Swędzenie głowy to nie zawsze łupież, nawet gdy łuszczy się naskórek. To pomoże przy objawach problemów ze skórą głowy

Anna Rokicka-Żuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Swędząca skóra głowy, sypiący się naskórek, a nawet uczucie palenia to nie zawsze oznaki infekcji takiej jak łupież czy poważne choroby skóry. Przyczyna może być prozaiczna i przy tym częstsza, niż się zakłada. Zobacz, co może wywoływać problemy ze skalpem i co pomaga złagodzić uciążliwe objawy.

Spis treści

Skóra na głowie swędzi i się łuszczy? To nie zawsze choroba skóry głowy

Chociaż łupież jest tak częstą chorobą skóry głowy, że w pewnym momencie życia dotyka co drugą dorosłą osobę, bardzo często to nie on jest przyczyną uporczywych objawów.

Młoda kobieta rozgarnia włosy i drapie palcami skórę głowy
Swędzenie skóry głowy i łuszczenie się naskórka to nie zawsze łupież. Objawy mogą być skutkiem błędów w pielęgnacji włosów, które popełnia wiele osó
Rattankun Thongbun/Getty Images

Objawy problemów ze skórą głowy, które mogą występować obok łuszczenia się naskórka, to także:

  • świąd,
  • zaczerwienienie,
  • ból,
  • opuchlizna,
  • wypryski, ranki, strupki.

Zobacz też: Jak zatrzymać wiosenne wypadanie włosów?

Do problemów ze skórą głowy mogą przyczyniać się infekcje i inne choroby dermatologiczne, takie jak:

  • Łupież: zwykły (suchy, biały), łupież tłusty (z łojotokiem), łupież pstry (brunatne łuszczące się plamy) wywołane zakażeniem skóry, a także łupież różowy Gilberta (łuszczące zmiany rumieniowe związane z zakażeniem opryszczką pospolitą).
  • Łojotokowe zapalenie skóry – skóra swędzi i łuszczy się, czemu towarzyszą żółte łuski skórne mogące rozprzestrzeniać się na owłosioną skórę twarzy i ciała. Przewlekła choroba zapalna występuje pod wpływem czynników środowiskowych i genetycznych, które sprzyjają infekcji grzybem Malassezia jak przy łupieżu.
  • Zapalenie mieszków włosowych – powoduje guzkowate zmiany, które są zaczerwienionymi zgrubieniami lub ciemnymi krostami. Powstają na skutek zablokowania mieszków włosowych i infekcji bakteryjnej, najczęściej gronkowcem złocistym (Staphylococcus aureus).
  • Łuszczyca skóry głowy – w przebiegu tej choroby z autoagresji na skalpie (zwykle na tyle i bokach głowy) pojawiają się suche, grube, szorstkie zmiany skórne, którym towarzyszy łuszczenie się, zaczerwienienie i stan zapalny, których drapanie prowadzi do krwawienia.
  • Atopowe zapalenie skóry – suchość, swędzenie i podrażnienie skalpu, a także pęcherzyki i grudki, mogą być reakcją skóry atopowej, która jest pozbawiona ochrony przed wieloma drażniącymi czynnikami.
  • Choroby pasożytnicze – przyczyną opisywanych i innych problemów mogą być pasożyty takie jak wesz ludzka albo świerzbowiec, a także rozwijająca się w sprzyjających warunkach kolonizacja występującym na skórze i wokół nas roztoczem o nazwie nużeniec (Demodex).

Od czego łuszczy się skóra na głowie? Te nawyki są do zmiany

Problem może nie mieć nic wspólnego z częstymi przyczynami objawów ze strony owłosionej skóry głowy, takich jak niedostateczna higiena, stres, wahania poziomu hormonów czy dieta. Nasilać go mogą nieprawidłowe codzienne nawyki.

Tego nie rób, jeśli masz problemy ze skórą głowy, a także by im zapobiegać:

  • chodzenie spać z mokrymi lub wilgotnymi włosami – takie warunki sprzyjają rozrostowi grzybów skórnych,
  • nadużywanie suchego szamponu – codzienne sięganie po produkt odświeżający wygląd włosów przy skórze zamiast jej oczyszczania może pobudzać łojotok, a także zatykać pory skóry i sprzyjać wypadaniu włosów.
  • zbyt rzadkie mycie włosów – częste mycie wcale nie jest szkodliwe dla skóry głowy i włosów, oczywiście pod warunkiem, że stosuje się łagodne detergenty. Dokładne oczyszczanie ze skupieniem się na skalpie to tak naprawdę ochrona przed problemami skóry głowy.
  • używanie masażerów do skóry głowy – masaż może pomagać przy bólu skóry głowy, nazywanym też trichodynią. Dolegliwość może być objawem m.in. spięcia czepca ścięgnistego na czubku czaszki, do którego przyczepione są mięśnie głowy i twarzy. Często towarzyszy też opisanym chorobom i podrażnieniu skóry, jednak właśnie wtedy masażery powinny być stosowane ostrożnie lub wcale, bo mogą pogłębiać dolegliwości.

Czynniki te mogą prowadzić do podrażnienia skóry głowy i rozwoju stanów zapalnych, które sprzyjają zakażeniom. Wywołują też i nasilają pracę gruczołów łojowych, co sprzyja przetłuszczaniu się skóry głowy i rozrostowi drożdży i bakterii na skórze.

Co na problemy ze skórą głowy?

W przypadku swędzenia i łuszczenia ze skóry głowy ważna jest higiena, czyli odpowiednio częste mycie – najrzadziej co drugi dzień. W przypadku łupieżu pomoże szampon przeciwłupieżowy i inne kosmetyki z antygrzybicznymi związkami, takimi jak pirokton olaminy (piroctone olamine).

Czytaj też: Szampon może pogłębiać problemy ze skórą i włosami. Tych błędów unikaj

Przy swędzeniu i łuszczeniu skóry głowy polecane są sposoby domowe. Pomoże m.in.:

  • delikatny szampon bez zawartości SLS, SLES czy innych siarczanów, najlepiej dedykowane suchej i podrażnionej skórze głowy i z łagodzącymi dodatkami (pantenol, alantoina),
  • peeling do skóry głowy o łagodnym działaniu, tj. enzymatyczne lub chemiczne (zawierające delikatne kwasy),
  • wcierki i odżywki do skóry głowy z łagodzący olejkiem eteryczny z rozmarynu, a także z mięty, trawy cytrynowej, lawendy, drzewka herbacianego (działa silnie grzybo- i bakteriobójczo, zwalcza pasożyty skórne, takie jak Demodex – nużeniec sprzyjający infekcjom bakteryjnym skóry głowy), a także kannabidiolem z konopi siewnych (zmniejsza wydzielanie sebum i zapalenie),
  • żel aloesowy jako maska na skórę głowy (produkt bez chemicznych dodatków nakładany na 30 min przed zmyciem wodą),
  • w przypadku tłustej skóry głowy – olej z czarnuszki i lniany, olejowe wyciągi – olej z łopianu i pokrzywy, olej konopny z CBD, choć mogą też nasilać problemy, zwłaszcza przy niedostatecznym usuwaniu ze skóry,
  • w przypadku suchej skóry głowy bez łojotoku – oleje na skórę głowy, m.in. ciepła oliwa z oliwek, olej sezamowy, jojoba i awokado.

Czytaj też: Podrażnienie skóry i niewydolność nerek od kosmetyków do włosów. Ten składnik powinien być zakazany

Jeśli po miesiącu leczenia łupieżu szamponem albo domowej kuracji swędzącego skalpu objawy nie ustępują, należy udać się do trychologa lub lekarza dermatologa. Może okazać się, że przyczyną występowania objawów inna choroba, np. taka, która ma przyczyny wewnętrzne.

Źródła:
Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia