Ostrzeżenie dla kobiet! Ten objaw wskazuje na ryzyko dla serca. Zobacz, u których osób zagrożenie udarem mózgu i zawałem jest największe

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Osoby cierpiące z powodu migren są bardziej narażone na wystąpienie zawału serca i udaru niedokrwiennego mózgu przed sześćdziesiątką.
Osoby cierpiące z powodu migren są bardziej narażone na wystąpienie zawału serca i udaru niedokrwiennego mózgu przed sześćdziesiątką. fizkes/123RF
Często cierpisz na migreny? Jeśli jesteś kobietą, zadbaj też o swoje serce i regularnie badaj stan arterii. Migrenowe bóle głowy wskazują bowiem na zwiększone ryzyko nie tylko udaru mózgu, ale też zawału serca. Szczególnie niebezpieczny jest jeden rodzaj tej choroby.

Spis treści

Zawał serca i udar mózgu częstsze przy migrenach

Migrena to dotkliwy napadowy ból głowy o pulsującym charakterze i całym spektrum dodatkowych objawów, takich jak zaburzenia widzenia, mdłości i nadwrażliwość na światło czy dźwięki. Problem ten ma pochodzenie naczyniowe, dlatego zmagające się z nimi osoby mogą też mieć inne powikłania na tym tle. I tak dla młodych kobiet z migrenami wykazano, że są one bardziej narażone na wylew krwi do mózgu, który następuje w wyniku pęknięcia naczynia krwionośnego. Do tej pory sądzono też, że podobne komplikacje dotyczą głównie płci pięknej.

Czytaj: Popularne leki mogą pomóc osobom z migrenami

Aby to sprawdzić, naukowcy z Uniwersytetu Aarhus poddali analizie ogólnokrajowe dane medyczne zebrane od osób w wieku 18-60 lat w okresie od 1996 do 2018 roku. Pacjentów cierpiących na migrenowe bóle głowy zidentyfikowano na podstawie recept na leki wystawianych przez lekarzy. Sprawdzono także, jak często dochodziło u nich do zawałów i udarów mózgu w porównaniu z populacją ogólną.

Na tej podstawie badacze dowiedli, że w przeciwieństwie do wcześniejszych ustaleń mężczyźni i kobiety z migrenami są w takim samym stopniu zagrożeni udarem niedokrwiennym mózgu przed 60. rokiem życia.

Jednak tylko przypadku pań odkryto podwyższone ryzyko wystąpienia zawału mięśnia sercowego i wylewu krwi do mózgu niż w miało to miejsce u panów czy osób bez migren.

Zobacz też:

Migreny szczególnym zagrożeniem dla życia kobiet

Badania pokazują, że migreny mają większy wpływ na zdrowie kobiet, zwłaszcza że cierpią na ten najcięższy rodzaj bólów głowy aż trzy razy częściej niż mężczyźni. Dotyczy to dziewczynek powyżej 11. roku życia i kobiet w każdym wieku. Wcześniej migreny są częstsze u chłopców.

Najczęściej na migreny uskarżają się panie w wieku 20-45 lat. Warto wiedzieć, że 90 proc. przypadków pierwszy napad następuje przed 40. rokiem życia. Pocieszającym jest jednak, że w przypadku 8 na 10 kobiet dotkniętych migrenowymi bólami głowy odczuwa poprawę po menopauzie.

Dowiedz się także: Te produkty mogą być przyczyną migreny. Zobacz listę potraw, które mogą wywołać ból głowy

Co trzecia osoba z tą chorobą cierpi na migreny z aurą, czyli zaburzeniami widzenia, a czasem czucia. To właśnie rodzaj, który wskazuje na szczególnie duże ryzyko zgonu z powodów sercowych wśród kobiet. W jednym z badań oceniono, że jest ono aż o 64 proc. wyższe niż u osób bez zaburzeń. Wskazuje to na szczególną potrzebę monitorowania zdrowia kardiologicznego wśród takich osób. Panie, które zmagają się z migrenami, powinny bardziej zadbać o zdrowe nawyki chroniące przed schorzeniami układu krwionośnego, a także regularne badania.

Polecamy też:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Miej ciśnienie pod kontrolą

Materiały promocyjne partnera

companies]620071;autopromocja[/companies]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia