Spis treści
Co to jest trichodynia?
Wysoko upięte włosy albo bardzo ciasny kucyk często powodują uczucie dyskomfortu i „bólu włosów”. Czasem jednak bolące włosy to oznaka trichodynii. Trichodynia to dolegliwość objawiająca się bólem włosów, skóry głowy czy cebulek. Może jej towarzyszyć uczucie pieczenia i kłucia.
Trichodynia może pojawiać się samoistnie lub kiedy poruszamy włosami. Występuje u ludzi w różnym wieku, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Ten specyficzny ból o podłożu psychosomatycznym może być jednym z objawów chorobowych i współwystępować z innymi schorzeniami. Po raz pierwszy została zdiagnozowana w latach 60. XX wieku.
Dlaczego włosy bolą? Przyczyny trichodyni
Trichodynia często ma podłoże psychosomatyczne. Wśród jej przyczyn wymieniane są stres i nieprawidłowa pielęgnacja włosów, ale też:
- grzybica,
- wzmożona aktywność gruczołów łojowych,
- stan zapalny mieszków włosowych,
- nadwrażliwość skóry głowy,
- stany zapalne skóry głowy,
- cukrzyca,
- choroby pasożytnicze,
- drapanie skóry,
- nadmierna przegrzanie lub wychłodzenie,
- niedobór witamin i minerałów,
- zaburzenia hormonalne,
- obniżona odporność organizmu,
- nerwice, depresja, stany lękowe.
Trichodynia może być też następstwem zbyt ciasnego upinania włosów i urazów mechanicznych. Może być reakcją alergiczną na kosmetyki. Pojawia się też podczas leczenia onkologicznego i stosowania leków immunosupresyjnych.
Sprawdź również:
Jakie są objawy trichodyni?
Trichodynia ma przeważnie podobne objawy. Głównie są to bóle włosów i skóry głowy, do których może dołączyć też swędzenie, mrowienie i uczucie pieczenia. Osoby zmagające się z trichodynią jako lokalizację bolesnych objawów wymieniają czubek głowy, choć często nie potrafią dokładnie wskazać ogniska bólu. Przy tym schorzeniu szczególnie dotkliwe i bolesne są zwykłe czynności, takie jak:
- czesanie włosów,
- mycie włosów,
- dotykanie głowy,
- noszenie czapki,
- uczucie pojawiające się podczas podmuchu wiatru.
Włosy osób z trichodynią nie są w dobrej kondycji – wyglądają niezdrowo, są matowe, przetłuszczają się i mogą nadmiernie wypadać. Czasami pojawiają się też zmiany skórne, m.in.:
- łuszczenie,
- świąd,
- zaczerwienienie,
- czopy woskowe w mieszkach włosowych,
- rozszerzone naczynia krwionośne.
Jak leczyć trichodynię? Metody leczenia bólu włosów
Leczenie trichodynii należy przeprowadzać pod okiem dermatologa lub trychologa. Specjalista oceni stan skóry głowy i wykluczy ewentualne inne dolegliwości bólowe związane z tym obszarem. W leczeniu trichodynii najważniejsza jest odpowiednia pielęgnacja przy użyciu delikatnych, naturalnych kosmetyków. Jeżeli dolegliwość ma podłoże psychosomatyczne, zalecana jest konsultacja z psychologiem. Polecana jest też karboksyterapia – zabieg medycyny estetycznej polegający na wstrzykiwaniu w skórę dwutlenku węgla. Poza działaniem przeciwbólowym ma właściwości odżywcze i regenerujące oraz poprawia ukrwienie skóry.
Źródła:
- Assessment of depression and anxiety in trichodynia patients of Telogen effluvium and Alopecia areata International Journal of Medical Research & Health Sciences
- What can cause a tingling sensation on the scalp? Medical News Today