Spis treści
Nowy niepożądany odczyn poszczepienny po szczepionce na COVID-19
Szczepionka przeciw COVID-19 firmy AstraZeneca była jednym z pierwszych dostępnych preparatów ochronnych. Początkowo znana jako AZD1222 albo ChAdOx1 nCov-19, dziś nosi nazwę handlową Vaxzevria. Według danych NIZP-PZH Polacy przyjęli niemal 5,3 mln dawek tego produktu.
W ciągu kilku miesięcy od wprowadzenia jej w Europie stało się jasne, że wywołuje niepożądany odczyn poszczepienny w postaci żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (zakrzepicy).
Czytaj też: Szczepionka na COVID-19 nie będzie dłużej dostępna. Zostaje wycofana przez producenta
Przyczyniło się to do wprowadzenia ograniczeń w jej stosowaniu, które dotyczyły osób powyżej 65. roku życia. Ten rodzaj NOP nie był jednak zawarty w Charakterystyce Produktu Leczniczego obok stwierdzonych już powikłań takich, jak zakrzepica naczyń żylnych mózgu, poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego, szumy uszne, parestezje (tzw. czucie opaczne), hipestezja (upośledzenie czucia powierzchniowego) czy zapalenie naczyń krwionośnych skóry.
Nowo wprowadzoną zmianą jest dodanie do oficjalnej listy niepożądanych odczynów poszczepiennych również żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (ŻChZZ).
Odszkodowanie po szczepieniu AstraZeneca
Osoby, u których po szczepieniu na COVID-19 wystąpiły niepożądane odczyny poszczepienne potwierdzone przez producenta, mogą ubiegać się o odszkodowanie z Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych.
W przypadku szczepionki Vaxzevria firmy AstraZeneca zgłaszać można zachorowanie na żylną chorobę zakrzepowo-zatorową, które doprowadziło do pobytu w szpitalu trwającego co najmniej 14 dni. Dotyczy to także wcześniejszych zgłoszeń ŻChZZ, które nie zostały rozpatrzone pozytywnie, a teraz mogą zostać poddane ponownej ocenie. O ich wznowieniu z urzędu poinformował Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.
Jak otrzymać świadczenie z Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych?
Aby otrzymać odszkodowanie, należy złożyć odpowiednie pismo do Rzecznika Praw Pacjenta. Wniosek o przyznanie świadczenia z Funduszu Kompensacyjny Szczepień Ochronnych można składać do roku od daty uzupełnienia listy NOP o żylną chorobę zakrzepowo-zatorową, to jest do 21 września 2024 r. Szczegóły znajdują się na stronie rządowej w linku poniżej.
Świadczenia kompensacyjne w przypadku NOP po szczepieniu na COVID-19, które przyznano w 2022 r. i pierwszej połowie 2023 r. włącznie, to już suma 4,5 mln zł (223 decyzje pozytywne). Wnioski można było składać od 12 lutego 2022 r. Warto wiedzieć, że aktualnie świadczenia takie dotyczą wszystkich szczepień ochronnych, nie tylko przeciw koronawirusowi.
Jest też inny NOP dodany do listy już po wprowadzeniu szczepionki. Chodzi o preparat Johnson & Johnson (COVID-19 Vaccine Janssen), w przypadku którego może dojść do rozwoju zapalenia mięśnia sercowego albo zapalenia osierdzia. Osoby leczone w szpitalu po przyjęciu tej jednodawkowej szczepionki mogą zgłaszać ten skutek uboczny do 4 lipca 2024 r.
Źródło: Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych gov.pl