Przerażające wyniki raportu „Młodzi vs Mobile”! Co dziesiąty młody Polak nie może wytrzymać bez tego urządzenia dłużej niż godzinę

Marta Siesicka-Osiak
Opracowanie:
Aż 48 proc. młodych Polaków spędza z telefonem w ręku od 2 do 5 godzin dziennie.
Aż 48 proc. młodych Polaków spędza z telefonem w ręku od 2 do 5 godzin dziennie. Pixabay/Pexels
Prawie 90 proc. młodych Polaków spędza od 2 do 10 godzin dziennie patrząc w ekran, a co 10. mógłby funkcjonować bez telefonu najwyżej godzinę – wynika z raportu „Młodzi vs Mobile”. Taka tendencja może mieć dramatyczne skutki dla ich zdrowia psychicznego i fizycznego. Podpowiadamy, jak rozpoznać uzależnienie od telefonu i gdzie szukać pomocy.

Spis treści

Ile czasu młodzi Polacy spędzają przed ekranami telefonów? Nawet 10 godzin dziennie!

Jak wskazują autorzy raportu „Młodzi vs Mobile. Wpatrzeni w ekran, czyli o młodych Polakach i technologii mobilnej”, młodym Polakom trudno jest wyobrazić sobie funkcjonowanie bez smartfonu.

– Co dziesiąty młody człowiek (15-20 lat) dałby radę funkcjonować bez telefonu maksymalnie jedną godzinę. Z kolei 87 proc. Polaków w tym wieku patrzy w ekran telefonu między 2 a 10 godzin dziennie – wynika z raportu. Maksymalnie pół dnia bez telefonu wytrzymałaby natomiast 1/3 badanych; tyle samo deklaruje, że byłyby to dwa dni.

Sprawdź też: Ile czasu przed ekranem? Nowe zalecenia szwedzkie dla dzieci i młodzieży

Najmłodsi spędzają najwięcej czasu, wpatrując się w ekran swojego smartfonu – 39 proc. z nich między 5 a 10 godzin, a 9 proc. ponad 10 godzin dziennie. Z kolei 48 proc. osób w tym wieku spędza z telefonem w ręku od 2 do 5 godzin, a 4 proc. – mniej niż godzinę.

Najmłodsi a aplikacje. Co młodzież kupuje przez telefony?

Według badania im młodsze osoby, tym większa skłonność do instalowania aplikacji mobilnych. Oferowane w nich zniżki i rabaty zachęcają do zakupów w aplikacjach. Najmłodsi (15-20 lat) przez aplikację najchętniej kupują odzież i obuwie (88 proc.), streaming video (82 proc.), jedzenie z dostawą (78 proc.) i bilety do kina lub teatru (76 proc.). Nie kupują przez aplikację m.in. artykułów spożywczych, biletów na wydarzenia sportowe czy sprzętu sportowego.

78 proc. Polaków między 15. a 20. rokiem życia korzysta z telefonu w trakcie zakupów w sklepach stacjonarnych. 16 proc. z nich nigdy nie korzysta z internetu w trakcie takich zakupów.

– Im kupujący są młodsi, tym częściej sprawdzają oceny i opinie o produktach (48 proc.) – wskazano. Najmłodsza grupa zdecydowanie częściej niż pozostali używa telefonu do fotografowania produktów w celu ich zapisania – 30 proc.

Raport „Młodzi vs Mobile. Wpatrzeni w ekran, czyli o młodych Polakach i technologii mobilnej” powstał na podstawie badania ilościowego wykonanego metodą CAWI na ogólnopolskim panelu on-line; uczestniczyło w nim 1011 osób w wieku 15-35 lat. Badanie zostało zrealizowane w kwietniu 2023 roku, przy współpracy firmy Future Mind i SW Research.

Jak rozpoznać uzależnienie od telefonu i internetu?

Uzależnienie od korzystania z telefonu coraz częściej idzie w parze z nałogowym przeglądaniem Internetu. Ewa Zwolak w artykule na temat „Uzależnienie od Internetu (siecioholizm) – objawy, rodzaje i skutki! Sprawdź, jak leczyć uzależnienie od komputera!”, wymienia następujące objawy uzależnienia od sieci:

  • nadmierna tolerancja dla korzystania z Internetu, co wiąże się z odczuwaniem coraz mniejszej satysfakcji z czasu, poświęcanego na surfowanie po sieci,
  • zespół abstynencyjny, który pojawia się po kilku dniach lub po kilku godzinach od zaprzestania korzystania z Internetu. Zespół ten występuje wówczas, gdy pojawią się co najmniej dwa z następujących symptomów: lęk, obniżenie nastroju, pobudzenie psychoruchowe, fantazje związane z Internetem, próby połączenia się z siecią bez względu na okoliczności i konsekwencje,
  • korzystanie z sieci kosztem zaniedbywania swoich obowiązków w pracy, a także relacji międzyludzkich,
  • bezowocne próby zaprzestania korzystania z sieci,
  • korzystanie z sieci mimo świadomości negatywnych konsekwencji, jakie niesie ono ze sobą.

Coraz popularniejszą formą uzależnienia od internetu jest FOMO (ang. Fear of Missing Out), czyli lęk przed odłączeniem od bieżącego źródła informacji.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Zdrowia codziennie. Obserwuj StronaZdrowia.pl!

Gdzie szukać pomocy przy uzależnieniu od telefonu?

Jeśli widzisz u siebie lub bliskiej osoby powyższe objawy – poszukaj pomocy. Bezpłatne wsparcie specjalistów znajdziesz tu.:

  1. 800 100 100 – bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie przeciwdziałania przemocy, a także pomocy psychologicznej dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności, takie jak: agresja i przemoc w szkole, cybeprzemoc i zagrożenia związane z nowymi technologiami, wykorzystanie seksualne, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, depresja i obniżony nastrój, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania. Linia czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00–15:00. Więcej informacji znajdziesz na stronie:
    https://800100100.pl/
  2. 116 111 – bezpłatny i anonimowy telefon dla dzieci i młodzieży, prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Telefon dostępny jest codziennie przez 24h na dobę. Dzieci i młodzież mogą także napisać wiadomość do konsultantów pełniących dyżur online. Więcej informacji znajdziesz na stronie:https://116111.pl/
  3. 800 12 12 12 – dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka to bezpłatna działająca całodobowo telefoniczna linia interwencyjna dla dzieci i młodzieży. Osoby dorosłe mogą zgłaszać problemy dzieci lub rażące zaniedbania względem nich. Telefon jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:15 do 20:00. Więcej informacji na stronie: https://brpd.gov.pl/telefon-zaufania
  4. 801 889 880 telefon zaufania – uzależnienia behawioralne, czyli konsultacje telefoniczne prowadzone przez specjalistów Instytutu Psychologii Zdrowia PTP, przeszkolonych w zakresie problematyki uzależnień behawioralnych. Telefon czynny jest codziennie, także w weekendy, w godzinach od 17:00 do 22:00. Koszt połączenia zależnie od taryfy operatora.
  5. Uzależnienia behawioralne – poradnia online prowadzona przez zespół ekspertów zajmujących się profilaktyką i terapią uzależnień, w tym uzależnień behawioralnych. Możesz bezpośrednio zadać pytanie psychologowi – specjaliście terapii uzależnień: poradnia@uzaleznieniabehawioralne.pl lub prawnikowi: prawnik@uzaleznieniabehawioralne.pl. Dostępna jest również opcja kontaktu ze specjalistami za pośrednictwem formularza kontaktowego: https://www.uzaleznieniabehawioralne.pl/poradnia-online/.

Ośrodki prowadzące terapię uzależnień na terenie całej Polski znajdziesz na stronie: https://www.uzaleznieniabehawioralne.pl/znajdz-osrodek (PAP)
autor: Aneta Oksiuta
aop/ pad/mso

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej
Warszawa, ul. Nowogrodzka 1/3/5
Autopromocja

Uzupełnij domową apteczkę

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia