Popularne leki mogą pomóc osobom z migrenami. Zbadano, że skracają czas występowania bólu głowy. Chronią też przed częstymi powikłaniami

Anna Rokicka-Żuk
Na migrenowe bóle głowy cierpi ok. 15 proc. populacji. Zmagających się z nimi kobiet jest aż trzykrotnie więcej niż mężczyzn.
Na migrenowe bóle głowy cierpi ok. 15 proc. populacji. Zmagających się z nimi kobiet jest aż trzykrotnie więcej niż mężczyzn. Kindel Media/Pexels
Migreny są uważane na najgorszy rodzaj bólu głowy, który nie ogranicza się do zwykłych dolegliwości. Wciąż nie ma jednak skutecznej metody zapobiegania napadom. Z badań wynika jednak, że pewien rodzaj leków może poprawić sytuację osób z tym problemem. Chodzi o leki na nadciśnienie, które mogłyby być częściej przepisywane migrenowcowom – zwłaszcza, że wielu z nich może mieć nieleczony problem, który przyczynia się do nasilenia dolegliwości.

Spis treści

Leczenie migreny poprzez układ krążenia?

Migrena to choroba neurologiczna i coś więcej niż bóle głowy. Zakłócenia w pracy mózgu powodują ostry lub pulsujący ból, który początkowo często z jednej strony głowy. Wiele osób ma też objawy nazywane aurą, takie jak zaburzenia widzenia, nudności, światłowstręt i wrażliwość na inne silne bodźce.

Dolegliwości uniemożliwiają normalne funkcjonowanie nierzadko przez kilka godzin, a nawet dni. Pozostawiają też zmiany w układzie nerwowym. Pomimo tych szkód wciąż nie ma idealnych metod zapobiegania migrenom. Naukowcy widzą jednak nadzieję w wynikach badania poświęconego przyjmowaniu leków przeciw nadciśnieniu.

Przełomowe zmiany w refundacji leków na nadciśnienie. Wejdą w życie od 1 lipca

Przełomowe zmiany w refundacji leków na nadciśnienie. Wejdą w życie od 1 lipca

Nowa lista refundacyjna uwzględnia przełomowe zmiany dla osób z nadciśnieniem tętniczym. Zawarto na niej leki złożone obniżające ciśnienie krwi, dzięki którym można zacząć leczenie od terapii skojarzo...

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk

Na powiązanie występowania migreny z chorobami układu krążenia wskazywały już wcześniejsze badania, m.in. ustalono, że u kobiet z migrenami jeszcze przed ukończeniem 60 lat częściej dochodzi do zdarzeń sercowo-naczyniowych, takich jak udar niedokrwienny mózgu, a także wylew krwi do mózgu i zawał serca. Są to częste powikłania nadciśnienia tętniczego. Wskazują więc, że stosowanie odpowiednich farmaceutyków mogłoby stanowić metodę prewencji migren.

Leki na nadciśnienie obiecujące przy migrenach

Leki stosowane w nadciśnieniu działają poprzez obniżanie wysokiego ciśnienia krwi, czyli hipotensyjnie. Wpływ takiej terapii na występowanie migren oceniono w pierwszej wykonanej na szeroką skalę analizie badań z różnych krajów świata. Jak możemy przeczytać w fachowym piśmie „Cephalalgia”, mogłaby być ona stosowana szerzej wśród pacjentów. Przemawia za tym nie tylko wynik pracy, ale także ich szeroka dostępność, niski koszt i bezpieczeństwo.

Badacze przyjrzeli się wynikom 50 badań z udziałem ponad 4,3 tys. osób i doszli do wniosku, że wszystkie klasy leków hipotensyjnych mogą zmniejszać liczbę dni z migrenowym bólem głowy. Przeciętne skrócenie czasu występowania objawów wynosiło ok. 1 dnia względem przyjmowania placebo.

Cierpisz na migreny? Zobacz, które jedzone na co dzień potrawy mogą je wyzwalać

Cierpisz na migreny? Zobacz, które jedzone na co dzień potrawy mogą je wyzwalać

Migrena to bardzo silny ból głowy, któremu towarzyszą nudności oraz nadwrażliwość na zapachy i światło. Kto przeżył ją choć raz, nie pomyli jej z niczym innym. Szacuje się, że nawet co dziesiąta osoba...

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak

Jest to ważne odkrycie zwłaszcza dla pacjentów krajach, gdzie nowe lekarstwa przeciw migrenie są drogie, niedostępne z refundacją dla wszystkich pacjentów albo wciąż wprowadzane. Pokazuje także, że osoby zmagające się z migrenowym bólem głowy powinny sprawdzić, czy do ich problemów nie przyczynia się nadciśnienie. Rozpoczęcie leczenia może nie tylko zmniejszyć dolegliwości, ale także zagrożenie rozwojem chorób układu krwionośnego i zagrażającymi życiu incydentami sercowymi.

Polecamy przeczytać także:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Miej ciśnienie pod kontrolą

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

H
Haniaaaa
Ja długo szukałam produktów, które pomogą opanować mi moje migreny. Wiem, że jestem na nie skazana już do końca życia, ale szukałam produktów, które choć trochę pomogą mi w migrenie. Pewnego dnia koleżanka pokazała mi ulotkę konopnej farmacji z Poznania. Był tam artykuł na temat tego, jak pokonać ból dzięki produktom konopnym i ziołom. Zaciekawiłam się i tak naprawdę nie miałam nic do stracenia, aby wypróbować produkty z ulotki: olej CBD 10% RAW , olej CBG 9%, złocień maruna i amfor konopny do nacierania skroni i szyji

Zamówiłam przez internet, bo do miasta było mi nie po drodze. Zaczęłam stosować zgodnie z rozpiską, jaka została mi wręczona w przesyłce. Po 3 tygodniach stosowania tych produktów migreny zmniejszyły się o 20% i ten efekt utrzymywał się dość długo. W 9 tygodniu stosowania migreny zmniejszyły się o 60%. Jestem zadowolona z tego wyniku. Żadne środki naturalne nigdy nawet w 1% mi tak nie pomogły.

Działanie produktów: opisze po krotce resztę znajdziesz w internecie

Olej CBD: Działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i rozluźniająco, co pomaga złagodzić ból i napięcie związane z migreną.

Olej CBG: Blokuje receptory bólowe w mózgu, co zmniejsza intensywność migreny.

Złocień maruna: Zawiera parthenolid, który hamuje uwalnianie neuroprzekaźników związanych z bólem, co łagodzi objawy migreny.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia