COVID-19 sparaliżował struny głosowe nastolatki. Nie mogła oddychać, przełykać i mówić. To pierwszy taki przypadek u dzieci

Marta Siesicka-Osiak
Opracowanie:
Powikłania po COVID-19 utrzymywały się u nastolatki przez ponad rok.
Powikłania po COVID-19 utrzymywały się u nastolatki przez ponad rok. Pawel Kacperek / GettyImages
Porażenie strun głosowych, problemy z mówieniem i oddychaniem – takie objawy zakażenia wirusem SARS-CoV-2 u nastolatki opisano po raz pierwszy w piśmie medycznym „Pediatrics”. Powrót do zdrowia zajął jej 15 miesięcy.

Spis treści

Trafiła do szpitala z obustronnym porażeniem strun głosowych

Lekarze z Massachusetts Eye and Ear przy Harvard Medical School odnotowali pierwszy przypadek obustronnego porażenia strun głosowych po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2, dotyczący dzieci.

15-letnia, zdrowa poza tym pacjentka zgłosiła się na oddział ratunkowy szpitala Massachusetts General Hospital z objawami niewydolności oddechowej, problemami z przełykaniem i mówieniem dziewięć dni od rozpoznania zakażenia SARS-CoV-2. W badaniu endoskopowym stwierdzono obustronne porażenie strun głosowych.

Lekarze doszli do wniosku, że porażenie to było prawdopodobnie skutkiem zachorowania na COVID-19 – szeroko zakrojone badania nie wykazały żadnej innej przyczyny. Wykonano między innymi badania krwi, badania obrazowe, analizę płynu mózgowo-rdzeniowego oraz konsultacje z otolaryngologiem, neurologiem, psychiatrą, logopedą i neurochirurgiem.

Objawy COVID-19 u dziecka mogą być mylące! Lekarz wyjaśnia, kiedy robić testy

Objawy COVID-19 u dziecka mogą być mylące! Lekarz wyjaśnia, kiedy robić testy

Coraz więcej dzieci choruje teraz na COVID-19. Obecnie łatwo go pomylić ze zwykłym przeziębieniem. Czy nadal jest dla nas tak groźny jak trzy lata temu? Jak reagować, gdy maluch ma potwierdzoną infekc...

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak

Czy to nowe powikłanie po COVID-19?

Przypadek ten sugeruje, że porażenie strun głosowych może być kolejnym powikłaniem zakażenia wirusem SARS- CoV-2 związanym z układem nerwowym (neuropatycznym) – obok dobrze już znanych powikłań neurologicznych u dzieci i dorosłych.

Jak podkreśliła pierwsza autorka badania, lekarz medycyny Danielle Reny Larrow, ze względu na powszechność występowania tego wirusa wśród dzieci należy wziąć pod uwagę to nowo odkryte potencjalne powikłanie u każdego dziecka, które zgłasza dolegliwości związane z oddychaniem, mówieniem lub połykaniem po niedawnej diagnozie COVID-19. Jest to szczególnie ważne ze względu na częsty związek podobnych problemów z bardziej typowymi diagnozami, takimi jak astma.

Ratunkiem okazała się tracheostomia

Ponieważ próby leczenia zachowawczego nie złagodziły objawów, lekarze wykonali tracheostomię – chirurgicznie wytworzyli otwór w tchawicy, aby złagodzić trudności w oddychaniu. Po początkowym leczeniu pacjentka pozostawała zależna od tracheostomii przez ponad 13 miesięcy, co sugeruje, że tego typu powikłania neurologiczne mogą nie być tymczasowe.

Po przedstawieniu opisu przypadku lekarzom udało się usunąć tracheostomię — 15 miesięcy po jej założeniu, tuż przed ukończeniem przez pacjentkę szkoły średniej i balem maturalnym.

Neuropatia powirusowa jest znaną przyczyną porażenia strun głosowych. Pojawiło się kilka doniesień o porażeniu jednej lub obu strun głosowych u dorosłych, jako powikłaniu zakażenia SARS-CoV-2. Jednak to pierwszy raport dotyczący tego powikłania u nastolatków.

Jak podkreślają autorzy, takich powikłań zwykle nie należy spodziewać się u młodych, zdrowych osób, a zgłoszono już ponad 15 milionów przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2 u dzieci.(PAP)

Autor: Paweł Wernicki
pmw/ zan/

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia