Śluz w kale nie zawsze oznacza chorobę
Śluz w kale w niewielkich ilościach jest całkowicie normalnym i fizjologicznym zjawiskiem. Wydzielina produkowana jest w jelicie grubym, a jej zdaniem to ułatwianie przesuwania się treści kałowej w dolnych elementach przewodu pokarmowego i usprawnienie wypróżniania. W prawidłowych warunkach, obecności śluzu w stolcu nie da się stwierdzić gołym okiem, lub widoczny jest w ilości nie budzącej niepokoju. Czasami dochodzi jednak do sytuacji, gdy śluzu z odbytu wydobywa się bardzo dużo, a w kale o zmienionej konsystencji i zapachu, widoczna jest charakterystyczna galaretowata substancja.
Śluz w kale może mieć związek z łatwymi do opanowania schorzeniami jak biegunka, zaparcia, lub zatruciem pokarmowe, ale w takich sytuacjach jest to zupełnie normalne zjawisko. Jeżeli jednak wraz ze śluzem pojawiają się inne objawy (np. krew w kale), nie należy tego ignorować a udać się do lekarza rodzinnego na konsultację.
Śluz w kale – kiedy należy udać się do lekarza?
Śluz w kale w ilościach powodujących jego wyraźną widoczność, nie jest normalnym zjawiskiem. Zaniepokoić powinien zwłaszcza, gdy towarzyszą mu inne symptomy:
- podwyższona temperatura ciała lub gorączka,
- ból brzucha o znacznym nasileniu,
- biegunka,
- uczucie osłabienia,
- niezamierzone zmniejszenie masy ciała,
- odwodnienie,
- krew w kale, lub śluz z krwią,
- ropa w stolcu,
- zmieniony kolor treści kałowej: żółty, zielony lub czarny kał.
Anemia i towarzyszące jej osłabienie, senność, bladość skóry, jeśli pojawiła się w porównywalnym momencie co śluz w kale, może wskazywać na zaburzenia wchłaniania pokarmów. Przyczyny można upatrywać w wielu jednostkach chorobowych przewodu pokarmowego. Podobnie częste wzdęcia, zmieniony rytm wypróżnień i wymioty nie powinny być bagatelizowane. W przypadku kobiet – upławy o nieprzyjemnym zapachu, świąd w obrębie sromu i pochwy, pieczenie oraz ból przy oddawaniu moczu.
Jeżeli wraz ze zwiększeniem ilości śluzu w stolcu, pojawia się któryś z wymienionych objawów lub gdy równolegle występuje ich kilka, należy zgłosić się do lekarza, w celu wykonania szeregu badań, mających na celu zdiagnozowanie przyczyny takiego stanu.
Diagnostyka przyczyn śluzu w kale. Jakie badania warto wykonać?
Śluz w kale w obfitych ilościach wymaga wykonania szeregu badań ukierunkowanych na poszukiwanie przyczyny. W celu postawienia diagnozy gastroenterolog w pierwszej kolejności przeprowadzi dokładny wywiad z pacjentem. Rozmowa może nie być komfortowa, ale należy maksymalnie dużo informacji przekazać specjaliście. Podczas wywiadu lekarz powinien zapytać o wszystkie objawy, moment ich pojawienia się i czas trwania. Czy występują momenty nasilenia choroby i remisji, czy stan utrzymuje się stale bez zmian. Pytania będą także dotyczyły diety i ewentualnych w niej zmian, stosowanych leków, innych chorób które mogą występować, oraz stylu życia.