Popularne leki mogą pomóc osobom z migrenami. Zbadano, że skracają czas występowania bólu głowy. Chronią też przed częstymi powikłaniami

Anna Rokicka-Żuk
Na migrenowe bóle głowy cierpi ok. 15 proc. populacji. Zmagających się z nimi kobiet jest aż trzykrotnie więcej niż mężczyzn.
Na migrenowe bóle głowy cierpi ok. 15 proc. populacji. Zmagających się z nimi kobiet jest aż trzykrotnie więcej niż mężczyzn. Kindel Media/Pexels
Migreny są uważane na najgorszy rodzaj bólu głowy, który nie ogranicza się do zwykłych dolegliwości. Wciąż nie ma jednak skutecznej metody zapobiegania napadom. Z badań wynika jednak, że pewien rodzaj leków może poprawić sytuację osób z tym problemem. Chodzi o leki na nadciśnienie, które mogłyby być częściej przepisywane migrenowcowom – zwłaszcza, że wielu z nich może mieć nieleczony problem, który przyczynia się do nasilenia dolegliwości.

Spis treści

Leczenie migreny poprzez układ krążenia?

Migrena to choroba neurologiczna i coś więcej niż bóle głowy. Zakłócenia w pracy mózgu powodują ostry lub pulsujący ból, który początkowo często z jednej strony głowy. Wiele osób ma też objawy nazywane aurą, takie jak zaburzenia widzenia, nudności, światłowstręt i wrażliwość na inne silne bodźce.

Dolegliwości uniemożliwiają normalne funkcjonowanie nierzadko przez kilka godzin, a nawet dni. Pozostawiają też zmiany w układzie nerwowym. Pomimo tych szkód wciąż nie ma idealnych metod zapobiegania migrenom. Naukowcy widzą jednak nadzieję w wynikach badania poświęconego przyjmowaniu leków przeciw nadciśnieniu.

Na powiązanie występowania migreny z chorobami układu krążenia wskazywały już wcześniejsze badania, m.in. ustalono, że u kobiet z migrenami jeszcze przed ukończeniem 60 lat częściej dochodzi do zdarzeń sercowo-naczyniowych, takich jak udar niedokrwienny mózgu, a także wylew krwi do mózgu i zawał serca. Są to częste powikłania nadciśnienia tętniczego. Wskazują więc, że stosowanie odpowiednich farmaceutyków mogłoby stanowić metodę prewencji migren.

Leki na nadciśnienie obiecujące przy migrenach

Leki stosowane w nadciśnieniu działają poprzez obniżanie wysokiego ciśnienia krwi, czyli hipotensyjnie. Wpływ takiej terapii na występowanie migren oceniono w pierwszej wykonanej na szeroką skalę analizie badań z różnych krajów świata. Jak możemy przeczytać w fachowym piśmie „Cephalalgia”, mogłaby być ona stosowana szerzej wśród pacjentów. Przemawia za tym nie tylko wynik pracy, ale także ich szeroka dostępność, niski koszt i bezpieczeństwo.

Badacze przyjrzeli się wynikom 50 badań z udziałem ponad 4,3 tys. osób i doszli do wniosku, że wszystkie klasy leków hipotensyjnych mogą zmniejszać liczbę dni z migrenowym bólem głowy. Przeciętne skrócenie czasu występowania objawów wynosiło ok. 1 dnia względem przyjmowania placebo.

Jest to ważne odkrycie zwłaszcza dla pacjentów krajach, gdzie nowe lekarstwa przeciw migrenie są drogie, niedostępne z refundacją dla wszystkich pacjentów albo wciąż wprowadzane. Pokazuje także, że osoby zmagające się z migrenowym bólem głowy powinny sprawdzić, czy do ich problemów nie przyczynia się nadciśnienie. Rozpoczęcie leczenia może nie tylko zmniejszyć dolegliwości, ale także zagrożenie rozwojem chorób układu krwionośnego i zagrażającymi życiu incydentami sercowymi.

Polecamy przeczytać także:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Miej ciśnienie pod kontrolą

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

H
Haniaaaa
Ja długo szukałam produktów, które pomogą opanować mi moje migreny. Wiem, że jestem na nie skazana już do końca życia, ale szukałam produktów, które choć trochę pomogą mi w migrenie. Pewnego dnia koleżanka pokazała mi ulotkę konopnej farmacji z Poznania. Był tam artykuł na temat tego, jak pokonać ból dzięki produktom konopnym i ziołom. Zaciekawiłam się i tak naprawdę nie miałam nic do stracenia, aby wypróbować produkty z ulotki: olej CBD 10% RAW , olej CBG 9%, złocień maruna i amfor konopny do nacierania skroni i szyji

Zamówiłam przez internet, bo do miasta było mi nie po drodze. Zaczęłam stosować zgodnie z rozpiską, jaka została mi wręczona w przesyłce. Po 3 tygodniach stosowania tych produktów migreny zmniejszyły się o 20% i ten efekt utrzymywał się dość długo. W 9 tygodniu stosowania migreny zmniejszyły się o 60%. Jestem zadowolona z tego wyniku. Żadne środki naturalne nigdy nawet w 1% mi tak nie pomogły.

Działanie produktów: opisze po krotce resztę znajdziesz w internecie

Olej CBD: Działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i rozluźniająco, co pomaga złagodzić ból i napięcie związane z migreną.

Olej CBG: Blokuje receptory bólowe w mózgu, co zmniejsza intensywność migreny.

Złocień maruna: Zawiera parthenolid, który hamuje uwalnianie neuroprzekaźników związanych z bólem, co łagodzi objawy migreny.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia