Soczewki okularowe, a zdrowie oczu: co musisz wiedzieć?

Materiał informacyjny Hoyavision.com
Soczewki okularowe nie tylko poprawiają ostrość widzenia i wpływają na komfort użytkownika, ale także wpływają na ogólne zdrowie oczu. Poznaj różne rodzaje soczewek korekcyjnych, a także technologie, które pomagają chronić wzrok przed promieniami UV. Czy wiesz, że są dostępne również soczewki okularowe, które spowalniają progres krótkowzroczności u dzieci?

Jak soczewki okularowe wpływają na zdrowie oczu?

Soczewki okularowe odgrywają istotną rolę w poprawie widzenia, ale ich wpływ na zdrowie oczu wykracza poza zwykłą korekcję wad wzroku. Dobre okulary powinny korygować wady wzroku i redukować zmęczenie oczu, które może wystąpić podczas pracy przy komputerze czy korzystania z ekranu smartfona. Dostępne są też soczewki do korekcji i spowalniania postępowania miopii (krótkowzroczności) u dzieci.

Różne rodzaje soczewek okularowych

To, jak się czujesz w okularach i jak w nich widzisz, w dużej mierze jest uzależnione od Twoich soczewek okularowych. Ich jakość z kolei zależy od zastosowanego materiału, powłoki i precyzji wykonania. Prosty podział dzieli soczewki okularowe na:

  • soczewki progresywne, które umożliwiają przenoszenie wzroku z obszaru bliskiego do dalszego i na odwrót;
  • soczewki jednoogniskowe – dalekowzroczne (skoncentrowane na korekcji wzroku na dalszą odległość) i krótkowzroczne (do korekcji wzroku na bliską odległość),
  • soczewki specjalistyczne – od soczewek dla sportowców po soczewki okularowe do jazdy samochodem, które redukują odblaski i chronią oczy przed urazami,
  • soczewki przeciwsłoneczne – chronią wzrok przed działaniem promieni słonecznych, zwiększają komfort widzenia i korygują wzrok. W tej grupie znajdują się m.in. soczewki światłoczułe i polaryzacyjne.

Przegląd innowacji technologicznych w soczewkach okularowych

Najlepsi producenci soczewek opracowują technologie, które mają wpływać na zdrowie oczu i poprawiać komfort codziennego chodzenia w okularach. Poniżej dwa, wybrane z licznych innowacji przykłady:

  • technologia Hi-Vision Meiryo sprawia, że okulary są antystatyczne (nie przyciągają kurzu), wodoodporne (krople wody spływają po nich płynnie), odporne na zarysowania i zabrudzenia;
  • jeszcze ciekawszym rozwiązaniem jest technologia D.I.M.S. w soczewkach MiYOSMART wykorzystywana do korygowania krótkowzroczności u dzieci. Soczewki te spowalniają progresję wady dzięki mikrosegmentom krótkowzrocznego rozogniskowania, przypominającym kształtem plaster miodu. Zapewniają wyraźne widzenie i jednocześnie spowalniają rozwój krótkowzroczności.

Jak wybrać odpowiednie soczewki okularowe?

Pamiętaj, że soczewki są wyborem medycznym i dobór odpowiednich powinien być konsultowany z profesjonalnym optykiem, który podpowie, jakie rodzaje soczewek okularowych są dopasowane do Twojej wady wzroku i preferencji. Na przykład dla starszych osób, które mają problemy z widzeniem na różnych odległościach wskazane mogą być soczewki progresywne. Jeśli pracujesz przy komputerze, odpowiednim rozwiązaniem mogą być soczewki z powłoką antyrefleksyjną, które eliminują refleksy świetlne.

Wybierając odpowiednie soczewki do okularów i regularnie kontrolując wzrok, możesz zadbać o lepsze zdrowie oczu nawet w dzisiejszym świecie wypełnionym ekranami. Pamiętaj zawsze o skonsultowaniu się z okulistą w celu dobrania soczewek dostosowanych do indywidualnych potrzeb.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia