Dziecko i smartfon? Są nowe wytyczne odnośnie korzystania z urządzeń z ekranami przez najmłdodszych. W tym kraju wydano rządowe rekomendacje

Anna Rokicka-Żuk
Opracowanie:
Wideo
od 16 lat
Z nadużywaniem urządzeń elektronicznych problem mają nawet dorośli, jednak uzależnienie to szczególnie szkodzi dzieciom i młodzieży. By chronić je przed problemami psychicznymi i fizycznymi związanymi z korzystaniem ze smartfonów i tabletów, wydano rekomendacje przygotowane na zlecenie rządu. Z tego kraju warto brać przykład, by zapewnić lepszą przyszłość najmłodszym.

Spis treści

Ile czasu przed ekranem dla dzieci?

Jak pokazały wyniki badań Urzędu Zdrowia Publicznego (HSE) w Szwecji, tamtejsze dzieci i młodzież w wieku 13-16 lat przed smartfonami i laptopami spędzają średnio 6,5 godziny dziennie – mowa o czasie poza szkołą. Tymczasem nowe rekomendacje rządowe mówią o znacznie krótszym czasie przy ekranie w tej, jak i innych grupach wiekowych.

Dziecko ze smartfonem
Według WHO dzieci w wieku 2-4 lat mogą korzystać ze smartfonów maksymalnie przez godzinę dziennie, i to pod kontrolą, jednak również w przypadku tych starszych potrzebne są ograniczenia masarik512/123RF

Jak zaleca Urząd Zdrowia Publicznego, czas korzystania z urządzeń elektronicznych powinien być dopasowany do wieku:

  • dzieci do 2. roku życia w ogóle nie powinny używać smartfonów i tabletów,
  • dzieci w wieku 2-5 lat mogą spędzać przed ekranem maksymalnie przez godzinę dziennie,
  • dzieci w wieku 6-12 lat mogą korzystać ze smartfona czy tabletu przez 1-2 godzin na dobę,
  • nastolatki pomiędzy 13. a 18. rokiem życia powinny używać urządzeń elektronicznych nie dłużej niż 2-3 godzin na dobę.

Inne ważne zalecenie to rezygnacja z patrzenia w telefon przed snem, a najlepiej pozostawienie urządzeń cyfrowych poza sypialnią. Dziecku nie należy jednak całkowicie zabraniać korzystania w nich w domu, bo również takie działanie może odbić się niekorzystnie na ich psychice.

Jakie są negatywne skutki smartfonów dla dzieci?

Używanie przez dzieci smartfonów czy tabletów ma liczne negatywne konsekwencje, jeśli dziecko spędza z nimi zbyt dużo czasu.

Powoduje m.in. trudności w koncentracji i nauce, problemy ze wzrokiem czy kręgosłupem, otyłość, zaburzenie rozwoju mowy i słownictwa, a także gorszą samoocenę czy problemy z relacjami międzyludzkimi. Przede wszystkim jednak ekrany emitują niebieskie światło, które zakłóca późniejszy sen.

Jak podkreślił Forssmed, nadmierne korzystanie z urządzeń z ekranami doprowadziło do zaburzeń snu wśród szwedzkiej młodzieży, co jest nowym zjawiskiem.

– Nie możemy bezczynnie przyglądać się, gdy młodzież czuje się coraz gorzej – zaznaczył Minister ds. socjalnych Jakob Forssmed, który zlecił władzom zdrowotnym przygotowanie rekomendacji.

Ekspertka Urzędu Zdrowia Publicznego Helena Frielingsdorf zachęca też, by również rodzice zachowywali umiar w posługiwaniu się urządzeniami cyfrowymi. Dotyczy to sytuacji, gdy są w towarzystwie swoich dzieci, by dawać im w ten sposób dobry przykład.

W raporcie Urzędu zwrócono uwagę, że treści umieszczane na platformach cyfrowych przyczyniają się do obniżenia samooceny młodych ludzi i niezadowolenia ze swojego wyglądu, co zwiększa skłonność do depresji wśród szwedzkich nastolatków.

– Dzieci płacą swoim zdrowiem za zyski koncernów technologicznych – podkreślił minister Forssmed.

Rząd Szwecji zaapelował też do firm technologicznych, aby wzięły na siebie odpowiedzialność za negatywne skutki korzystania przez dzieci z mediów społecznościowych i podjęły odpowiednie działania.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia