Spotkanie z nią może źle się skończyć. Czy poparzenie pokrzywą jest zdrowe? Masz te objawy? Pędź do lekarza

Monika Góralska
Wideo
od 16 lat
Nie jest miło natknąć się na nią podczas spaceru po parku czy lesie. Spotkanie z pokrzywą bywa bolesne, a swędzenie może zepsuć nawet najbardziej przyjemny dzień. Jednak nasze babcie mawiają często, że poparzenie pokrzywą jest zdrowe. Czy to prawda? Na co działa i jak złagodzić poparzenie pokrzywą?

Spis treści

Dlaczego pokrzywa parzy?

Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica) uznawana jest za chwast i to niebezpieczny, bo parzy. Liście i łodygi pokrzywy pokryte są włoskami, które wypełnione są płynem. W kontakcie ze skórą włoski te wbijają się w nią jak igły i wstrzykują zawarty w nich m.in. kwas mrówkowy i histaminę. Substancje te powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych i wywołują reakcję obronną organizmu. Początkowo występuje pieczenie, następnie swędzenie, a często też ból. W miejscu oparzenia pojawia się też zaczerwienienie i wysypka w postaci wypukłych bąbli jasnego koloru.

Poparzenie pokrzywą powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i wywołuje reakcję obronną organizmu.
Poparzenie pokrzywą powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i wywołuje reakcję obronną organizmu. freepik.com

Pokrzywy nie musisz się jednak bać ani omijać z daleka, a gdy się nią poparzysz może ci to nawet wyjść na zdrowie. Szczególnie jeśli dokucza ci reumatyzm i bóle stawów. Ma ona także wiele cennych dla zdrowia i urody właściwości, a nawet można ją jeść. Warto więc skorzystać z tego darmowego surowca dostępnego o tej porze roku niemal wszędzie. Najlepsze będą więc młode pokrzywy, które rosną w cieniu drzew np. w lasach czy ugorach z daleka od dróg i miast.

Wiosną darmowe kosmetyki są wszędzie. Wypróbuj przepisy na płukankę i tonik

Wiosną darmowe kosmetyki są wszędzie. Wypróbuj przepisy na płukankę i tonik

Pokrzywę można jeść, przyjmować leczniczo, a także stosować do pielęgnacji. Ta roślina ma cenne właściwości, które łatwo jest wykorzystać w domu. Ziele pokrzywy warto znaleźć w stanie świeżym – jest o...

Monika Góralska
Monika Góralska

Czy dobrze jest się poparzyć pokrzywą?

Parzenie się, a nawet biczowanie pokrzywą dla zdrowia stawów znane było już w starożytnym Rzymie i Egipcie, a żołnierze rzymscy nacierali się pokrzywą, żeby się rozgrzać.

Z współczesnych badań medycznych wynika, że poparzenie pokrzywą jest zdrowe w niedużych dawkach. Poparzenie powoduje zahamowanie produkcji cytokin prozapalnych i przynosi ulgę w chorobach autoimmunologicznych z toczącym się stanem zapalnym, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, ale też bóle mięśni i stawów czy dna moczanowa. Poparzenie pokrzywą rozszerza naczynia krwionośne, co powoduje napływ krwi i składników odżywczych do podrażnionego miejsca.

Warto wiedzieć, że nie tylko samo poparzenie pokrzywą, ale także spożywanie produktów z ziołem, przyjmowanie suplementów lub smarowanie stawów kremem z wyciągiem z pokrzywy łagodzi stan zapalny i przynosi ulgę w bólu. Nie trzeba więc przysparzać sobie piekącego bólu wchodząc w pokrzywy, aby zniwelować ból stawów i mięśni.

To czas na nalewkę z pokrzywy! Oczyści organizm z toksyn i pomoże na niestrawność

To czas na nalewkę z pokrzywy! Oczyści organizm z toksyn i pomoże na niestrawność

Pokrzywa często uznawana jest za trudny do wyplenienia chwast, jednak osoby zainteresowane ziołolecznictwem wiedzą, że to cenny surowiec zielarski. Można przygotować z niej m.in. nalewkę, która wpływa...

Agata Siemiaszko
Agata Siemiaszko

Kiedy poparzenie pokrzywą jest niebezpieczne?

Jeśli wysypka po poparzeniu pokrzywą utrzymuje się lub nasila po 24 godzinach, a bąble pojawiają się także w innych miejscach niedotkniętych bezpośrednio przez roślinę oznacza to, że doszło do silnej reakcji alergicznej. W takiej sytuacji należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub wezwać pogotowie, ponieważ może wystąpić niebezpieczny dla życia wstrząs anafilaktyczny. Zwróć się po pomoc medyczną, gdy zaobserwujesz objawy takie jak:

  • ucisk w klatce piersiowej lub gardle,
  • trudności z oddychaniem,
  • świszczący oddech,
  • obrzęk jamy ustnej, w tym języka i warg,
  • wysypka w miejscach, które nie miały kontaktu z pokrzywą (może wystąpić na całym ciele),
  • nudności i wymioty,
  • osłabienie i drżenie mięśni,
  • szybsze bicie serca,
  • skurcze żołądka i biegunka,
  • zawroty głowy,
  • zaburzenia koordynacji ruchowej.
Pora zadbać o stopy. Przygotuj im darmową kąpiel z popularnego chwastu. Efekt powala!

Pora zadbać o stopy. Przygotuj im darmową kąpiel z popularnego chwastu. Efekt powala!

Jej najbardziej znanym zastosowaniem kosmetycznym jest płukanka do włosów. Jednak napar z pokrzywy można wykorzystać także do kąpieli stóp! Co da ci moczenie nóg w pokrzywie? Przede wszystkim poprawi ...

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak

Co na oparzenia pokrzywy?

Najważniejsze jest, aby zaraz po oparzeniu (przez ok. 10 minut) nie dotykać ani nie drapać skóry, ponieważ w ten sposób substancje chemiczne przenikają do głębszych warstw skóry i powodują rozleglejsze jej uszkodzenia. Drapanie przynosi jedynie chwilową ulgę, a im bardziej się drapiesz, tym bardziej skóra swędzi. Po tym czasie, gdy płyn z pokrzywy znajdujący się na twojej skórze wyschnie, łatwiej będzie się go pozbyć. Umyj więc miejsce poparzenia chłodną wodą z mydłem. W ten sposób pozbędziesz się też wbitych w skórę włosków z pokrzywy.

Aby złagodzić pieczenie i swędzenie po oparzeniu pokrzywą użyj chłodnych okładów zawiniętych w gazę lub ściereczkę, aby nie dotykać nimi bezpośrednio skóry. Na poparzenie możesz też nałożyć żel aloesowy lub papkę z sody oczyszczonej wymieszanej z wodą. Pamiętaj, żeby nie pocierać skóry, ale delikatnie nakładać preparat na bąble. Noś też luźne ubrania, żeby nie podrażniać skóry oraz unikaj promieni słonecznych i wysokich temperatur, które mogą zaostrzyć nieprzyjemne objawy.

Jeśli poparzenie pokrzywą jest rozległe i bolesne możesz zastosować maść lub krem z hydrokortyzonem, który jest sterydem o działaniu przeciwzapalnym i przeciwalergicznym, obkurcza też naczynia krwionośne. Preparaty te złagodzą zaczerwienienie, swędzenie i obrzęk. Możesz także wziąć tabletki antyhistaminowe lub niesteroidowe leki przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia