Robisz to podczas zakupów? To może być wczesny objaw demencji. Sprawdź, jak zachowują się osoby z demencją

Gabriela Fedyk
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Demencja dotyka coraz więcej osób. Obecnie choruje na nią ponad 55 milionów ludzi. Jej objawy można zauważyć w najmniej oczekiwanych miejscach, podczas wykonywania codziennych czynności. Niektóre z nich mogą wiązać się z robieniem zakupów, a nawet z twoimi pupilami! Sprawdź, jakie są pierwsze objawy demencji.

Spis treści

Od czego zaczyna się demencja? Pierwsze sygnały możesz zauważyć na zakupach

Demencja to schorzenie, przez które cierpią nie tylko osoby chore, ale też ich bliscy. Większość z nas kojarzy demencję z utratą pamięci, która jest powszechnym objawem jej wszystkich form (w tym choroby Alzheimera). Istnieje jednak wiele objawów, które mogą pojawić się w życiu codziennym, między innymi podczas zakupów. Na demencję może wskazywać powtarzalność zachowań.

Objawy demencji można zauważyć m.in. podczas zakupów.
Objawy demencji można zauważyć m.in. podczas zakupów. gpointstudio/freepik

Zazwyczaj dzieje się tak, ponieważ osoba cierpiąca na demencję ma słabą pamięć krótkotrwałą do rzeczy, które wydarzyły się niedawno. Często mają przez to wrażenie, że robią coś po raz pierwszy. Może to być:

  • kupowanie czegoś, co już jest w domu,

  • sporządzanie kilku list zakupów,

  • kilkukrotne wypłacanie gotówki.

– Mogą to być proste rzeczy, takie jak mycie zębów lub odkurzanie, lub takie rzeczy, jak pójście do sklepu i myślenie: „Och, muszę kupić puszkę łososia”, a kiedy wracają do domu, okazuje się, że szafka jest już pełna puszek łososia – mówi dr Catherine Jenkins, profesor nadzwyczajny w dziedzinie opieki nad osobami z demencją na Birmingham City University.

Demencję poznasz po… psie (lub kocie)

Jak mówi dr Jenkins, demencję można też rozpoznać po zwierzętach, którymi opiekuje się chora osoba.

– Istnieje wiele przykładów. Jeśli mają psa, mogą karmić go kilka razy dziennie (pomocne mogą być sygnały od psa – rodzina może zauważyć, że zwierzę przybiera na wadze) – mówi dr Jenkins.

Ekspertka dodaje, że osoby żyjące z demencją często mogą odczuwać obniżony nastrój lub być nieco osowiałe, a czasem niespokojne. Mogą im się zdarzać rozmowy telefoniczne z bliskimi, nie zdając sobie sprawy, że dzwonili do nich zaledwie pół godziny wcześniej. 

– Mogą potrzebować więcej otuchy, a ich rozmowa obejmują powtarzające się pytania, na przykład sprawdzanie, co robią inne osoby w rodzinie, gdzie są i kiedy będą z następną wizytą – wymienia specjalistka.

Wytrwałość oznaką demencji?

Dr Jenkins jako oznaki demencji podaje też powtarzalność i wytrwałość. Jako przykład podaje szalik robiony na drutach przez osobę z demencją. Może się on stać niezwykle długi.

Dr Catherine Jenkins zwraca też uwagę na to, że wśród osób z demencją zdarzają się częste wizyty w toalecie, które są powtarzane.

– Może to być oznaką fizycznego problemu, takiego jak infekcja dróg moczowych, więc dana osoba powinna odwiedzić lekarza rodzinnego – mówi ekspertka. – Ale może być też tak, że dana osoba obawia się potencjalnego „wypadku” i dlatego udaje się do toalety z wyprzedzeniem.

Angela Downson, starsza pielęgniarka w Marie Curie's Welsh Palliative Dementia Service, wymienia oznaki demencji, na które należy zwrócić uwagę:

  • utrata pamięci,

  • niezdolność do znalezienia właściwych słów,

  • spadek lub brak zainteresowania dotychczasowymi hobby, 

  • zmiana nastroju,

  • świadomość pewnych niezdolności.

Co jednak ważne, zwykle to inna osoba dostrzega spadek zdolności przyjaciela lub krewnego. W przypadku zauważenia niepokojących objawów należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, aby omówić zaobserwowane zmiany.

Źródło:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia