Silny ból w klatce piersiowej i gorączka? To może być diabelska grypa. Poznaj objawy i przebieg choroby bornholmskiej

Marta Siesicka-Osiak
Na zakażenie diabelską grypą bardziej narażone są dzieci i młodzież, ale występuje ona także u osób dorosłych.
Na zakażenie diabelską grypą bardziej narażone są dzieci i młodzież, ale występuje ona także u osób dorosłych. Prostock-Studio/GettyImages
Pierwsze przypadki diabelskiej grypy odnotowano prawie 150 lat temu. Dziś choroba pojawia się sezonowo i choć zazwyczaj ma łagodny przebieg, może być bolesna i powodować powikłania. Jest wyjątkowo zaraźliwa, w szczególności wśród dzieci. Łatwo pomylić ją z groźnymi dla życia zawałem serca i zatorem płucnym. Zobacz, jak rozpoznać chorobę bornholmską i czy można ją leczyć.

Spis treści

Czym jest choroba bornholmska? Łatwo można się nią zarazić

Choroba bornholmska, zwana także diabelską grypą lub diabelskim uściskiem, a także nagminną pleurodynią, to infekcja wirusowa o przebiegu grypopodobnym. Pierwsze wzmianki o tym schorzeniu pojawiły się już w 1874 roku, kiedy Jøn Constant Finsen zaobserwował w Islandii dwa wybuchy epidemii choroby, którą nazwał reumatyzmem mięśni klatki piersiowej lub pleurodynią.

Przez kolejne lata ogniska choroby odnotowywano w Norwegii i Ameryce Północnej. W 1930 r. dr Ernst Sylvest, podczas wakacji na wyspie Bornholm w Danii, był świadkiem zachorowania 23 rybaków na zapalenie mięśni brzucha. Opublikował pracę na ten temat i nadał przypadłości nazwę choroby bornholmskiej. W 1950 r. ustalono, że czynnikiem wywołującym bolesne dolegliwości w obebie klatki piersiowej i górnych partii brzucha jest wirus Coxsackie B1.

Zobacz również: Masz grypę? Zadzwoń po receptę. Ministerstwo Zdrowia zachęca do korzystania z Teleplatformy Pierwszego Kontaktu. Sprawdź, jak ona działa

Choroba bornholmska charakteryzuje się nagłym wystąpieniem bólu w dolnej części klatki piersiowej lub nadbrzuszu (pleurodynia) spowodowanym zapaleniem mięśni międzyżebrowych. Dolegliwości nasilają się podczas ruchu. Towarzyszy im często ogólne złe samopoczucie, ból głowy, gorączka i ból gardła.

Diabelska grypa wywoływana jest przez najczęściej przez wirusy Coxsackie B (koksakiwirusy), rzadziej przez inne enterowirusy. Wirusy te mogą także wywoływać zakaźne zapalenie mięśnia sercowego, zakaźne zapalenie osierdzia i wieloukładową chorobę noworodków. Coxsackie A odpowiedzialne są z kolei za wywoływanie choroby bostońskiej, tzw. bostonki oraz m.in. ostrego krwotocznego zapalenia spojówek, biegunki niemowląt oraz niezakaźnego zapalenia opon mózgowych.

Wirusy te przenoszone są drogą fekalno-oralną i są wysoce zaraźliwe, ponieważ czas wydalania ich z organizmu to aż 6 tygodni. Można się nim zarazić m.in. przez:

  • kontakt z wydzielinami z nosa lub ust chorego,
  • kontakt z odchodami osoby zakażonej,
  • jedzenie lub picie skażonej żywności,
  • dotkanie skażonych przedmiotów, a następnie dotkanie ust.

Okres wylegania – od momentu zakażenia do wystąpienia objawów – trwa zazwyczaj 4 dni.

Jak skutecznie myć ręce? Sprawdź, czy chronisz się przed infekcjami

Jak skutecznie myć ręce? Sprawdź, czy chronisz się przed infekcjami

Sezon infekcyjny trwa, tymczasem po pandemii wiele osób zapomniało już, jak ważne jest mycie rąk. To właśnie w ten sposób możemy w najbardziej bezpośredni sposób chronić się przed zarazkami. Aby jedna...

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk

Przebieg i leczenie diabelskiej grypy

U niektórych pacjentów przebieg zakażenia ogranicza się do łagodnej gorączki lub objawów grypopodobnych. U innych rozwija się pełna infekcja z pleurodynią i kaszlem. Choroba występuje częściej u młodych dorosłych i u dzieci, ale zapadają na nią także osoby dojrzałe. Ból w klatce piersiowej i nadbrzuszu opisywany jest jako silny, ostry lub opłucnowy. Pojawia się w napadach, które mogą trwać od 15 nawet do 30 minut.

Choroba nie trwa długo – zazwyczaj od 2 do 4 dób, ale w ciągu kolejnych kilku tygodni może dochodzić do okresowych nawrotów dolegliwości. Wśród bardzo rzadkich powikłań mogących mieć związek z diabelską grypą wymienia się:

Najbardziej narażone na powikłania są małe dzieci, w szczególności noworodki. Dlatego jeśli podejrzewa się, że mogły mieć kontakt z wirusem zalecane jest leczenie immunoglobuliną. Lek podaje się dożylnie, a zawiera on przeciwciała, które pomagają organizmowi zwalczać infekcje. Nie chronią przed zakażeniem, ale mogą złagodzić przebieg choroby i/lub zapobiec ewentualnym powikłaniom.

U pozostałych pacjentów stosuje się typowe leczenie objawowe – kombinację leków przeciwbólowych i niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) lub inhibitorów cyklooksygenazy-2 (COX-2). Można także stosować miejscowo ciepłe kompresy, aby ulżyć w miejscu bolesnego ucisku. U niektórych pacjentów może sprawdzić się zastosowanie elastycznego pasa żebrowego.

Każdy silny ból pojawiający się klatce piersiowej powinien zostać niezwłocznie skonsultowany ze specjalistą, ponieważ może mieć związek z wystąpieniem poważnej choroby, np. zatoru płucnego czy zawału serca.

O czym może świadczyć ból w klatce piersiowej?

O czym może świadczyć ból w klatce piersiowej?

Ból w klatce piersiowej to niepokojący objaw chorób zagrażających zdrowiu lub życiu, choć może też oznaczać mniej poważny problem. Choć najczęściej kojarzy się z chorobą wieńcową i zawałem, może też p...

Źródła:

Zdrowie całej rodziny pod kontrolą

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia