Spis treści
Domowe sposoby na wszy. Jak pozbyć się pasożytów skórnych?
Wszy należą do najczęstszych pasożytów skórnych, które atakują nie tylko dzieci, ale również osoby dorosłe. Wykrycie wszawicy jest dość łatwe, ponieważ owady te są na tyle duże, że wyraźnie je zobaczyć. Dodatkowo wszy żywią się krwią, a ich ugryzienie szybko wywołuje silny świąd skóry.
Jak wyleczyć wszawicę? Przede wszystkim konieczna jest wizyta u lekarza, który zaproponuje odpowiedni środek przeciwpasożytniczy. Dodatkowo warto wypróbować domowe sposoby, które zmniejszają pieczenie i świąd skóry, a także wzmacniają działanie preparatów farmaceutycznych.
Jak dochodzi do zarażenia wszami? Najczęstsze objawy wszawicy
Do zarażenia pasożytami skórnymi, w tym wszami, może dojść nie tylko przez bezpośredni kontakt z nosicielem, ale również przez kontakt z należącymi do niego przedmiotami, np. czapką, ręcznikiem, pościelą czy innymi przedmiotami codziennego użytku. Dodatkowo do zarażenia często dochodzi w dużych skupiskach ludzi, np. w autobusach, przedszkolach i szkołach.
Sprawdź też: Jak wybrać najlepszy preparat na wszy?
Wszy żyją około miesiąca, jednak poza skórą człowieka są w stanie przeżyć tylko 1-2 dni. Jednak jest to wystarczający czas, aby mogło dojść do zarażenia kolejnych osób. Jakie objawy mogą oznaczać wszawicę skóry głowy? Wśród głównych symptomów wymienia się:
- silny świąd lub pieczenie skóry głowy,
- nadmierne drapanie się,
- widoczne wszy we włosach, szczególnie w okolicy potylicznej, ciemieniowej i za uszami,
- widoczne gnidy we włosach, czyli białe grudki przypominające łupież,
- drobne rany i strupy na skórze głowy,
- reakcja alergiczna skóry, która objawia się przez zaczerwienienie, świąd lub wysypkę, nie tylko na skórze głowy.