Mało znany objaw choroby Alzheimera możesz zauważyć podczas jazdy samochodem. Zwróć na to uwagę

OPRAC.:
Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
Choroba Alzheimera pojawia się wiele lat przed wystąpieniem objawów. Najbardziej znanym są zaniki pamięci. Jeden z mniej popularnych objawów symptomów możesz zauważyć podczas jazdy samochodem. Może to dotyczyć zarówno ciebie, jak i osoby, która siedzi za kierownicą, a ty jej towarzyszysz. Na co zwrócić uwagę? To powinno cię zaniepokoić.

Spis treści

Po czym poznać, że ktoś ma Alzheimera? Wczesny objaw zauważysz w samochodzie

Choroba Alzheimera to jeden z najczęstszych rodzajów demencji. W 2022 roku w Polsce choroba była zdiagnozowana u 357 tys. osób. To schorzenie dotyka nie tylko samego chorego, ale też osoby bliskie. Im szybciej choroba Alzheimera zostanie zdiagnozowana, tym dłużej chory będzie mógł świadomie uczestniczyć w życiu społecznym i rodzinnym – przypomina NFZ.

Tylko jedna na trzy osoby mówi swoim lekarzom o objawach demencji, jakie zauważa u siebie lub u bliskiej osoby w ciągu pierwszego miesiąca.
Tylko jedna na trzy osoby mówi swoim lekarzom o objawach demencji, jakie zauważa u siebie lub u bliskiej osoby w ciągu pierwszego miesiąca. prostooleh/freepik

Dla osób, które wsiadają za kierownicę samochodu (lub towarzyszą takiej osobie), objawem choroby jest trudność w zapamiętaniu drogi do znanego miejsca (np. do domu). To jednak nie wszystko. Mało kto wie, że osoby cierpiące na chorobę Alzheimera mogą mieć trudności z określeniem koloru lub kontrastu, co także może być zauważalne podczas prowadzenia samochodu.

– Dla niektórych osób problemy ze wzrokiem są oznaką choroby Alzheimera. Może to prowadzić do trudności z utrzymaniem równowagi lub problemów z czytaniem. Mogą również mieć problemy z oceną odległości i określeniem koloru lub kontrastu, co może powodować problemy z prowadzeniem pojazdu – informuje Alzheimer’s Association.

Nie myl tego jednak ze zmianą widzenia z powodu zaćmy, która może wystąpić wraz z wiekiem.

1 na 3 osoby mówi lekarzowi o objawach choroby Alzheimera

Nowe badanie przeprowadzone przez Alzheimer's Society ujawniło, że tylko jedna na trzy osoby mówi swoim lekarzom o objawach demencji, jakie zauważa u siebie lub u bliskiej osoby w ciągu pierwszego miesiąca. Większość osób milczy na ten temat.

W ankiecie wzięło udział 1100 osób. Wykazała ona, że wiele osób zachowuje spokój, ponieważ nie są pewni, które objawy przypominają demencję, a które są po prostu normalnym procesem starzenia się.

– Jedna na trzy osoby (33 proc.), które zauważają objawy demencji u siebie lub bliskiej osoby, zachowuje swoje obawy dla siebie przez ponad miesiąc – podało stowarzyszenie.

Spośród wszystkich uczestników ankiety tylko 15 proc. od razu zajęło się tą kwestią. 11 proc. stwierdziło, że nadal nie zgłosiło swoich obaw po zauważeniu pierwszych symptomów.

Jedna trzecia z nas rozwinie demencję w ciągu naszego życia – musimy zmienić pogląd, że demencja jest nieunikniona wraz z wiekiem – nie nazywa się to starzeniem się – nazywa się to zachorowaniem – powiedział dr Amir Khan, lekarz-rezydent w programach ITV Lorraine i Good Morning Britain.

Jednym z mało znanych objawów choroby Alzheimera podczas prowadzenia samochodu jest trudność w zapamiętaniu drogi do znanego miejsca.

Źródła:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia