Ból głowy to nie wymówka. Kobiety mają go dwa razy częściej niż mężczyźni. Oto powód. Jak radzić sobie z migreną i napięciowym bólem głowy?

Monika Góralska
Monika Góralska
Migrena znalazła się na drugim miejscu wśród przyczyn niepełnosprawności, a na pierwszym wśród kobiet poniżej 50. roku życia. Kobiety zmagają się z nią oraz z napięciowym bólem głowy aż 2 razy częściej niż mężczyźni.
Migrena znalazła się na drugim miejscu wśród przyczyn niepełnosprawności, a na pierwszym wśród kobiet poniżej 50. roku życia. Kobiety zmagają się z nią oraz z napięciowym bólem głowy aż 2 razy częściej niż mężczyźni. fizkes/123rf.com
Według badań norweskich naukowców ponad połowa ludzi na świecie cierpi na nawracające bóle głowy, w tym migreny i napięciowe bóle głowy. Każdego dnia z bólem zmaga się aż 16 proc. globalnej populacji. Z badań wynika również, że kobiety doświadczają bólu głowy dwa razy częściej niż mężczyźni. Zobacz, czemu tak się dzieje i jak radzić sobie z bólem głowy i migreną.

Spis treści

Kobiety doświadczają bólu głowy dwa razy częściej niż mężczyźni

Badanie opublikowane przez naukowców z Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii (NTNU) w Trondheim i opublikowane w „The Journal of Headache and Pain” wykazało, że bóle głowy są powszechnym schorzeniem, które dotyka ludzi na całym świecie. Z metaanalizy ponad 300 badań wynika również, że migrena i ból głowy dotyczą dużo częściej kobiet niż mężczyzn.

Sprawdź: Ostrzeżenie dla kobiet! Ten objaw wskazuje na ryzyko dla serca. Zobacz, u których osób zagrożenie udarem mózgu i zawałem jest największe

Naukowcy przeanalizowali dane pochodzące z 357 wcześniejszych badań. Analiza wykazała, że na świecie na ból głowy cierpi ponad połowa populacji – 52 proc. Okazało się również, że aż 16 proc. ludzi na świecie zmaga się z bólem głowy codziennie. Jak podają autorzy w badaniu Global Burden of Disease (GBD) z 2019 r. bóle głowy zostały uznane za jeden z głównych problemów zdrowia publicznego we wszystkich krajach i regionach świata. Migrena znalazła się na drugim miejscu wśród przyczyn niepełnosprawności, a na pierwszym wśród kobiet poniżej 50. roku życia. Kobiety zmagają się z nią oraz z napięciowym bólem głowy aż dwa razy częściej niż mężczyźni.

Czym jest migrena i czym różni się od napięciowego bólu głowy?

Ból głowy i migrena często są bagatelizowane, a tymczasem są one bardzo uciążliwe i zaburzają normalne funkcjonowanie. Migrena to dość charakterystyczny, zwykle jednostronny pulsujący i bardzo intensywny ból głowy. Często towarzyszą mu nudności, wymioty, światłowstręt, nadwrażliwość na hałas i zapachy.

Ból nasila się przy poruszaniu i zmianie pozycji. Powoduje także zaburzenia widzenia i trudności w mówieniu. Migrena może trwać kilka godzin, a nawet kilka dni. Migrenę dzieli się na epizodyczną, gdy ból głowy występuje rzadziej niż 15 dni w miesiącu oraz migrenę przewlekłą, w przebiegu której ból głowy występuje co najmniej przez 15 dni w miesiącu, przez ponad 3 miesiące.

Zobacz też: GIS wycofuje suplement diety redukujący tkankę tłuszczową. Wykryto w nim zakazaną i niebezpieczną dla życia substancję. Sprawdź, czy go masz

Napięciowy ból głowy, czyli ból, który zdarza się każdemu jest zwykle łagodny lub umiarkowany i mniej uciążliwy niż migrena. Może mu również towarzyszyć nadwrażliwość na światło czy dźwięk, ale nie powinny występować nudności czy wymioty. Zwykle wystarczy zastosować lek przeciwbólowy dostępny bez recepty (paracetamol, ibuprofen), aby pozbyć się bólu.

Dlaczego kobiety głowa boli częściej niż mężczyzn?

Według najnowszej metaanalizy naukowej zarówno napięciowe bóle głowy, jak i migreny występują aż dwa razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Za taki stan rzeczy w głównym stopniu odpowiadają zmiany hormonalne, które przyczyniaj się do wywoływania ataków migreny i bólu głowy. Kobiety bardzo często bólu doświadczają w czasie miesiączki lub jest on jednym z symptomów napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Napady migreny natomiast są mniej intensywne i występują dużo rzadziej u kobiet po menopauzie, gdy poziom estrogenu spada oraz wydzielanie innych hormonów się stabilizuje.

Innym czynnikiem wpływającym na częstsze występowanie bólów głowy u kobiet niż u mężczyzn są różnice w budowie oraz związanej z tym postawie ciała. Problemy z postawą, które często pojawiają się u kobiet w czasie ciąży, przyczyniają się do napięcia szyi i ramion, co przyczynia się do wywoływania napięciowego bólu głowy. Niewystarczająca ilość snu i stres, na które bardziej narażone są kobiety niż mężczyźni również wpływają na występowanie migren i bólów głowy.

Odrębną kwestią jest to, że kobiety w wielu badaniach klinicznych są pomijane, a badania są przeprowadzane tylko na grupie mężczyzn lub osobników męskich (w przypadku badań na zwierzętach). Dodatkowo zgłaszane przez kobiety objawy takie jak ból głowy i związane z nim nudności, zaburzenia widzenia czy obniżony nastrój często są ignorowane nawet przez lekarzy. W rzeczywistości więc ból głowy może dotyczyć jeszcze większej liczby kobiet niż wynika to z przeprowadzonej przez naukowców z Norwegii metaanalizy.

Sposoby radzenia sobie z bólem głowy

Jeśli ból jest bardzo intensywny i zdarza się często, a standardowe leki bez recepty nie pomagają go złagodzić, to koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Nie wahaj się również skonsultować z kilkoma specjalistami jeśli pierwszy, do którego trafisz zbagatelizuje twoje objawy lub zaleci nieskuteczne leczenie.

W samodzielnym złagodzeniu lub zapobieganiu napadom bólu głowy pomoże:

  • prowadzenie dziennika bólu głowy – zapisuj epizody bólu, okoliczności w jakich się pojawia, porę dnia i datę, a nawet pogodę, dzień cyklu menstruacyjnego i twój nastrój. Te wszystkie czynniki mogą pomóc ci określić tzw. wyzwalacze migrenowego bólu głowy, którymi mogą być np. zaburzenia snu, zmiany hormonalne, zmiany pogody lub ciśnienia atmosferycznego, odwodnienie, głód, kofeina, alkohol, stres, napięcie szyi i ramion.
  • w czasie napadu bólu ograniczenie bodźców – zasłoń okno, żeby nie narażać się na zbyt jasne światło, ogranicz dźwięki, nie używaj perfum czy odświeżaczy, itp.
  • niedopuszczanie do odwodnienia i głodu – pij dużo wody i jedz posiłki o stałej porze,
  • zadbanie o prawidłowy styl życia i dietę – umiarkowane ćwiczenia i dieta bogatsza w składniki roślinne mogą również pomóc unikać lub łagodzić napady migreny i napięciowego bólu głowy.
Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia