czyścić przestrzenie między zębami. Przyjrzyjmy się pięciu korzyściom, jakie daje nitkowanie zębów.

Nitkowanie zębów pomaga pozbywać się płytki nazębnej

Płytka nazębna to bezbarwna, lepka warstwa, która gromadzi się wzdłuż linii dziąseł oraz wokół i między zębami. Choć trudno ją dostrzec, to płytka nazębna nie jest czymś, co chcemy mieć w jamie ustnej przez długi czas.

Płytka nazębna tworzy się na zębach i wokół nich wtedy, kiedy bakterie w jamie ustnej mieszają się z napojami i pokarmami, które zawierają cukier lub skrobię. Niemycie zębów powoduje, że bakterie, kwasy i węglowodany mogą się ze sobą mieszać, tworząc warstwę płytki nazębnej. Nagromadzona płytka nazębna może stwardnieć i przekształcić się w kamień nazębny. Regularne nitkowanie może pomóc w usunięciu resztek jedzenia z okolic zębów oraz płytki nazębnej, oraz ochronić przed powstawaniem ubytków.

Używanie nici dentystycznych zmniejsza ryzyko wystąpienia ubytków

Próchnica może doprowadzić do powstania ubytków w zębach. Mimo że proces ten wymaga czasu, to im więcej płytki nazębnej jest na zębach, tym większe jest ryzyko powstania ubytku. Używanie nici dentystycznych co najmniej raz dziennie może obniżyć ryzyko wystąpienia próchnicy oraz pomóc pozbyć się cząstek jedzenia i nagromadzonej płytki nazębnej.

Nici dentystyczne pomagają zapobiegać chorobom dziąseł

Choroby dziąseł często zaczynają się od zapalenia dziąseł. Krwawienie dziąseł możemy też zaobserwować podczas mycia zębów czy czyszczenia przestrzeni międzyzębowych nićmi dentystycznymi. Nieleczone zapalenie dziąseł może doprowadzić do zapalenia przyzębia, którego następstwem może być m.in. cofanie się dziąseł. Zapalenie przyzębia, jeżeli nie jest leczone, może spowodować reakcję zapalną w całym organizmie.

Szczotkowanie zębów dwa razy dziennie i nitkowanie raz dziennie może pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby dziąseł. Również profesjonalne czyszczenie zębów przez dentystę lub higienistkę stomatologiczną co pół roku przyczynia się do utrzymania dziąseł w zdrowiu.

Nitkowanie zębów niweluje nieświeży oddech

Nieświeży oddech to problem, z którym zmaga się wielu z nas. Nitkowanie zębów jest jednym ze sposobów, które pomagają go zwalczać.

Jak powstaje nieświeży oddech? Jedzenie uwięzione między zębami zaczyna się rozkładać i jeżeli nie zostanie usunięte, to może powodować nieprzyjemny zapach z ust. Poza tym zgromadzona płytka nazębna niszczy szkliwo zębów, co może powodować ubytki i choroby dziąseł, które także przyczyniają się do nieświeżego oddechu.

Nitkowanie zębów może pomóc w utrzymaniu zdrowia serca

Odpowiednia higiena jamy ustnej przynosi korzyści naszym zębom i dziąsłom, ale też naszemu sercu. Ryzyko migotania przedsionków i niewydolności serca zmniejsza się, jeżeli systematycznie szczotkujemy zęby i używamy nici dentystycznej.

Jak często należy używać nici dentystycznych? Czy robić to przed czy po szczotkowaniu zębów?

Codzienna higiena jamy ustnej powinna składać się z mycia zębów i nitkowania. Zęby powinniśmy szczotkować dwa razy dziennie przez dwie minuty, a czyszczenie przestrzeni międzyzębowych nićmi dentystycznymi powinniśmy wykonywać przynajmniej raz dziennie. Nie ma reguły, czy lepsze jest nitkowanie zębów rano lub wieczorem – zależy to od naszych preferencji.

Warto podkreślić, że nitkowanie zębów zaleca się robić przed szczotkowaniem. Używanie nici dentystycznej rozluźnia cząstki jedzenia i płytkę nazębną, a szczotkowanie pomaga je usunąć. Zatem prawidłowa kolejność to nitkowanie zębów, a dopiero po nim użycie szczoteczki do zębów.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kamila
O zęby szczególnie dbam. Używam szczoteczki sonicznej philips, nitkuje je a jamę ustną płuczę specjalnymi płynami. Nawet na kontrole do dentysty się umówiłam na przyszły miesiac.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia