Prosty sposób na pozbycie się złych emocji. Znana psycholożka radzi, co zrobić, aby odzyskać równowagę psychiczną. Wystarczy kilka minut

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Codzienne ćwiczenia oddechowe mają dobroczynny wpływ zarówno na psychikę, jak i na ciało. Mogą być pomocne w leczeniu stanów lękowych i w redukowaniu stresu.
Codzienne ćwiczenia oddechowe mają dobroczynny wpływ zarówno na psychikę, jak i na ciało. Mogą być pomocne w leczeniu stanów lękowych i w redukowaniu stresu. Vlada Karpovich / Pexels
Wielu z nas ma problem z tym, jak radzić sobie z emocjami. Żyjemy w ciągłym stresie, a nasze ciała coraz gorzej znoszą nawarstwiające się problemy. W kryzysowych sytuacjach może pomóc proste ćwiczenie, które najpierw… wzmocni negatywne uczucia, a następnie pozowali je uwolnić. Wypróbuj metodę oddechową proponowaną przez znaną psycholożkę Klaudię Pingot.

Spis treści

Jak radzić sobie z emocjami? Praca nad nimi jest ważna dla zdrowia psychicznego i fizycznego

Emocje to uczucia, które towarzyszą nam każdego dnia. Umiejętność ich dostrzegania, nazywania i akceptacji wymaga dużej uważności i wprawy. O ile przyjmowanie pozytywnych odczuć, takich jak radość, przychodzi nam zazwyczaj łatwo, o tyle rozpoznanie i akceptacja smutku czy poczucia winy bywa dla wielu wyzwaniem.

Zobacz także: Samobójstwa, przemoc, hejt to wynik kryzysu komunikacji w rodzinie. Zamiast o uczuciach rozmawiamy o pieniądzach

O tym, jak pracować i radzić sobie z trudnymi emocjami, powinniśmy być uczeni od najmłodszych lat. Taka umiejętność pozwala bowiem na osiągnięcie wewnętrznego spokoju i harmonii. Pomaga też odnaleźć się w trudnych sytuacjach.

Nieprzepracowane emocje obijają się negatywnie na naszym zdrowiu psychicznym i fizycznym. Towarzyszący im stres, głównie przewlekły, może prowadzić do wystąpienia objawów ze strony psychiki np. depresji, jak i ze strony ciała. Nieprzepracowane emocje potrafią przełożyć się m.in. na problemy ze strony układu pokarmowego, zaburzenia hormonalne czy manifestować się w zmianach w wyglądzie zewnętrznym, po przez wypadanie włosów czy psucie się zębów.

W ten prosty sposób rozładujesz napięcie i uwolnisz nagromadzone emocje

Klaudia Pingot, znana psycholożka, która bywa gościem programu Dzień Dobry TVN, zajmuje się na co dzień połączeniem psychologii z codzienną medytacją i inspiracjami płynącymi w mechaniki kwantowej.

W stworzonej przez siebie społeczności promuje filozofię UBUNTU. To słowo, które w południowoafrykańskich językach batnu oznacza „Ja jestem, bo Ty jesteś” lub bardziej rozwinięta – Jestem tym, kim jestem, dzięki temu, kim wszyscy jesteśmy.

Czytaj także: Jak radzić sobie ze stresem? Oddychaj głęboko. Ćwiczenia oddechowe łagodzą stres i poprawiają zdrowie psychiczne. Jak je wykonywać?

W czasie jednego z wystąpień w programie telewizyjnym ekspertka zaprezentowała prostą metodę oddechową opracowaną na podstawie koncepcji dr Davida Hawkinsa, która ma na celu pomoc w poradzeniu sobie ze stresem.

– Jesteśmy jak naczynie wypełnione wodą. Ta woda to jest energia. Energia to emocje. Jeśli mamy skumulowanych dużo negatywnych emocji, takich jak bezradność, złość, poczucie winy, wstyd (…), jeśli to nas wypełnia, to tam nie zmieści się radość itd. Trzeba to uwolnić, żeby zrobiło się miejsce na nowe – tłumaczy psycholożka.

Aby zrobić miejsce „na nowe” zaleca wykonanie dziesięciu spokojnych, głębokich wdechów i wydechów. Mają one móc nam wzmocnić i zaakceptować odczuwane emocje, a następnie pozwolić je uwolnić i odpuścić.

Pierwszym pięciu oddechom może towarzyszyć wizualizacja złych emocji, które odczuwamy – ekspertka podpowiada, że możemy wyobrazić je sobie jako deszcz, grad lub burzę. Na tym etapie powinniśmy wzmocnić odczuwane napięcie, ponieważ wg Hawkinsa, żeby uwolnić emocję, najpierw należy ją przyjąć.

Kolejnych pięć oddechów ma pomóc uspokoić i uwolnić emocje.

– Chmury się rozpraszają i widzimy błękitne niebo pod zamkniętymi powiekami, zaczyna coraz bardziej świecić w nas słońce – opowiada obrazowo psycholożka.

Wykonanie tego ćwiczenia może być pomoce w stresujących sytuacjach. To szybkie i proste narzędzie, które warto wypróbować. Więcej bezpłatnych porad dotyczących metod relaksacyjnych i medytacji można znaleźć na kanale na YouTube psycholożki.

Zobacz także:

Co jeść na stres? Wpływ jedzenia na samopoczucie jest udowodniony naukowo. Zobacz na kolejnych slajdach, co umieścić na talerzu, aby poprawić sobie nastrój.

Zjada Cię stres? Możesz zwalczyć go… jedzeniem. Dieta, która...

Uzupełnij domową apteczkę

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia