Twój oddech pachnie jak kupa? Poznaj 7 możliwych powodów, przez które masz kałowy oddech

Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
Nieprzyjemny zapach z ust może być powodem dyskomfortu. A jeżeli aromat, jaki wydychamy, przypomina kupę, to poziom zakłopotania może rosnąć. Co oznacza zapach kału z ust? Powodów może być wiele. Sprawdź 7 najczęstszych przyczyn, które mogą powodować, że twój oddech pachnie jak kupa. Co zrobić, gdy ma się nieprzyjemny zapach z ust?

Spis treści

Dlaczego z ust śmierdzi kałem? 7 najczęstszych powodów kałowego oddechu

Nieprzyjemny zapach z ust dotyczy każdego z nas – są momenty, kiedy nam po prostu towarzyszy. Jeśli jednak szczotkowanie i płukanie jamy ustnej nie pomaga, a zapach wydobywający się z ust przypomina kał, może to być oznaka problemów zdrowotnych.

Mężczyzna ma nieświeży oddech z ust
Co oznacza zapach kału z ust? Oto 7 możliwych powodów kałowego oddechu. Love portrait and love the world/Getty Images

Oddech o zapachu kupy może mieć wiele przyczyn. Może być to wynik niewłaściwej higieny jamy ustnej, ale może się też wiązać z poważnymi dolegliwościami. Sprawdź, na jakie choroby może wskazywać kałowy oddech.

Zapach cebuli lub czosnku nie musi być problemem. Zobacz nowe odkrycie

Zapach cebuli lub czosnku nie musi być problemem. Zobacz nowe odkrycie

Sezon na infekcje to czas, gdy dobrze jest sięgać po czosnek i cebulę. To naturalne antybiotyki, które z jednej strony zwalczają wirusy i bakterie, a z drugiej – wzmacniają układ odpornościowy. Co jed...

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk

Co zrobić, żeby nie śmierdziało z ust kałem? Sposoby leczenia kałowego oddechu

Zapach kału z ust może mieć wiele przyczyn i też od nich zależy sposób leczenia takiego stanu.

Kałowy oddech i schorzenia, z jakimi się może wiązać, można leczyć w następujący sposób:

  • Nieprawidłowa higiena jamy ustnej: w przypadku złej higieny jamy ustnej pomocna będzie wizyta u dentysty oraz odpowiednie leczenie. Niezbędna jest też codzienna higiena jamy ustnej, obejmująca szczotkowanie, nitkowanie i czyszczenie języka.
  • Niedrożność jelit: w przypadku podejrzenia niedrożności jelit, natychmiast należy zgłosić się do lekarza. Lekarz może zalecić odpoczynek jelit z płynami dożylnymi w celu leczenia częściowej niedrożności. Jeżeli niedrożność jelit jest poważna, konieczna może być operacja. Mogą również zostać przepisane antybiotyki, leki przeciwbólowe lub leki zmniejszające nudności.
  • Wymioty: leczenie wymiotów zależy od przyczyny. Jeżeli wymioty są wynikiem infekcji wirusowej i zatrucia pokarmowego, należy pozwolić objawom minąć. Czasami ciężkie wymioty mogą powodować odwodnienie i konieczne może być podanie leków lub płynów dożylnych.
  • Infekcje zatok: większość infekcji zatok leczy się antybiotykami przepisanymi przez lekarza. Leki przeciwbólowe dostępne bez recepty (OTC) również mogą być pomocne w celu leczenia dyskomfortu spowodowanego infekcją.
  • Choroba refluksowa przełyku: choroba refluksowa przełyku może być leczona lekami dostępnymi bez recepty lub na receptę. Osoby cierpiące na GERD powinny unikać pokarmów, które nasilają objawy. W skrajnych przypadkach konieczna może być operacja.
  • Kwasica ketonowa: osoba, która doświadcza kwasicy ketonowej, otrzyma w szpitalu kombinację zabiegów mających na celu normalizację poziomu cukru i insuliny we krwi. Obejmuje to insulinoterapię, uzupełnianie płynów i elektrolitów. Kwasica ketonowa wywołana przez infekcję lub inną chorobę może skutkować antybiotykoterapią.
  • Niewydolność wątroby: ostra niewydolność wątroby może być leczona za pomocą leków odwracających skutki zatrucia lub przeszczepu wątroby, jeśli stan jest nieodwracalny. W przypadku schorzeń takich jak marskość wątroby, która może prowadzić do przewlekłej niewydolności wątroby, pacjent może być leczony z uzależnienia od alkoholu, podawane mogą być leki na zapalenie wątroby, zalecana może być utrata masy ciała lub leczenie innymi lekami, które kontrolują przyczyny i objawy marskości wątroby.
Podczas odchudzania może pojawić się nieświeży oddech. Zobacz, skąd się on bierze

Podczas odchudzania może pojawić się nieświeży oddech. Zobacz, skąd się on bierze

Nieświeży oddech jest krępującą sytuacją dla każdego, a osoby będące na diecie odchudzającej często doświadczają tej przykrej dolegliwości. Niestety czasem odpowiednia higiena jamy ustnej nie wystarcz...

Agata Siemiaszko
Agata Siemiaszko

Jak pozbyć się kałowego zapachu z ust? Domowe sposoby na nieświeży oddech

Jeżeli kałowy oddech nie jest oznaką poważnego stanu zdrowia, można zastosować domowe sposoby. Mogą one pomóc zmniejszyć nieprzyjemny zapach z ust.

Domowe sposoby na nieświeży oddech to m.in.

  • szczotkowanie zębów po każdym posiłku,
  • codzienne nitkowanie zębów,
  • czyszczenie języka,
  • codzienne stosowanie płynu do płukania jamy ustnej
  • żucie świeżej pietruszki lub liści mięty,
  • ssanie oleju,
  • unikanie palenia tytoniu i pokarmów powodujących nieprzyjemny zapach oddechu,
  • picie dużej ilości wody,
  • żucie bezcukrowej gumy miętowej lub ssanie bezcukrowej miętówki.
Dziwny zapach ciała może być objawem choroby. Zobacz, co oznacza

Dziwny zapach ciała może być objawem choroby. Zobacz, co oznacza

Zapach ciała to kwestia indywidualna, jeśli jednak jest przykry, a zwłaszcza zmienia się nagle i bez wyraźnego powodu, może oznaczać rozwój choroby. Lista zaburzeń, które powodują dziwny zapach skóry,...

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk

Źródła:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Zadbaj o optymalne trawienie

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia