Skowronki i sowy – który typ jest bardziej narażony na przedwczesną śmierć? Fińscy badacze poznali odpowiedź. Szukali jej przez 37 lat!

Marta Siesicka-Osiak
Opracowanie:
Skowronki czy sowy, kto jest zdrowszy? Naukowcy od dawna szukają odpowiedzi na to pytanie.
Skowronki czy sowy, kto jest zdrowszy? Naukowcy od dawna szukają odpowiedzi na to pytanie. Istvan Szabo / Pexels
„Skowronki” są najbardziej aktywne wczesnym porankiem, a „sowy” późnymi wieczorami. Tak działają ich chronotypy, czyli preferencje organizmu związane z porami aktywności i wypoczynku. Najnowsze badanie fińskich naukowców pokazało, że osoby, które późno kładą się spać, mogą mieć gorsze wyniki zdrowotne, ale wcale nie jest temu winna jedynie pora zasypiania.

Spis treści

„Skowronki i sowy” – czy różnice w ich aktywności wpływają na umieralność?

Wcześniejsze badania wskazywały na większe ryzyko wystąpienia niektórych chorób, szczególnie dotykających układ krążenia, wśród u sów, czyli amatorów późnego zasypiania i wstawania, niż u rannych ptaszków. Jednocześnie rośnie przy tym liczba badań wskazujących na korelacje między zdrowiem i jakością snu.

Wyniki najnowszego fińskiego badania z udziałem 23 tys. bliźniąt, trwającego 37 lat, wskazują tymczasem, że osoby, które późno się kładą i późno wstają, mają nieco podwyższone ryzyko śmierci, ale ma to związek głównie z paleniem tytoniu i konsumpcją alkoholu.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Zdrowia codziennie. Obserwuj StronaZdrowia.pl!

– Nasze wyniki sugerują, że chronotyp ma niewielki lub nawet nie ma żadnego, niezależnego wpływu na umieralność – skomentował dr Christer Hublin z Fińskiego Instytutu Zdrowia Pracy w Helsinkach.

Warto zaznaczyć, że spośród 23 tys. ochotników, 7,5 tys. określiło siebie jako do pewnego stopnia „typ wieczorny”, a 2,2 tys. – zdecydowanie „typ wieczorny”. Dla typu porannego liczby te wyniosły odpowiednio 6,3 tys. i 6,8 tys.

Nocne marki i ich nocne zwyczaje. Co nie wychodzi im na zdrowie?

Zadeklarowane „sowy” miały łącznie o 9 proc. wyższe ryzyko zgonu z dowolnej przyczyny, niż zadeklarowane „skowronki”. W porównaniu do „skowronków”, „sowy” były przy tym młodsze i częściej piły oraz paliły. Co więcej, rzadziej też przesypiały pełne 8 godzin na dobę.

– Zwiększone ryzyko zgonu związane z byciem wyraźnie osobą „wieczorną”, w porównaniu do osób, które są wyraźnie osobami „porannymi”, prawdopodobnie wynika ze zwiększonego spożycia tytoniu i alkoholu – podkreślił ekspert.

Naukowcy zwracają uwagę, że ich wyniki powinny dobrze odzwierciedlać ryzyko w całej populacji, ponieważ stan zdrowia ochotników był podobny do ogólnego zdrowia mieszkańców kraju. (PAP)
Marek Matacz
mat/ bar/

Uzupełnij domową apteczkę

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

z
zapytywywywacz
Hmm, a ta na fotce to wiewiórka, że spytam ?
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia