Spis treści
Leczenie migreny poprzez układ krążenia?
Migrena to choroba neurologiczna i coś więcej niż bóle głowy. Zakłócenia w pracy mózgu powodują ostry lub pulsujący ból, który początkowo często z jednej strony głowy. Wiele osób ma też objawy nazywane aurą, takie jak zaburzenia widzenia, nudności, światłowstręt i wrażliwość na inne silne bodźce.
Dolegliwości uniemożliwiają normalne funkcjonowanie nierzadko przez kilka godzin, a nawet dni. Pozostawiają też zmiany w układzie nerwowym. Pomimo tych szkód wciąż nie ma idealnych metod zapobiegania migrenom. Naukowcy widzą jednak nadzieję w wynikach badania poświęconego przyjmowaniu leków przeciw nadciśnieniu.
Na powiązanie występowania migreny z chorobami układu krążenia wskazywały już wcześniejsze badania, m.in. ustalono, że u kobiet z migrenami jeszcze przed ukończeniem 60 lat częściej dochodzi do zdarzeń sercowo-naczyniowych, takich jak udar niedokrwienny mózgu, a także wylew krwi do mózgu i zawał serca. Są to częste powikłania nadciśnienia tętniczego. Wskazują więc, że stosowanie odpowiednich farmaceutyków mogłoby stanowić metodę prewencji migren.
Przeczytaj też: Ostrzeżenie dla kobiet! Ten objaw wskazuje na ryzyko dla serca. Zobacz, u których osób zagrożenie udarem mózgu i zawałem jest największe
Leki na nadciśnienie obiecujące przy migrenach
Leki stosowane w nadciśnieniu działają poprzez obniżanie wysokiego ciśnienia krwi, czyli hipotensyjnie. Wpływ takiej terapii na występowanie migren oceniono w pierwszej wykonanej na szeroką skalę analizie badań z różnych krajów świata. Jak możemy przeczytać w fachowym piśmie „Cephalalgia”, mogłaby być ona stosowana szerzej wśród pacjentów. Przemawia za tym nie tylko wynik pracy, ale także ich szeroka dostępność, niski koszt i bezpieczeństwo.
Badacze przyjrzeli się wynikom 50 badań z udziałem ponad 4,3 tys. osób i doszli do wniosku, że wszystkie klasy leków hipotensyjnych mogą zmniejszać liczbę dni z migrenowym bólem głowy. Przeciętne skrócenie czasu występowania objawów wynosiło ok. 1 dnia względem przyjmowania placebo.
Jest to ważne odkrycie zwłaszcza dla pacjentów krajach, gdzie nowe lekarstwa przeciw migrenie są drogie, niedostępne z refundacją dla wszystkich pacjentów albo wciąż wprowadzane. Pokazuje także, że osoby zmagające się z migrenowym bólem głowy powinny sprawdzić, czy do ich problemów nie przyczynia się nadciśnienie. Rozpoczęcie leczenia może nie tylko zmniejszyć dolegliwości, ale także zagrożenie rozwojem chorób układu krwionośnego i zagrażającymi życiu incydentami sercowymi.
Źródło: Blood pressure lowering medications could be used more widely to prevent migraines News Medical