Ponad 19,5 tys. nowych zakażeń i 377 zgonów. Raport MZ z 18 stycznia 2022

Magdalena Kmita-Kulesza
Magdalena Kmita-Kulesza
Dane z ostatnich siedmiu dni pokazują, że średnia liczba potwierdzanych dziennie zakażeń wzrosła do 15 823. To liczba najwyższa od 23 grudnia 2021 roku.
Dane z ostatnich siedmiu dni pokazują, że średnia liczba potwierdzanych dziennie zakażeń wzrosła do 15 823. To liczba najwyższa od 23 grudnia 2021 roku. Łukasz Kaczanowski/Polska Press
Udostępnij:
MZ zaraportowało 19 652 nowe zakażenia koronawirusem i 377 zgonów. Z powodu COVID-19 zmarło 109 pacjentów, a 268 straciło życie z powodu schorzeń współistniejących z chorobą koronawirusową. Od początku pandemii w Polsce zmarło 102 686 osób z COVID-19. Na kwarantannie przebywa blisko 378 tys. osób, to o ponad 111 tys. więcej niż wczoraj.

18 stycznia potwierdzono 19 652 nowe zakażenia SARS-CoV-2. To o 9207 więcej niż wczoraj oraz o 8246 więcej w porównaniu z ubiegłym wtorkiem, kiedy raportowano 11 406 przypadków. Tydzień do tygodnia wzrost wynosi 72 proc. Przybywa zakażeń nowym wariantem koronawirusa. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował o 709 nowych przypadkach Omikronu w Polsce.

W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 100 tys. testów. Według danych na gov.pl/web/koronawirus dobowy udział pozytywnych wyników testów wyniósł 22,88% (23 002 testów z wynikiem pozytywnym/100 527 wykonanych badań).

Dzisiaj odnotowano 377 zgonów, czyli o 373 więcej niż wczoraj. Jednak porównując tydzień do tygodnia, dzisiejsza liczba przypadków śmierci jest o 116 niższa od tej z wtorku 11 stycznia, kiedy informowano o 493 zgonach.

Warto przeczytać też:

Ile osób choruje, ile wyzdrowiało, a ile zmarło z powodu COVID-19?

Najwięcej nowych zakażeń pochodzi z województwa mazowieckiego – 3610 przypadków.
Potwierdzone przypadki nowych zakażeń koronawirusem z podziałem na województwa:

 • mazowieckie (3610),
 • śląskie (2193),
 • małopolskie (2000),
 • dolnośląskie (1879),
 • wielkopolskie (1392),
 • lubelskie (1274),
 • podkarpackie (1204),
 • łódzkie (1191),
 • pomorskie (1063),
 • kujawsko-pomorskie (776),
 • zachodniopomorskie (752),
 • warmińsko-mazurskie (741),
 • świętokrzyskie (461),
 • opolskie (394),
 • podlaskie (376),
 • lubuskie (205).

141 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Od 4 marca 2020 roku w Polsce zdiagnozowano 4 343 130 zakażenia koronawirusem. W tym czasie z powodu COVID-19 zmarło 102 686 osób, a wyzdrowiało 3 806 139. Liczba osób, które od wczoraj wróciły do zdrowia, to 12 137.

Obecnie pacjenci z COVID-19 zajmują 1421 respiratorów, o 98 urządzeń mniej niż wczoraj. W szpitalach przebywa 14 398 chorych na COVID-19, a wolnych pozostaje 16 070 łóżek covidowych.

Przeczytaj również:

Ile osób zaszczepiono w Polsce przeciw COVID-19?

Według raportu gov.pl/web/szczepimysie (stan podany o godzinie 10:30, dnia 18.01.2022 r.) w naszym kraju wykonano w sumie 49 715 916 szczepień. Przy czym liczba osób w pełni zaszczepionych w naszym kraju wynosi 21 454 689.

Dzienna liczba wykonanych szczepień z ostatniej doby to 133 896.

Według informacji ze strony www.gov.pl/web/szczepimysie/niepozadane-odczyny-poszczepienne na dzień 17.01.2022 r. niepożądane odczyny poszczepienne wystąpiły u 17 589 osób. Jednak u 14 705 pacjentów miały one charakter łagodny, czyli wystąpiło u nich zaczerwienienie i krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia.

Źródła danych:

FAQ - szczepienie przeciw koronawirusowi

Jak powstawała szczepionka przeciw koronawirusowi, czy każdy może ją przyjąć, gdzie się zgłosić, aby się zaszczepić? Odpowiadamy na pytania związanie ze szczepieniami.

Jak wygląda szczepienie przeciw koronawirusowi?

Pierwszym etapem jest kwalifikacja do szczepienia, o której decyduje lekarz. Szczepionka podawania jest w postaci iniekcji (zastrzyk) w mięsień naramienny.

Nie ma szczególnych zaleceń dotyczących przygotowania do szczepień. Można zaszczepić się w ciągu całego dnia, niezależnie od posiłków, ale najlepiej gdy jesteśmy wypoczęci.

Czy warto się zaszczepić przeciw koronawirusowi?

Szczepionka to jedna z największych medycznych zdobyczy człowieka. Dzięki szczepionkom udało się wyeliminować lub znacznie ograniczyć wiele chorób np. ospę prawdziwą, błonicę, wirusowe zapalenia wątroby typu B. Podobnie może być w przypadku koronawirusa. Dzięki skutecznej szczepionce jego zdolność do zakażenia kolejnych osób może zostać wyeliminowana, skutecznie go neutralizując.

Aby osiągnąć odporność populacyjną zaszczepić powinno się jak najwięcej osób. Przyjmuje się, że powyżej 80 % zaszczepionych osób w populacji będzie stanowić kokon ochronny dla niezaszczepionych. Ale już 50 % zaszczepionej populacji istotnie wpłynie na zmniejszenie ryzyka szerzenia się w niej  koronawirusa.

Czy szczepionka na koronawirusa może wywołać skutki uboczne?

Tak jak po podaniu jakiegokolwiek leku, również po szczepieniu przeciw koronawirusowi mogą się pojawić objawy niepożądane. W przypadku pojawienia się niepożądanych objawów, należy skontaktować się z lekarzem poradni, w której było wykonane szczepienie.

Czy szczepionka na koronawirusa jest bezpieczna?

Szczepionka przeciw koronawirusowi przechodzi badania i może być podana wyłącznie po dopuszczeniu do obrotu przez wyspecjalizowane instytucje. Skrócono do minimum procedury rejestracyjne, ale badania szczepionek zostały wykonane według najwyższych standardów bezpieczeństwa (podobnie jak w przypadku innych szczepionek).

W Polsce dopuszczeniem szczepionek do obrotu zajmuje się Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL). Decyzja może być także podjęta przez Radę Unii Europejskiej lub Komisję Europejską po przeprowadzeniu procedury scentralizowanej przez Europejską Agencję Leków.

W każdym przypadku pozwolenie na dopuszczenie do obrotu jest wydawane po ocenie stosunku korzyści do ryzyka. Następuje to na podstawie dokumentacji zawierającej dane zebrane w czasie prac nad produktem i badań klinicznych. Ocena ryzyka dotyczy jakości, bezpieczeństwa i skuteczności produktu leczniczego.

Własne testy przeprowadzają także firmy farmaceutyczne.

Jakimi szczepionkami przeciw koronawirusowi będą szczepieni Polacy?

Polska ma pięć umów (dane na 7 grudnia 2020) na zakup szczepionek przeciw COVID-19 z producentami: Astra Zeneca (16 mln dawek), Janssen Pharmaceutica NV (16,98 mln dawek), Pfizer / BioNTech (16,74 mln dawek), CureVac (5,65 mln dawek), Moderna (6,69 mln dawek). Zakupy będą finansowane z budżetu państwa. Umowy opiewają na zakup w sumie ponad 62 mln szczepionek, a szacowany koszt to ok. 2,4 mld zł. Zakupy będą finansowane z budżetu państwa.

Czy dostanę dokument, że jestem zaszczepiony?

Informacja o szczepieniu będzie wpisana do systemu elektronicznego. Pacjent dostanie również zaświadczenie o szczepieniu umożliwiające korzystanie z ułatwień. Przyjęcie szczepionki będzie także potwierdzone przez specjalny system, który umożliwi weryfikację zaszczepienia (m.in. kod QR, który pozwoli szybko potwierdzić odbyte szczepienie).

Kiedy będę się mógł zaszczepić przeciw koronawirusowi?

Szczepienia przeciw koronawirusowi odbędą się etapami:

Etap 0: pracownicy służby zdrowia, pracownicy Domów Pomocy Społecznej, pracownicy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, pracownicy sanepidu. 

Etap 1: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, nauczyciele;

Etap 2: osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne ;

Etap 3: szczepieni będą przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. 

Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.

Gdzie będzie można się szczepić przeciw koronawirusowi?

Szczepienia mają być realizowane:

 • w placówkach POZ i AOS;
 • w innych stacjonarnych placówkach medycznych;
 • w mobilnych zespołach szczepiących;
 • w centrach szczepiennych w szpitalach rezerwowych.

Na stronie gov.pl/szczepimysie dostępna będzie mapka z wykazem wszystkich punktów szczepień.

Co trzeba zrobić, żeby się zaszczepić przeciw koronawirusowi?

Szczepienie będzie możliwe dzięki e-skierowaniu. Będzie ono generowane automatycznie w transzach zgodnych z kolejnością szczepień (grupy wiekowe, grupy zawodowe). Pacjenci będą mogli też mieć wystawione skierowanie przez lekarza (dotyczy to osób, które nie posiadają numeru PESEL albo nie mogły się poddać szczepieniu w pierwszym dostępnym terminie). 

Na szczepienie przeciw koronawirusowi będzie można się umówić w centralnym systemie rejestracji - pacjent będzie mógł skorzystać z Infolinii, umówić się elektronicznie przez swoje Internetowe Konto Pacjenta, za pośrednictwem placówki, w której wystawiono mu e-skierowanie lub bezpośrednio w punkcie szczepień.

Po rezerwacji wizyty pacjent dostanie SMS z informacją o wybranym miejscu i terminie szczepienia (pacjent będzie umówiony na dwa terminy). 

Kolejność szczepień jest określona w Narodowym Programie Szczepień przeciw COVID-19. W pierwszej kolejności szczepione będą osoby z grup priorytetowych - personel służby zdrowia, pracownicy i pensjonariusze DPS, osoby 60+.

Czy trzeba płacić za szczepienie przeciw koronawirusowi?

Szczepionka przeciw koronawirusowi jest bezpłatna i dobrowolna.

Czy szczepionka jest obowiązkowa?

Szczepienia przeciw koronawirusowi są dobrowolne. Im więcej osób się zaszczepi, tym ochrona przed koronawirusem będzie skuteczniejsza. Szczepienia mają być dostępne w każdej gminie.

Przełomowe odkrycie polskich naukowców

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie