Popularny smak chipsów zniknie ze sklepowych półek. Może powodować raka

Gabriela Fedyk
Opracowanie:
Wideo
od 16 lat
Chipsy solone, serowo-cebulowe, paprykowe – jaki smak jest twoim ulubionym? Te wymienione wciąż kupisz, ale wkrótce ze sklepów zniknie jeden z najpopularniejszych smaków chrupiących przekąsek. Sztuczny aromat, który jest do nich dodawany, jest wiązany z potencjalnymi zagrożeniami dla zdrowia. Sprawdź, o jaki smak chipsów chodzi.

Spis treści

Popularny smak chipsów zakazany w Europie. Istnieje ryzyko zachorowania na raka

Chipsy to jedne z ulubionych słonych przekąsek. Jednak już niedługo możesz nie kupić wędzonych chipsów bekonowych. Unia Europejska podjęła decyzję o stopniowym wycofywaniu sztucznych aromatów dymu w ciągu najbliższych dwóch lat. Dlaczego? Otóż został on powiązany z potencjalnymi zagrożeniami dla zdrowia.

Potencjalne ryzyko zachorowania na raka zostało powiązane z metodami ekstrakcji aromatu.
Potencjalne ryzyko zachorowania na raka zostało powiązane z metodami ekstrakcji aromatu. freepik

Pod koniec kwietnia 2023 r. 27 państw członkowskich zatwierdziło blokadę, a aromaty dymu mają być stopniowo wycofywane w ciągu najbliższych dwóch lat. Będzie to dotyczyć nie tylko chipsów, ale też mięs, serów, ryb i sosów (np. sos barbecue).

Zgodnie z raportem Komisji Europejskiej, potencjalne ryzyko zachorowania na raka zostało powiązane z metodami ekstrakcji aromatu. Proces uzyskiwania aromatu znany jest jako piroliza. Polega ona na oczyszczaniu dymu w celu usunięcia szkodliwych składników, takich jak popiół i smoła. Efektem końcowym jest płynny dym, który można dodawać do żywności. Producenci przekąsek zakwestionowali te twierdzenia, argumentując, że nie ma dowodów łączących ten proces z rakiem.

Toksyczne chipsy znikną ze sklepów. Będzie okres przejściowy

Badania EFSA powiązały aromaty dymu wędzarniczego z genotoksycznością. Genotoksyczność według EFSA jest „zdolnością substancji chemicznej do uszkadzania materiału genetycznego komórek”. Może to być alarmujące, ponieważ zmiany lub mutacje informacji genetycznej w komórce mogą „zwiększać ryzyko rozwoju chorób takich jak rak i choroby dziedziczne”.

Co więcej, w przypadku tego rodzaju toksyczności EFSA twiedzi, że określenie „bezpiecznego poziomu” konsumpcji jest niemożliwe. Z tego powodu ogólny zakaz został uznany za najlepsze rozwiązanie zapobiegania „najgorszym scenariuszom”.

Producenci produktów, do których używane są aromaty dymu wędzarniczego, będą mieć okres przejściowy w celu znalezienia alternatywnego sposobu aromatyzowania żywności.

Źródła:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia